След неуспешния първи мандат алтернативите пред парламента са "или предсрочни избори в средата на зимата и изпускане на всички приоритети, или трети мандат, който е изключително несигурен, с много непредвидими ситуации".
Това мнение изрази пред БНР председателят ан ПГ на ПП Андрей Гюров. Според него в тази променена ситуация има шанс да се намери работещ вариант с втория мандат до местните избори.
Гюров вижда "доста голямо съгласие относно нещата, които трябва да бъдат приети в спешен порядък". Той обясни защо от ПП слагат хоризонт местните избори догодина. По думите му парламентарната математика показва, че "не е възможно да бъде създадено правителство с устойчиво парламентарно мнозинство", затова предлагат правителство на малцинството "около приоритети, с предварително дефиниран времеви хоризонт".
Към всички парламентарни групи е изпратена предварителна заявка със законодателни мерки с възможност за допълване и коментари по разполагането на приоритетите във времето, посочи той.
"Така че в петък да можем всички заедно да стигнем до един окончателен списък."
В момента няма имена в изпратената покана, уточни той. Зададена е само номинацията на акад. Николай Денков за премиер. Андрей Гюров отбеляза и различния подход - не да обявяват премиера "в момента, в който колата спре пред президентството". За целта днес и утре ще се проведат открити разговори, в които ще се срещнат поотделно с различните парламентарни групи.
ПП продължава да бъде на принципната позиция да не прави коалиционно правителство с ГЕРБ, напомни Гюров.
Разделителните линии са преодолими, "особено когато на преден план са изведени важните неща, които очакват българските граждани да се случат в страната", смята председателят на ПГ на ПП.
Шансът за подкрепа на втория мандат не е много голям, но със сигурност е по-голям, отколкото миналата седмица, направи равносметка Андрей Гюров в предаването "Преди всички".
"Няма параван, зад който някой кукловод да движи други хора", увери той.
Относно проектодекларацията, която ПП предлага на останалите парламентарно представени партии, Андрей Гюров заяви, че това ще бъде "истинският тест дали има решимост в този парламент да се работи по дневния ред на българските граждани".
"Това е декларация за национално съгласие. Как ще бъде формулирано, е отделен въпрос, но тя ще бъде вкарана в дневния ред. Фокусът е върху мерките, а не върху формата на правителството."
Във втората фаза вече ще бъдат излъчени имената.
"Трябва да бъдат лица, които могат да носят политическата отговорност", подчерта Гюров и допълни, че дали ще бъдат лидерите на отделните формации предстои тепърва да се уточнява в бъдещите разговори.
Ако в Народното събрание няма подкрепа за декларацията, това ще означава, че няма мнозинство за проект на правителство и затова най-вероятно няма да внесем пълен състав, обясни председателат на парламентарната група на ПП.
"В този случай бихме върнали мандата неизпълнен и ще очакваме президента да връчи трети мандат."
Пред БНР Андрей Гюров обяви още, че ПП ще търси "златно сечение" – вариант за Изборния кодекс, който би удовлетворил желанията и очакванията на всички парламентарни сили. Хартиената бюлетина би била приемлива, ако се гарантира правилна отчетност на вота, декларира той. Според него след празниците могат да се намерят варианти "най-критичните промени да бъдат преработени".
"Тези разговори ще отнемат малко повече време. Трябва да чуем съображенията на всички парламентарни групи."
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..
"Примерът с Хърватия е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото, имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..
Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..
Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..