Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поскъпването, стачките и Covid хвърлят сянка на новогодишните тържества на Острова

На гара Ватерло в Лондон, декември 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Новогодишните тържества във Великобритания ще бъдат сериозно засегнати от поскъпването на живота и стачките. Резервациите по барове и ресторанти са по-скромни от предишни години. 

Една на всеки три резервации са били канселирани през декември след като от ресторантьорския и хотелиерския сектор съобщиха, че са със загуби от порядъка на 3,2 милиарда паунда. Има също голяма загриженост, че стачките на железниците допълнително ще повлияят на тържествата и ще се стигне до нови загуби на работни места през януари, информираха от Асоциацията на нощните индустрии.


Правителството заяви, че прави всичко по силите му да смекчи ефекта от стачните действия. Би Би Си цитира редица собственици на заведения, които казват, че ентусиазмът по-рано през годината, че след отшумяването на Covid-19 най-сетне ще има порядъчно изпращане на старата и посрещане на новата година, е бил попарен от задълбочаващата се криза с поскъпването на живота и транспортните стачки.


Голямото поскъпване на всичко и несигурността как ще се приберат, ако празнуват навън, кара много хора да предпочетат да останат по домовете си. Собственичка на кафене, бар и ресторант в Болтън дори казва, че страната продължава да живее в сянката на Covid-19, защото много резервации са отменени точно поради загриженост от увеличаващите се заболявания, които поразяват и голяма част от обслужващия персонал. Лошото време също е утежняващ фактор.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължават да тлеят огнищата в Дисевишките блата край Плевен

Продължават да тлеят огнищата в блатата край Плевен, които са в "Натура 2000". Точно по тази причина РИОСВ не разреши т.н. запръстяване на локалните огнища и препоръча да се търси алтернативен метод за гасене. Прокуратурата продължава разследването, като не се изключва и умишлен палеж Блата, попадащи в Натура 2000, тлеят край плевенски села..

публикувано на 24.09.25 в 21:56

Българското правителство проучва възможността за разполагане на малки модулни реактори

Българското правителство проучва възможността за разполагане на малки модулни реактори. Това стана ясно след срещата на премиера Росен Желязков с главния корпоративен директор на General Electric Vernova Роджър Мартела. Разговорът се проведе в Ню Йорк. Бъдещото разполагане на малки модулни реактори в България ще бъде в допълнение към текущия..

публикувано на 24.09.25 в 21:29

Фридрих Мерц: Германия е изправена "пред един от най-трудните етапи" в своята съвременна история

Германия е изправена "пред един от най-трудните етапи" в своята съвременна история на фона на глобалната нестабилност, заяви днес канцлерът Фридрих Мерц, докато защитаваше предложения от правителството му бюджет за 2026 г. по време на важни парламентарни дебати, предаде ДПА. Мерц взе породило полемика решение да остане в Берлин, за да се..

публикувано на 24.09.25 в 21:07

В Русе започнаха снимките на филма "Вечерна сватба"

Днес в Русе започнаха снимките на филма "Вечерна сватба" по романа на Иван Станков под режисурата на проф. Станимир Трифонов. Зрителите ще видят продукцията на голям екран в края на годината. Русе - с атмосферата си, къщите и хората, за пореден път ще влезе в българското кино, а сега това ще се случи чрез филма "Вечерна сватба" по едноименната..

публикувано на 24.09.25 в 20:58

АПСТЕ: От 10 години в България няма изградени нови ветроенергийни мощности

От 10 години в България няма изградени нови ветроенергийни мощности.  Производството на зелена енергия се компенсира от соларни паркове, а слънчевата енергия в страната е нараснала с пет пъти за последните пет години, като делът ѝ за пет години нараства пет пъти. С увеличението на дела на слънчевата енергия от 1000 на 5000 мегавата, всеки..

публикувано на 24.09.25 в 20:48
Първите дипломати на Русия - Сергей Лавров (вляво), и на САЩ Марко Рубио (вдясно) по време на срещата на президентите Тръмп и Путин в Аляска, 15 август, 2025 г.

Рубио и Лавров се срещнаха в Ню Йорк

Министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров и генералния секретар на САЩ  и Марко Рубио са провели среща в рамките на 80-ата сесия на Общото събрание на ООН  в Ню Йорк , предадоха ТАСС и АФП. Двамата висши дипломати не направиха изявления пред репортерите.  Срещата им е проведена при закрити врата и без встъпителни думи. Първите..

публикувано на 24.09.25 в 20:45

"Спаси София": Предложението за цените за паркиране в София рискува да доведе до обратен ефект

В позиция до медиите на "Спаси София" относно предложението на ПП-ДБ за вдигане на цените на зоните за паркиране в София се отбелязва, че така предложеният вариант на промените в платените зони, рискува да доведат до обратен ефект - вместо да се улеснят живущите, да се натовари още повече ежедневния им живот. Столичната община предлага нови..

публикувано на 24.09.25 в 20:16