Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работим за създаването на Единен национален портал с достъп до дигитални колекции през един вход

Спаска Тарандова: Библиотеките са разумът и душата на обществото

Около 3000 са библиотеките към читалищата, близо 1000 са обществените библиотеки към Фондация „Глобални библиотеки – България"

5
Спаска Тарандова, изпълнителен директор на Фондация „Глобални библиотеки – България”
Снимка: Пламена Бачийска

"Библиотеките са моят живот. Те са моето призвание. Избрала съм ги и съм работила и в библиотека, и сега като директор на фондация, която пряко подпомага библиотеките, така че явно след 30 години - това е моята кауза",  разказа в "Нощен Хоризонт" Спаска Тарандова, изпълнителен директор на Фондация „Глобални библиотеки – България”.

Мисията на Фондация „Глобални Библиотеки – България” е да подпомага приобщаването на българските граждани към глобалното информационно общество, да повишава качеството им на живот и да насърчава гражданското участие.

"Водени сме от разбирането, че сме нужни като организация, след края на Програма Глобални библиотеки, която да работи за обществените библиотеки в страната, извън училищните и университетските, за които отговоря Министерството на науката и образованието.


Според регистъра на Министерството на културата към читалищата функционират около 3000 библиотеки, а 960 са библиотеките, част от Глобални библиотеки.  Тези към Фондация „Глобални библиотеки – България” са оборудвани с компютри и за служителите, и за потребителите, имат и периферна техникакъм тях.

Сега водим и разговори с МТСП и МК за обновяване на техникатапрез Плана за възстановяване и развитие да се направи една програма, с която да се подновят компютрите, понеже там е заложен механизъм за изграждане на 800 дигитални хъба, които да са разположени в читалищата в страната за обучение на граждани - за работа с компютър, за достъп на хора без електронни устройства до услуги, за възможност да свършат различни свои дейности от библиотеката. В Глобалните библиотеки има обучен персонал и са създадени условия за това", поясни още Тарандова.

"Последните години библиотеките работят активно в обучение на цифрови умения на граждани от уязвими групи, от отдалечени населени места, възрастни хора. По време на пандемията се видя недостатъчното техническо обезпечаване на библиотеките и забавените процеси на дигитализация.

По дигитализацията на библиотечните колекции работят Националната библиотека и част от регионалните библиотеки. Но процесът не е координиран на национално ниво, това води до дублиране на дейности, въпреки опитите на библиотеките да са в координация.

В тази посока работим от миналата година, когато се подготвяше Плана за възстановяване и устойчивост, да се координира процесът на дигитализация в страната,  да се създаде Единен национален портал с достъп до дигитални колекции през един вход. Защото важен е читателят и неговите нужди и той не се интересува къде се намира дадено произведение", изтъкна още пред БНР Спаска Тарандова.


За Спаска Тарандова работата на библиотеките в подкрепа на образованието е особено важна и затова тя в дългогодишната си работа като библиотекар е иницирала и активно е участвала в кампании за насърчаването на четенето сред децата и повишаване на грамотността като „Забавното лятно четене“ и „Чети и мен“.

Сега „Глобални библиотеки – България” и Спаска Тарандова са поставили началото на диалог с различните заинтересовани страни за предоставянето на електронни и аудио книги чрез обществените библиотеки, тема, станала особено актуална при Covid -19 ограниченията.

Фондация „Глобални библиотеки – България” работи с мрежа от над 1000 обществени библиотеки /регионални, общински и читалищни/, покриващи 260 общини в страната, които в много случаи са единственото място за достъп до информационни ресурси и услуги за населението.
Това прави Фондацията изключително отговорна към тяхната мисия в осигуряването на добри условия за личностно и общностно развитие, което води до повишаване качеството на живот.
Фондация „Глобални библиотеки – България” е учредена през 2013 г. като неправителствена организация в обществена полза. Във Фондацията участват Министерство на културата, Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Национален дарителски фонд „13 века България”, Националното сдружение на общините в Република България, Българската библиотечно-информационна асоциация и Съюзът на народните читалища.
Като идентифицира съвременните тенденции на развитие на обществените библиотеки Фондацията, от една страна, подпомага библиотеките да продължават да бъдат иновативни и адаптивни към новите изисквания и да увеличават своето социално въздействие, а от друга страна прилага механизми за връзката им с различни организации и за по-ефективно им участие в национални програми и инициативи.
Спаска Тарандова и директора на библиотека в Латвия Daiga Rokpelne На национален форум на Глобални библиотеки през 2017
Спаска Тарандова работи в библиотечната сфера от 30 години, повечето от които в Столична библиотека, включително като заместник-директор в продължение на 5 години. От 2015 г. е изпълнителен директор на фондация „Глобални библиотеки – България”. През 2011 г. участва в програмата „Библиотекари на утрешния ден: комуникация и лидерство“ в Центъра за международни библиотечни програми Мортенсън към Университета в Урбана-Шампейн, Илинойс. През 2012-2015 г. е част от Международната мрежа за библиотекари иноватори (INELI), финансирана от Фондация „Бил и Мелинда Гейтс”. Обучител е по библиотечен мениджмънт, застъпничество, набиране на средства и управление на проекти.

Тарандова е член на Управителния съвет на Българска библиотечно-информационна асоциация /ББИА/ и на Постоянния комитет за Публичните библиотеки на ИФЛА /Международна федерация на библиотечните асоциации и институции/. Член е на редколегията на професионалното списание ББИА онлайн, член на работни групи към Министерство на културата, Министерство на науката и образованието и Министерство на труда и социалната политика, свързани с авторското право и достъпът до електронно съдържание, учене през целия живот и достойно стареене на възрастните хора.
Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Яфа Яркони представи представлението "Повярвай ми, ще дойде ден"

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57