Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Налице е брутално откъсване на политиката от реалния живот"

Явор Божанков: Има цяло поколение в политическата система, което вижда, че си отива

Политическите лидери държат България за заложник, смята независимият депутат

Явор Божанков
Снимка: БГНЕС

"Налице е брутално откъсване на политиката от реалния животИма огромно недоверие в политическите лидери, затова те търсят начин да предложат фигура, зад която другите да се промушат, зад гърба ѝ."

Това мнение изрази пред БНР независимият депутат Явор Божанков.

По думите му "ситуацията е почти безизходна" и има "скъсване между политическия свят и реалния свят".

Всяка партия и институция у нас в момента е във война с другите за надмощие, заяви Божанков.

"Уж всички изповядват горе-долу едни и същи задачи, но търсят просто вариант да не са виновни за отиването на избори", коментира той в предаването "Преди всички".

Приоритетите в декларацията на ПП звучат твърде добре, но основните проблеми в политическата система не са в тази декларация, смята Божанков.

"За всеки е абсолютно ясно, че вторият мандат е обречен."

Според Божанков няколко души – изпокараните един с друг политически лидери, "държат цяла България за заложник".

"Има цяло поколение в политическата система, което вижда, че си отива, но ще занимава целия български народ с неговото отиване още време", изтъкна Явор Божанков. Той прогнозира, че предстои "избор между Изтока и Запада, между популизма и нормалното".

Тази ситуация може да избие и в повишаване на резултата на популисти, но може да дойде и нещо ново, модерно, европейско, защото няма вакуум в политиката, подчерта бившият депутат от гражданската квота на БСП.

Божанков каза още, че има "процес на формиране на ново ляво, на възкресение на НДСВ", а "старите политици виждат, че нещо ново трябва да се случи, усещат го във въздуха".

Реформите са неизбежни, но докато персонално не се сменят лидерите, няма как да се случат, посочи той.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бизнес и образование заедно в подготовката на кадри и заетост за хора от уязвими групи

Асоциацията на индустриалния капитал в България и Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" подписаха споразумение за сътрудничество по програмата "Път към успех", с което обединяват усилията и капацитета си за подготовка на квалифицирани кадри и осигуряване на заетост за хора от уязвими групи на пазара на труда. По думите на..

публикувано на 28.07.25 в 11:53

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30