Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Индонезия ще мести столицата си на остров Борнео

Изглед към столицата на Индонезия Джакарта.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Индонезия премества столицата си от Джакарта в тропическите гори на остров Борнео, който е на повече от 1000 км разстояние от сегашната столица. Проектът трябва да стартира в края на мандата на президента Джоко Видодо през 2024 г. Новият административен център Нусантара е сред буйна растителност с биоразнообразие и дом на най-старите тропически гори в света. Причините Индонезия да премества столицата си обобщи АФП.

Потъващ град

Джакарта потъва с тревожна скорост поради прекомерното извличане на подземни води. Проучване на Индонезийската агенция за оценка и прилагане на технологии през 2021 г. установи, че разтегнатият мегаполис потъва средно с около шест сантиметра всяка година, което го прави един от най-бързо потъващите градове на земята.

„Изграждането на морска стена е неизбежно, защото наводнението вече е тук, но с течение на времето язовирът ще потъне и наводнението ще се случи отново“, каза през АФП Хери Андреас, учен по земята в Технологичния институт в Бандунг. „Най-доброто решение за контролиране на слягането на земята е чрез контролиране на експлоатацията на подпочвените води“, добави той.

Една четвърт от района на столицата ще бъде напълно потопен до 2050 г., ако не се вземат спешни мерки, съобщиха от Националната агенция за научни изследвания и иновации.

Непосилно бреме

Джакарта е един от най-пренаселените градове в света, дом на над 30 милиона жители, живеещи в по-голямата столична зона. Замърсяването на задръстените от трафик пътища и липсата на система за събиране на боклук, принуждавайки мнозина да го изгарят, доведе до качество на въздуха, което понякога съперничи на Ню Делхи и Пекин.

Правителството изчислява, че часовите задръствания в града нанасят милиарди долари икономически загуби всяка година на най-многобройната мюсюлманска страна в света.

„Бремето на Джакарта е изключително тежко“, подчерта пред АФ Джоко Сетиджоварно, транспортен анализатор от Индонезийското транспортно общество. „Пътуването до работното място е изключително неефективно, дълго и изтощително. Освен това намалява производителността на хората.“

Уидодо сподели, че си представя новата столица като модерен град, където всеки може да кара колело и да се разхожда пеша между дестинации, които са близо една до друга.

Разпределение на богатството

С над 17 000 острова Индонезия е най-голямата държава архипелаг на земята. Но нейното население и икономика са съсредоточени главно в Джакарта и на по-големия остров Ява, който е дом на над половината от 270-милионното население на страната.

Правителството казва, че иска да разнообрази центровете на икономическа и политическа власт в Индонезия.

„Преместването (на столицата) е за разпределение, за справедливост. Имаме 17 000 острова, но 56 процента от населението е в Ява. В Ява има 156 милиона души“, каза Видодо през март.

За сравнение, провинция Източен Калимантан, където ще бъде построена новата столица Нусантара, има по-малко от 4 млн. души.

Правителството е подготвило 56 180 хектара (216 квадратни мили) в провинция Източен Калимантан в индонезийската част на остров Борнео, който страната споделя с Малайзия и Бруней.

Зона без бедствия

Друга причина за преместването на столицата, посочена от правителството, е смекчаване на последиците от бедствия.

Според Агенцията по метеорология, климатология и геофизика Джакарта е заобиколена от активни разломи, което я прави опасно уязвима от земетресения.

Борнео има най-малка вероятност от земетресения в сравнение с други големи индонезийски острови, тъй като е по-далеч от активните разломи, каза агенцията.

Джакарта също страда от чести наводнения, тъй като се намира върху блатиста земя. Изследователите смятат, че водоснабдяването може да пресъхне за мнозина в Джакарта и Ява, ако Индонезия не облекчи натиска върху мегаполиса.

„Джакарта и остров Ява вървят към криза с чиста вода, прогнозирахме, че кризата може да се случи през 2050 г.“, каза ученият по земята Андреас, обвинявайки бързото население и индустриалния растеж.

„Когато популацията нарасне, лошите санитарни условия ще се влошат, замърсителите ще засегнат реките и плитките подпочвени води, което ще ги направи неизползваеми“, каза той. 

Преводът е на БГНЕС.
По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Алекс Йънгър

Алекс Йънгър: Великобритания трябва да се превъоръжи

Великобритания трябва да се превъоръжи и да изгради солидни запасни чести чрез форма на национална служба, за да се защити от амбициите на Владимир Путин да доминира в Източна Европа и да подкопае Запада, предупреди бившият ръководител на МИ-6 Алекс Йънгър. Алекс Йънгър каза, че хората в Обединеното кралство трябва да осъзнаят, че заплахата от Русия  и..

публикувано на 06.04.25 в 05:22
Киър Стармър

Киър Стармър: Готови сме да защитим британския бизнес

Британският премиер Киър Стармър обяви, че е готов да защити бизнеса на Острова от последствията на новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп.  В позиция, публикувана в британския вестник "Телеграф", Стармър пише: "Готови сме да използваме индустриална политика, за да помогнем за предпазването на британския бизнес от бурята". Премиерът..

публикувано на 06.04.25 в 05:16
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Стармър и Макрон изразиха безпокойството си от въздействието на митата на Тръмп

Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..

публикувано на 05.04.25 в 20:36
Доналд Тръмп и Бенямин Нетаняху

Очаква се Нетаняху да посети Белия дом през следващата седмица

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..

публикувано на 05.04.25 в 20:13

С историческа възстановка почетоха героите от Велчовата завера

С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..

публикувано на 05.04.25 в 19:56

Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс"

Хиляди граждани на град Кочани в Република Северна Македония днес минаха по централните улици на града, в памет на загиналите при пожара в дискотеката "Пулс" на 16-ти март тази година, предаде БГНЕС. Участниците в марша носеха потрети на загиналите младежи. Повечето от тях са на възраст между 14 и 24 години. В началото на колоната имаше..

публикувано на 05.04.25 в 19:31
Сградата на украинското външно министерство в Киев

Украйна отхвърли твърдения на Русия за ракетния удар срещу Кривой Рог

Украинското външно министерство отхвърли руските твърдения за предполагаеми военни цели, по които е била изстреляна ракетата, поразила снощи Кривой Рог и ги нарече "лъжи". "Целта на Русия беше планиран терор срещу мирното население. С тази варварска атака срещу цивилни и деца Москва показва пълно презрение към международните мирни усилия под..

публикувано на 05.04.25 в 19:16