Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Москва разследва украинския удар, при който загинаха десетки войници

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Загиналите руски военнослужещи в резултат на украинския ракетен удар по град Макееввка в Донецка областса 89, а не 63, каквито бяха първоначалните данни. Сред жертвите е заместник-командирът на полка подполковник Бачурин. Това уточниха от руското министерство на отбраната и увериха, че виновните за инцидента длъжностни лица ще бъдат наказани.

Основната причина за смъртта на военнослужещите е това, че те масово са използвали мобилните си телефони, благодарение на което украинците са определи координатите им и са нанесли точен удар. 

Такава версия представи на брифинг в Москва генерал-лейтенант Сергей Севрюков, първи заместник-началник на главното военнополитическо управление на руските въоръжени сили. Той добави, че в момента специална комисия разследва обстоятелствата на произшествието и че се предприемат мерки за предотвратяването на подобни трагедии в бъдеще. 

Севрюков обеща, че след приключването на разследването от виновните длъжностни лица ще бъде потърсена отговорност. Той увери, че на семействата на загиналите войници се оказва необходимата помощ и подкрепа. 

Ще припомня, че в новогодишната нощ украинската артилерия изстреля шест снаряда HIMERS по пункт за временна дислокация на една от руските войскови части в района на Макевавка. Противовъздушната отбрана прихвана два от тях. 

Останалите четири поразиха сградата на училище, в което руските войници празнуваха Нова година. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложението "Доверете се на българското" събира малки фирми от цялата страна

В София започна 23-тото издание на изложението "Доверете се на българското". То се провежда в шатра до пилоните на Националния дворец на културата. Участват малки търговски фирми, които представят своята стока. Проявата помага тяхната продукция да стигне до потребителите. Изложението събира на едно място само български производители и..

публикувано на 03.10.25 в 22:54
Йордан Кателиев, Ивайло Маринов, Благомир Коцев в съда

За постоянно в ареста остават двамата варненски общински съветници

Софийският градски съд гледа мерките на общинските съветници от Варна Йордан Кателиев и Николай Стефанов. Те бяха задържани и обвинени за участие в организирана престъпна група и пране на пари заедно с кмета Благомир Коцев. Бившият зам.-кмет на Варна Диан Иванов, смятан за основен свидетел по делото срещу задържания кмет на Варна..

публикувано на 03.10.25 в 22:52

Руски дрон уби френски фоторепортер в Украйна

Френският фоторепортер Антони Лаликан е бил убит в Източна Украйна при атака с руски дрон, съобщиха украински военни. При атака е бил ранен и украинският фоторепортер Григорий Иванченко, който го е придружавал, но състоянието му е стабилно, предаде Ройтерс. Според украински медии нападението е станало близо до град Дружковка в Донецка област..

публикувано на 03.10.25 в 22:20

Община Етрополе обяви частично бедствено положение

Кметът на община Етрополе инж. Владимир Александров издаде заповед за обявяване на частично бедствено положение в общината, съобщиха от общинската администрация, предаде БТА. Въвежда се и временно ограничение на движението на моторни превозни средства в района на засегнатите критични участъци. Сред основанията за обявяването на бедствено..

публикувано на 03.10.25 в 22:05

Френски фоторепортер е бил убит при атака с дрон в Украйна

Френският фоторепортер Антони Лаликан е бил убит в Източна Украйна при атака с дрон, съобщиха украински военни. При атаката е ранен украинският фоторепортер Григорий Иванченко, състоянието му е стабилно. С поред местни медии, нападението е станало близо до град Дружковка в Донецка област, на 15 км от фронтовата линия.  В публикация във Фейсбук на..

публикувано на 03.10.25 в 22:03
Община Етрополе обявява частично бедствено положение

Община Етрополе обявява частично бедствено положение

Причините за частичното бедствено положение в община Етрополе са интензивният валеж, голямото количество паднала дървесна маса по пътищата и коритата на реките, както и липсата на електрозахранване, съобщават от общината.  Въвежда се и временно ограничение на движението на моторни превозни средства в района на засегнатите критични участъци...

публикувано на 03.10.25 в 21:40

В Силистренска област падна около 50 литра дъжд на кв. м през последните два дни

През последните два дни в Силистренска област са паднали общо около 50 литра дъжд на кв. м, като на места са регистрирани силни пориви на вятъра. По данни на Метеорологична обсерватория – Силистра за вчера валежните количества са били между 9 и 13 литра на кв. м, а днес дъждът продължи с режим на засилен интензитет. В резултат на силния..

публикувано на 03.10.25 в 21:16