Президентът Румен Радев връчва в този час втория проучвателен мандат за съставяне на правителство на "Продължаваме Промяната".
Втората по численост парламентарна група в 48-ото Народно събрание взима мандата със своя кандидат за премиер – акад. Николай Денков.
На връчването на втория проучвателен мандат заедно с акад. Николай Денков присъстваха и съпредседателите на "Продължаваме промяната" Асен Василев и Кирил Петков, както и председателят на ПГ на "Продължаваме промяната" - Андрей Гюров.
„Получавате този проучвателен мандат в първия работен ден от новата година, когато традиционно си пожелаваме здраве мир и благоденствие…Вярвам, че ще използвате времето в рамките на предстоящата седмица, за да потърсите необходимата подкрепа от останалите политически сили, така че в рамките до 7 дни да се върнете с изпълнен мандат и проектосъстав на министерски съвет. Желая ви успех“, заяви държавният глава при връчването на мандата.
„Приемам от името на ПП този втори мандат с ясното съзнание, че задачата е изключително трудно, много хора даже казват, че е невъзможна. Въпреки това ние сме убедени, че трябва да направим всичко, което е необходимо, за да съставим правителство през настоящия период“, посочи на свой ред акад. Денков.
„Натрупани са много проблеми, забавени са реформи и имаме нужда от правителство, което да обединява хората и да решава техните проблеми. Затова променихме подхода за подготовка на реализацията на този мандат. Използвахме празничните дни, за да дефинираме четири национални цели, които смятаме, че обединяват хората и политически формации, които те представляват и да направим списък от дейности, които, ако изпълним през 2023 г., ще се приближим към изпълнението на тези национални цели и ще върнем вярата на хората, че политиците работят за тях. В обсъждането на тези цели се включиха три формации – „Демократична Бъглгария“, „БСП за България“ и „Български възход“, много се надявам с, че и другите политически сили ще се включат в този процес, защото имаме нужда от това“, допълни още кандидатът за премиер на ПП.
"Подготвената декларация ще бъде внесена като проект на решение в НС с идеята, че парламентът трябва да подкрепи тези решения. Ако този проект на декларация получи подкрепа от мнозинството, ще върнем мандата със със списък с министри. Ако не получи - ще върнем мандата неизпълнен. Надявам се, че следващите дни ще бъдат изпълнени с разум. Предоставям Ви копие от тази декларация", посочи академик Денков.
Припомняме ви, че преди коледните празници първата политическа сила в парламента ГЕРБ-СДС, върна на Радев изпълнен мандат с имена на министри, но техният кандидат за премиер проф. Николай Габровски не получи подкрепа в пленарната зала.
В последния работен ден за изминалата година депутатите от "Продължаваме Промяната", "БСП за България", "Демократична България" и "Български възход" обсъдиха възможните приоритети пред евентуалното бъдещо управление.
След като получат мандата за съставяне на правителство, още днес от ПП ще поканят представители на парламентарните групи на последна среща, на която да бъде консултиран окончателният текст на програмна декларация с приоритети и задачи на евентуалното бъдещо правителство с Николай Денков, за да може декларацията да бъде включена в дневния ред на народните представители още на 5 януари.
От ПП обявиха, че ако не получат подкрепа за нея с мнозинство, мандатът ще бъде върнат неизпълнен на президента Румен Радев.
Върховният съд на Бразилия разпореди бившият крайнодесен президент Жаир Болсонаро да бъде поставен под домашен арест, предаде агенция "Ройтерс". Срещу Болсонаро се води съдебен процес за това, че е заговорничил за организирането на държавен преврат през 2022 г. Бившият държавен глава отрича обвиненията. Съдията по делото Александре де Мораеш обяви, че..
По-високи средни добиви при пшеницата, отчитат зърнопроизводителите в Ямболска област, в сравнение с миналата година. По- добра се оказва реколтата и при ечемика, въпреки неблагоприятните прогнози Средният добив от декар пшеница е почти 600 кг, отчитат стопаните в региона, докато година по рано е 525 кг. Качеството на зърното също е високо, но..
Американският президент Доналд Тръмп заплаши тази вечер да увеличи "значително" американските мита върху индийски стоки заради закупуването от Индия на руски петрол, дни преди да влезе в сила неговото по-строго облагане на десетки икономики, предаде АФП. Тръмп наложи 25% мито върху вноса от Индия Тръмп обяви високи мита за Индия и Бразилия..
Сериозни са проблемите с питейната вода и за кюстендилското село Соволяно с над 1000 души население. След четири дни безводие и в Соволяно е възможно въвеждането на воден реим, като водоподаването може да бъде спирано от 09.00 до 19.00 часа. Засега обаче режим няма, каза за БНР кметът на селото Пламен Илиев. Водоподаването за село..
Русия вече не се смята за обвързана с мораториума върху разполагането на ракети с малък и среден обсег, съобщи руското външно министерство в понеделник, предаде Ройтерс. САЩ се оттеглиха от договора за ядрените сили със среден и среден обсег през 2019 г. Оттогава Русия заявява, че няма да разполага такива оръжия, при условие че Вашингтон не..
Нидерландия ще бъде първият донор по новия механизъм на НАТО за финансиране на оръжия за Украйна, известен като "Списък с приоритетни изисквания за Украйна", като ще предостави 500 милиона евро (578 мнл. долара), съобщи в понеделник нидерландското министерство на отбраната, предаде Ройтерс. "Украйна се нуждае от повече противовъздушна..
Над 200 хил. болни от шарка животни са умъртвени в България, Гърция и Румъния от началото на годината до момента. Това стана ясно по време на онлайн среща между представители на земеделските министерства и ветеринарните власти в трите страни. Срещата е проведена заради усложнената епизоотична обстановка на Балканския полуостров, свързана..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Ново повишение на температурите започва в края на седмицата . Това обясни пред БНР синоптикът Анастасия Стойчева. "От петък нататък". Циклон във..
Министерски съвет скри списъка с обявените за продажба 4400 държавни имота. Това съобщи пред БНР блогърът, IT специалист и активист за отворените..