Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цената на природния газ в Европа продължи да пада, достигна 71 евро на мегаватчас в Нидерландия

Снимка: Алами/Ройтерс

Цената на природния газ в Европа продължи да пада тази седмица, достигайки 71 евро на мегаватчас на борсата в Нидерландия - равнището, на което бе седмица преди руското нахлуване в Украйна. 

От средата на декември до 6 януари поевтиняването е с 48%. Рекордът от август бе 346 евро за мегаватчас.

По-рано днес шефът на “Булгаргаз” Деница Златева прогнозира, че благодарение на тази тенденция можем да очакваме поевтиняване на синьото гориво у нас до равнищата от декември, т.е. с около 20 процента.

Експерти, цитирани от Си Ен Ен, отдават поевтиняването на усилията на европейските държави през втората половина на 2022 година да запълнят газохранилищата си. В резултат към днешна дата газохранилищата са запълнени на над 83 процента. За сравнение, по същото време на миналата година бе използван едва 52 на сто от капацитетът им.

Европейската индустрия положи усилия през последния месец да намали зависимостта си от природния газ и да увеличи енергийната ефективност. Освен това, Европа се облагодетелства от необичайно топлото за сезона време от последните седмици, сочи Си Ен Ен.

Доставките от Русия вече са пет пъти под обичайните. Тази седмица бе намален с около една шеста и транзитът през Украйна.

Руското издание “Комерсант” обаче предупреждава, че ниските цени правят европейския пазар по-малко привлекателен за доставчиците на втечнен природен газ, които могат да насочат продукцията си към азиатските пазари.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Орбан

Орбан отива във Вашингтон за среща с Тръмп идната седмица

Унгарският премиер Виктор Орбан и американският президент Доналд Тръмп се очаква да се срещнат следващата седмица във Вашингтон. Орбан заяви, че ще се разговаря с него в опит да го убеди да отмени санкциите срещу Русия.  Унгарският премиер посочи правото на всяка европейска държава самостоятелно да определя маршрутите и източниците на енергийни..

публикувано на 28.10.25 в 08:01

Радев участва във форума "Инициатива за бъдещи инвестиции" в Рияд

В Саудитска Арабия президентът Румен Радев ще участва в деветото издание на форума „Инициатива за бъдещи инвестиции“. Международната среща е смятана за една от най-авторитетните в региона.    Възможностите за стимулиране на икономическото развитие и предизвикателствата пред съвременния свят обсъждат в Рияд държавни и правителствени лидери, политици,..

публикувано на 28.10.25 в 07:42
Ученици на парад, отбелязващ гръцкия национален празник в Атина

Гърция чества националния си празник "Охи"

Гърция отбелязва националния си празник с военен парад и ученически манифестации.  На 28 октомври 1940 година Атина отхвърля ултиматума на Мусолини  през гръцка територия да преминат войските на Тристранния пакт и да заемат стратегически позиции. Гръцкият премиер Йоанис Метаксас отговаря само с "Не" на ултиматума. Италианските войски навлизат в Гърция и..

публикувано на 28.10.25 в 07:20

Хърватия забранява смартфони и в междучасията

Предстоящите изменения в наредбите предвиждат забраната за използване на мобилни телефони в началните училища в Хърватия да се отнася не само за учебните занятия, но и за междучасията, освен когато телефоните се използват за образователни цели или поради здравословни нужди.  В момента училищата са единствените места, където на децата е забранено да..

публикувано на 28.10.25 в 06:15
Снимката е илюстративна.

Десетки вторични трусове след земетресението в Турция, усетено и у нас

Над 40 вторични труса с различна сила е имало след снощното земетресение в Турция от 6,1 по скалата на Рихтер.   Eпицентърът е бил близо до град Съндъргъ във вилаета Балъкесир.   Министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая съобщи, че три двуетажни сгради и един магазин са били разрушени.  Сградите са били необитаеми. Няма информация за..

публикувано на 28.10.25 в 05:31

В НС ще обсъждат увеличението на заплатите на младите лекари

Увеличението на заплатите на младите лекари ще бъде тема на извънредното заседание на парламента, насрочено за 13 часа.  Извънредното заседание на НС беше свикано от председателя Наталия Киселова, след като по инициатива на "Продължаваме промяната" бяха събрани необходимите подписи.  Искането за извънредно заседание с една-единствена точка в..

публикувано на 28.10.25 в 04:47

България и "Райметал" подписват договора за изграждане на завод за барут и артилерийски снаряди

България и водещият германски отбранителен концерн "Райметал" подписват стратегическия проект за изграждане на завод за производство на барут и 155-милиметрови артилерийски  снаряди по натовски стандарти у нас.   Инвестицията  в съвместното дружество е за близо 1 милиард лева, новите мощности ще са на  територията на най голямото ни държавно..

публикувано на 28.10.25 в 04:34