По установена през годините традиция в първия вторник от Новата година екипът на предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" обяви началото на националната анкета сред слушателите на БНР за избор на „Музикант на годината 2022“ в класическите жанрове.
Освен голямата награда "Музикант на годината" - уникална бронзова статуетка на скулптора Христо Илиев, според броя на гласовете се определят и призове в няколко други категории, сред които "Активна творческа дейност", "Ансамбъл нагодината", "Музикален проект на годината", "Премиера", „Юбилей“, „Млад музикант на годината“ и др.
За 32-ри пореден път анкетата сред слушателите на БНР стартира с установения вече регламент:
Всеки участник в анкетата има право на едно предложение, а победител е музикантът, събрал най-много гласове. Състави от двама и повече изпълнители, както и музикални проекти се състезават в отделни категории: "Ансамбъл на годината" и "Музикален проект на годината".
Всеки слушател може да подкрепи само една кандидатура (не се гласува поотделно за различните категории).
Гласуването е еднократно в интернет на адрес muzikant.bnr.bg, или по време на предаването - всеки вторник от 21.10 до 23.00 часа по програма "Хоризонт" на БНР. Срок - до края на месец февруари.
Внимание! Гласът се зачита само с изписани две имена и актуален телефон за връзка.
* * *
Екипът на предаването "Алегро виваче" представи своите номинации (имената са изписани по азбучен ред):
- Александър Мутафчийски - оперетен артист и режисьор
- Веселина Кацарова - оперна певица
- Виви Василева - перкусионистка
- Деляна Лазарова - диригентка
- Емануил Иванов - пианист
- Ина Кънчева - оперна певица
- Красимира Стоянова - оперна певица
- Лия Петрова - цигуларка
- Любомира Александрова - хорова диригентка
- Надежда Цанова - пианистка
- Светлина Стоянова - оперна певица
- Стоян Караиванов - бандонеонист
Пълния актуален списък на предложените музиканти, ансамбли и проекти можете да видите в групата Allegro Vivace по Хоризонт във Facebook.
Гласуването продължава до края на месец февруари 2023 г.
Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г." ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..