Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украинската ПВО е свалила изстреляните към Киев дронове камикадзе

Украински сапьори товарят останки от ракета на специален камион в покрайнините на Киев, 29 декември 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Русия атакува тази нощ украинската столица Киев с ирански дронове камикадзе, ден след като Русия извърши най-голямото въздушно нападение от началото на войната през февруари. Изстреляни са били общо 16 дрона, но всичките са били унищожени от противовъздушната отбрана, заявиха украинските военни.

Във вечерното си видеообръщение украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че през вчерашния ден са били свалени 54 ракети и 11 нападателни дрона.

Седем дрона са били изпратени към Киев, съобщи кметът Виталий Кличко, като се позова на силите за противовъздушна отбрана. Пет от тях са били свалени над столицата, а два преди да я достигнат.

В резултат на падащи отломки има изпочупени прозорци на една жилищна и една административна сграда. Няма пострадали хора, каза още Кличко. Малко след 2 ч. тази сутрин градската управа на Киев издаде предупреждение за въздушна атака в Телеграм и призова жителите да се придвижат към убежищата. 

Възможно е руските окупатори отново да прибегнат до масиран обстрел в следващите дни, за да принудят украинците да посрещнат 2023-а в мрак. Това каза в традиционното си късно обръщение президентът Володимир Зеленски. Същевременно той похвали за работата им военновъздушните сили и противовъздушната отбрана. 

"Тази вечер има спирания на тока в повечето области на Украйна. Особено тежко е в Киевска област и столицата, в Лвовска област, в Одеса и Одеска област, В Херсон и Херсонска област, в област Винница и Закарпатие. Но е несравнимо с това, което можеше да стане, ако не бяха нашите героични зенитчици и противоракетната ни отбрана. С всеки такъв ракетен удар Русия само затъва по-дълбоко в безизходицата. Остават им все по-малко ракети."

Най-тежка остава ситуацията на фронта в Бахмут, Соледар и цялата линия в Донецка област, отбеляза украинският президент. По думите му, руснаците не са се отказали от "безумната" идея да завладеят Донецка област преди Нова година.

Междувременно парламентите на самообявилите се Донецка и Луганска народна република единодушно приеха нови конституции, предаде агенция ТАСС.

"Днес ние сме участници в историческо събитие. Този етап бележи връщането на Донбас в лоното на руската културно-историческа традиция, сбъдването на нашите надежди, постигането на целта, към която работим в продължение на осем дълги години", каза Денис Пушилин, изпълняващ длъжността ръководител на ДНР, в обръщение към парламента на републиката.

Лидерът на Луганската народна република Леонид Пасечник, който присъства на пленарното заседание, каза на депутатите: "Поздравявам всички с това значимо, съдбоносно и, разбира се, историческо събитие."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приютът за безстопанствени животни в Добрич моли за дарения на хранителни продукти

Общинският приют за безстопанствени животни в Добрич апелира за дарения на хранителни продукти. Заради ниските температури през последните седмици дажбата на настанените там кучета е увеличена и храната им е недостатъчна. Необходими са както консерви, така и суха храна на гранули. Около 80 кучета са настанени в момента в Общинския приют за..

публикувано на 25.02.25 в 20:51

Дамаск: Всички въоръжени групи извън армията са "забранени"

В заключителната декларация на конференцията за национален диалог в Сирия, която се проведе днес в Дамаск, се казва, че всички въоръжени групи извън армията на страната се считат за "забранени", предаде АФП. Сирия призова Израел да се изтегли от нейни територии Участниците призовават и за "монопол върху оръжията от страна на..

публикувано на 25.02.25 в 20:02
Министърът на енергетиката Жечо Станков

Министърът на енергетиката: Нашата цел е да се превърнем в най-голямата балансираща мощност в Югоизточна Европа

Повишаването на енергийната свързаност между страните в региона ще даде възможност за намаляване на цените на тока в региона, за повишаване на конкурентоспособността и за сигурност на доставките. Това каза енергийният министър Жечо Станков по време на годишната конференция Energy Summit, организирана от в. "Капитал": "Нашата цел е да се превърнем в..

публикувано на 25.02.25 в 19:54

Виртуален асистент консултира читателите в Кюстендилската библиотека

Регионалната библиотека "Емануил Попдимитров“ в Кюстендил осигури виртуален асистент - консултант, за потребителите, посещаващи интернет страницата на местния културен институт. Това ще подобри дигиталното обслужване, а библиотеката се нарежда сред иновативните библиотеки в страната, отбелязват от екипа. Потребителите на услуги на..

публикувано на 25.02.25 в 19:39

Над 90% от завършващите босилеградската гимназия ще кандидатстват в български висши училища

Екип на Министерството на образованието и науката разяснява на място възможностите за кандидатстване в български ВУЗ за средношколците от Босилеград и Цариброд. Срещата със средношколците от босилеградската гимнания беше днес, а в Цариброд е насрочена за утре, сряда. Кандидатстването на хора с българско гражданство в чужбина е..

публикувано на 25.02.25 в 19:28

Ученици от Кърджали събраха над 27 500 лева в подкрепа на съученик инвалид

Над 27 500 лева събраха ученици от Кърджали в подкрепа на дете - инвалид.  В училището ще бъде изграден асансьор, за да може осмокласникът Арджан Мехмед да се придвижва с инвалидната си количка до учебните кабинети. По-голямата част от сумата беше събрана на благотворителен концерт с участието на Валя Балканска и гайдаря Петър Янев.  "Традиции от..

публикувано на 25.02.25 в 19:27

Рекорд в Монтанско: 1224 пожара през 2024 г. - с над 300 повече спрямо 2023-та

През миналата година в област Монтана са станали най-много пожари за последните 5 години. Регистрирани са 1224 пожара, което е с над 300 повече от 2023 година. Увеличението се дължи най-вече на станалите през лятото пожари в сухи треви и гористи местности 1224 пожара са гасили огнеборци в област Монтана през миналата година. В сравнение с..

публикувано на 25.02.25 в 19:22