IT бизнесът в България е на световно ниво. Ние сме лидери в региона и сме позиционирани много добре на глобално ниво, каза в интервю за БНР Доброслав Димитров, председател на УС на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ).
"България не е евтина дестинация. Хората и компаниите, които идват тук, идват, за да решават проблеми, а не да спестят пари", подчерта той и отбеляза, че предварителните данни сочат около 27% ръст в сектора за 2022 г.
"Очаквам по-скоро да надхвърлим 30% ръст само за тази година."
Това не се случва благодарение на държавата, а въпреки държавата в последните 20 години, подчерта Димитров в предаването "Преди всички".
В IT сектора у нас има около 5000 компании и близо 50 000 души. Тези 50 000 души произвеждат около 5% от БВП. Същевременно сме на последно място по дигитализация в Европа заедно с Гърция, изтъкна Доброслав Димитров.
Той апелира политиците да направят необходимото, за да може по-лесно да се привличат работещи от трети страни чрез т.нар. синя карта и акцентира върху образованието.
Ежегодно около 2800 души у нас завършват висше образование с подобен профил, уточни Димитров и посочи дисбаланса:
"Растем с между 4 и 5 000 души - като цяло хора, които сами си обучаваме. Не разчитаме на държавата. Това е кардиналният проблем."
При сегашния ръст, в следващите няколко години ще бъдат необходими между 35 и 39 000 души, заяви Доброслав Димитров.
"Истински рискуваме като държава да изостанем много отчайващо и да се превърнем перманентно в обслужващ персонал", предупреди той. "Ние си растем с по 30% на година, но България трябва да се трансформира."
"Дигитализацията ще промени всички професии. Не IT бизнесът има проблем с кадрите, а България, тъй като няма да остане сектор, който няма да се дигитализира. Това не се разбира – че бъдещето е съвсем различно от това, което виждаме. Всяка индустриална революция е създавала повече работни места, отколкото е унищожавала."
Тези нови работни места обаче ще са различни, категоричен е Доброслав Димитров.
В България около един милион души работят на минимална заплата или под нея и никой не си задава въпроса въпроса защо тези хора работят на такава заплата, коментира той и апелира за квалификация, а не за административно увеличение на МРЗ.
По думите му високотехнологичните работни места ще издърпат цялата икономика напред, което на свой ред ще увеличи минималната заплата в пъти.
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..