Коледната изложба на групата на Съюза на българските художници в Плевен, която традиционно се очаква с интерес, вече е открита.
Над 40 творци показват своето изкуство в галерия Арт Център. На откриването присъстваха и много възпитаници на Националното училище по изкуствата от специалност Рисуване.
Изложбата е пъстра и разнопосочна като теми, формати, техники, жанрове - прекрасни в своята изящност, отбелязва галеристката Светла Тончева.
Тематиката на коледната изложба е свободна.
"Има една по-голяма свежест на колорита, по-голямо разнообразие на това, което самите художници обикновено рисуват", казва тя пред БНР.
Убавка Тончев представя творби от камък, бронз и живопис.
"Камъкът – исках малко да си поиграя и да върна спомена назад, назад. Изложбата е много добра, като че ли даже малко по-силно от Есенния салон."
Арт педагогът от школа "Колорит" Майя Ананиева участва с две живописни творби – "Тиха нощ, свята нощ" и "Портрет на българка". Тя е носител на награда за най-добър арт педагог за 2021 и 2022 г. на най-големия световен онлайн конкурс в света.
Валентин Асенов се включва в коледния формат с две живописни платна, фигурални композиции.
"Самата изложба стои много добре в този студен ден, декемврийски. Ще стопли душите на любителите на изкуството."
Илиян Ангелов показва "малко по-нестандартни работи", защото постоянно търси себе си.
"Едната е "Зимно море", другата е "Коледните подаръци". Искам с малко да покажа много и да имам време да рисувам, защото ние сме и учители."
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..
Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..
Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия..