Парламентът ще разгледа промени в Плана за възстановяване и устойчивост. Депутатите ще дискутират предложението на партия "Възраждане" за цялостното му променяне и на ГЕРБ за частични корекции. Целта е запазването на въглищните ни централи и запазване позициите ни на енергийния пазар.
Още при обсъждане на седмичната програма от "Продължаваме промяната" поискаха да бъде включен и текст, който задължава властта за позиция на България и срещи с Румъния и Гърция за отразяването на войната в Украйна върху енергийната сигурност на региона. Никола Минчев:
"Нашият проект е по-близко със сигурност до този на ГЕРБ и този на ГЕРБ е по-близко до нашия, отколкото са двата до "Възраждане", и няма пречка да бъдат разгледани заедно. Дори напротив, това е най-нормалната парламентарна практика".
Парламентът отхвърли искането.
Искра Михайлова от "Възраждане" възрази, като посочи, че позицията на ПП е лицемерна. И добави, че предложението им е недопустимо и е размиване на дебата, за да не може в пленарна зала да вземат адекватното решение за запазване на въглищните комплекси.
"Вие ги заложихте в плана за унищожаване, и сега в момента, в мига, в който ние се опитваме да поправим тази грешка, продължавате да искате това унищожаване, размивайки дебата."
Парламентът ще обсъди и Законопроект за компенсиране на разходите на потребителите на моторни горива, внесен от Делян Добрев и група народни представители. Той въвежда вноска за преработвателите на руски нефт, която ще се набира от Фонд "Сигурност на електроенергийната система". Приходите от тази вноска ще се използват за компенсация на всички потребители, включително стопанските, предлагат от ГЕРБ.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп съобщи, че има споразумение с Украйна за добив на стратегически полезни изкопаеми и то ще бъде подписано следващата седмица, вероятно в четвъртък, съобщават Ройтерс и АФП. На пресконференция в Овалния кабинет с италианския премиер Джорджа Мелони, Тръмп допълни, че не държи украинския президент Володимир Зеленски..
Два протеста се проведоха в столичния квартал "Захарна фабрика", район "Илинден" . Жителите на разрушените по-рано тази седмица незаконни постройки затвориха за три часа движението по бул. "Сливница" с настояване да им бъде осигурен подслон от районния администрация. Жители на столичния квартал "Захарна фабрика" блокираха булевард "Сливница"..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че очаква да бъде постигнат напредък при сключването на търговски споразумения с други страни. Той добави обаче, че "не бърза" да сключи подобни сделки, тъй като митата, които е наложил, генерират значителни приходи, предаде Асошиейтед прес. Той изрази "100 процента увереност" в постигането на търговско..
На Велики Четвъртък над 1000 великденски яйца боядисаха децата от училищата в Сливен в двора на църквата "Св. Богородица“. Голямото боядисване бе организирано от Сливенския митрополит Арсений. Дворът на църквата "Св. Богородица“ бе превърнат в работилница за боядисване на яйца. Всяко дете получи подарък и възможност за творческа изява..
МВР е предприело действия за пътна безопасност и опазване на реда по време на Великденските празници. Това съобщи в кулоарите на парламента вътрешният министър Даниел Митов: Започнаха задръстванията по Великден "В момента, по празниците - дал съм инструкции на всички служби в МВР да са на пътя, да могат хората да се изтеглят спокойно, за да..
Украйна разполага с разузнавателна информация, която показва, че Китай доставя артилерия и барут на Русия, заяви украинският президент Володимир Зеленски. "Смятаме, че китайски представители участват в производството на някои оръжия на територията на Русия“, заяви той на пресконференция в Киев. Зеленски не уточни дали има предвид артилерийски системи или..
Премиерът на Италия Джорджа Мелони се срещна с американския президент Доналд Тръмп във Вашингтон. Визитата на Мелони е първата по рода си на такова ниво, след като американската администрация обяви новата си митническа политика, която изостри отношенията между Вашингтон и Брюксел. Тръмп гледа на Мелони като на ценен посредник с Европа по въпросите..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
Акция на полицията в столичния квартал "Студентски град". Открито е голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са..
" Няма да има нужда от голяма обществена енергия. Политическата логика води към предсрочни избори следващата година след обявяване на влизането в..