Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Печатът на 2022-ра: Оцеляване на земеделието!

Снимка: Шевкие Чакър

След дълго очакване България вече има своята рамкова програма за местни традиционни и регионални продукти, което е знак, че институциите са готови да вземат страната на производителите на местни продукти, да ги подкрепят и да създадат условия тези продукти да стигнат до ценителите. Зам.-министърът на земеделието Георги Събев отдавна е приел това като своя лична кауза, защото в Европа отдавна знаят, че традиционното е актуално и че все по-рядко има модерен туристически продукт, който може да се осъществи без местните общности и без местните традиции, включително местната храна. 

Наличието на рамкова програма все още не значи наличие на нормативна уредба, която да позволява продажбата на традиционни местни храни, напомня Цветан Димитров - пазителят на производството на зеленото сирене от Черни вит. 
Производителите на традиционни храни имат мисията да бъдат и пазители на правилата, по които тези храни се произвеждат. 

Анета Божидарова: Субсидиите много разглезиха българските фермери

Субсидиите много разглезиха българските фермери, каза в интервю за предаването "Преди всички" на БНР Анета Божидарова от Агро тв. 

"Самият факт, че януари искаме да се отвори т.нар. Стратегически план - означава, че пак говорим за пари. А самият Стратегически план някак - много баби хилаво бебе - оправда се отвсякъде тази поговорка. /.../ Аз бих го нарекла Стратегически план за политическа употреба". 

За кардинални промени не може да се говори, подчерта Божидарова относно общата селскостопанска политика. 

"Има базови проблеми в българското земеделие, които в последните 15 години нямат решение, във всеки един от секторите", каза още тя. 

Според нея браншът трябва да се самоконтролира. Не вярвам, че това могат да го правят институциите, смята журналистът:
"Когато браншът сам се контролира на пазарен принцип, тогава нещата ще се променят".

По думите й обаче в момента браншът е много разединен

"Българският производител, докато не проумее, че трябва да е пазарно ориентиран и че вътре той самият трябва да си изработи правилата, няма как да има устойчиви и успешни стопанства", категорична е Божидарова. 

Александра Гинева: Печатът на 2022 г. беше оцеляване на сектора

"В последната година Министерството не прави политики, а гаси пожари", изказа мнението си Александра Гинева от Дарик радио. 

"Докато говорим за субсидии, а не говорим за пазари - генерално имаме проблем в сектора, т.е. ти не произвеждаш храна, за да получиш субсидия, ти я произвеждаш, за да правиш бизнес. Бизнесът в земеделието е скъп и отговорен бизнес. Прекалено тъжно е, ако говорим за земеделие и хранително-вкусова промишленост, подчинена само и единствено на субсидиите. В нормалния развит свят не е така", коментира тя в предаването "Преди всички".
 
Политика в земеделието се прави в дългосрочен план, категорична е журналистката. По думите й дългосрочното мислене означава да правиш политика, подчинена на реализиране на продукцията и на пазари. 

Гинева подчерта, че земеделските производители не са запознати със Стратегическия план:

"От 1 януари те трябва да изпълняват изискванията, а те не са запознати. Връзката се скъса с факта, че ние сред последните внесохме този стратегически план, т.е. до последно се правиха промени. Ние внесохме плана през ноември. Ние сме изтървали нещата. Ние отново догонваме ситуацията, което за пореден път ще покаже една грешка в политическите решения, грешка и на всички останали, които писаха този план. Това трябваше да се случи много по-рано".

Пак с Брюксел ще се оправдаваме, прогнозира тя и добави, че не можем да натоварваме с очаквания, че Стратегическият план ще промени нещо. Това са просто едни европейски пари, които трябва да отидат за инвестиции в селското стопанство, но те не могат да решат вътрешните ни проблеми, подчерта журналистът. 

"Печатът на 2022 г. беше оцеляване на сектора въпреки политиците, политиканстването, пиара и липсата на ясни правила по отношение на браншовите организации. Герои са хората, които успяха да изведат бизнесите си през тази тежка година. Важно е обаче да отчетем грешките и да вземем поуките. За 2023 г. ключови ще бъдат думите "ред, правила, справедливо разпределение на субсидии, коопериране и обединение. Мисленето трябва да се промени", коментира още Александра Гинева.
 
Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Путин

Владимир Путин няма да присъства на мирните преговори за Украйна в Истанбул

Президентът на Русия Владимир Путин няма да пътува за Турция за мирни преговори за войната в Украйна, предаде Би Би Си. Начело на руската делегация в Истанбул днес ще бъде президентският съветник Владимир Медински, сочи изявление на Кремъл.  По-рано украинският държавен глава Володимир Зеленски заяви, че ще присъства на преговорите и би се срещнал лично..

публикувано на 14.05.25 в 23:58

Благотворителна изложба в къщата-музей "Добри Чинтулов" в помощ на изгорялото училище в Трявна

Благотворителна изложба "Магията на пленерната живопис" в помощ на изгорялото училище по изкуствата в Трявна бе открита тази вечер в Сливен в къщата-музей "Добри Чинтулов". Творбите са на ученици от Националната художествена гимназия в Сливен са рисувани по време на учебните им практики през последните две години, а изложбеното пространство е..

публикувано на 14.05.25 в 22:14

Арест на български граждани в Солун за принуждаване към проституция

Български граждани са арестувани в Солун за принуждаване към проституция.  Жертвата е 28-годишна колумбийка, която е принуждавана под заплаха за живота да проституира в публичен дом в Солун. По случая са арестувани двама български граждани - жена на 57 години, която е ръководила публичния дом, и 50-годишен мъж, който е бил шофьор на колумбийката до..

публикувано на 14.05.25 в 21:51

ФБР съобщи за осуетен план за атака срещу военен обект в предградие на Детройт

Деветнадесетгодишен мъж бе арестуван, след като в продължение на месеци е планирал атака срещу американски военен обект в предградие на Детройт, предаде Асошиейтед прес, като се позова на местните власти. Според прокуратурата младежът е планирал масова стрелба от името на "Ислямска държава" в армейското Командване за танковете, автомобилите и..

публикувано на 14.05.25 в 20:40
Щети от градушка в Сливенско, архив.

Обхватът на градозащитата се разширява от следващия сезон с 25 нови ракетни площадки

Разширява се обхвата на градозащитата у нас и от следващия сезон ще заработят 25 нови ракетни площадки. Такъв ангажимент са поели от Министерството на земеделието и храните и Агенцията за борба с градушките при извънредна среща със земеделците заради щетите върху реколтата, нанесени от майските градушки.   Заради големите поражения от градушките..

публикувано на 14.05.25 в 20:23

Над 70 000 души в Испания бяха призовани да останат на закрито заради пожар в химически склад

Нов потенциално отровен облак наложи блокадата на над 70 000 души в домовете им в Испания. Властите в Андалусия призоваха жителите на Алкала де Гуадаира да останат на закрито и да не отварят прозорците си. Експлозия в химически склад е предизвикала пожар, след което се е образувал облак от дим. Евакуирани са всички работници от индустриалната..

публикувано на 14.05.25 в 20:23

Университетски преподаватели призовават МОН да се откаже от предмет "Добродетели и религии"

110 университетски преподаватели призовават образователния министър Красимир Вълчев незабавно да се откаже от инициативата за въвеждане на задължителен учебен предмет "Добродетели и религии". В отворено писмо те посочват, че тази инициатива няма добавена стойност за българското образование, измества фокуса от необходимите реформи, създава условия..

публикувано на 14.05.25 в 19:52