Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще разследва Робърт Хър, който е заемал висок пост в Министерството на правосъдието по време на мандата на Тръмп

Назначиха специален прокурор да разследва класифицираните документи, открити в офис и в дома на Байдън

Мерик Гарланд (в центъра), заедно с прокурор Джон Лауш (на втори план), излиза, за да направи съобщение за назначението на Робърт Хър да разследва казуса с класифицираните документи, открити в бивш офис на Байдън и в дома му в Делауеър - 12 януари 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският главен прокурор Мерик Гарланд назначи специален разследващ на обстоятелствата около намерените документи с класифицирана информация при президента Джо Байдън. Байдън потвърди информациите, че "малък брой" засекретени документи от времето, когато е бил вицепрезидент на Барак Обама, са били открити на две места – в офис във Вашингтон, както и в дома му в щата Делауеър. По информации на американски медии във ваканционното му жилище, което също се намира в щата Делауеър, не са открити такива документи. Байдън каза още, че оказва пълно съдействие на Министерството на правосъдието, които разследват.  


Засекретените документи е трябвало да бъдат изпратени на националните архиви след края на мандата на Байдън като вицепрезидент на Обама, но това не е станало.  

Първата група от засекретени документи са били намерени през ноември, но новината се появи тази седмица в репортаж на телевизия Си Би Ес. Адвокатите на президента казват, че са открили малък брой документи в изследователски център във Вашингтон, където Байдън работи след като свърши мандата му като вицепрезидент на Обама. Документите са били предадени на следващия ден на администрацията, която отговаря за федерални архиви. Днес от Белия дом казаха, че "малък брой" засекретени документи са били намерени и в дома на Байдън в Уилмингтън, щата Делауеър.  

Министерството на правосъдието започна разследване с назначаването на специален разследващ. За тази роля бе избран Робърт Хър - бивш прокурор, който е служил на висок пост в Министерството на правосъдието по време на мандата на бившия президент Доналд Тръмп.  

От Белия дом подчертават, че Байдън напълно съдейства на органите, които се опитват да разберат как документите са попаднали в изследователския център във Вашингтон и в дома му в Делауеър.  

Републиканци настояват за повече информация и обвиняват органите, както и медиите в двойни стандарти, като визират действия миналата година при претърсването на резиденцията на бившия президент Доналд Тръмп във Флорида, когато ФБР иззе над 300 засекретени документа. Тръмп тогава се разследва дали не се е опитвал да възпрепятства органите при събирането на документи с тайни, които е трябвало да предаде.  

Засега се знае, че при Байдън първата група намерени тайни документи е предадена доброволно. Няма информация дали това е било така и с намерените документи в дома му.  

Разгорещени дебати за това как хора на власт боравят с тайна информация има по-често от 2016 година насам, когато личният имейл сървър на Хилъри Клинтън стана ключова тема за опонента ѝ в надпреварата за Белия Дом Доналд Тръмп. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на правосъдието Георги Георгиев

Георги Георгиев: Осигурена е стабилността доставките на петрол

Активното сътрудничество и интензивният диалог между българското правителство и американските власти през последните няколко седмици са довели до разрешителното за продължаването на дейността на групата "Лукойл" в България. Това посочи в профила си в социалната мрежа "Фейсбук" министърът на правосъдието Георги Георгиев, след като беше обявено, че..

публикувано на 15.11.25 в 00:54
Сан Себастиян, Испания

Испания отчита 5% ръст на заплатите

Заплатите на работещите в Испания са се повишили с 5% през 2024 г.  Средното месечно възнаграждение в страната е достигнало 2386 евро бруто. Увеличението на заплатите е изпреварило ръста на инфлацията, която е била в рамките на 2.8% през миналата година, показват данните на испанския статистически институт. Повишението е по-малко в сравнение с..

публикувано на 15.11.25 в 00:54
Теменужка Петкова

Петкова: Постигната отсрочка в прилагането на санкциите е безспорен успех за правителството

Финансовият министър Теменужка Петкова определи като "безспорен успех за правителството" постигната отсрочка до 29-и април 2026 година в прилагането на американските санкции срещу руския петрол: "Това, което се случи днес - Великобритания, сега и Съединените щати дадоха дерогация на България по отношение на "Лукойл", така че това е един..

публикувано на 14.11.25 в 23:27
Архив

В Гърция спасиха български шофьор на ТИР, заблуден от грешна навигация

С полиция и пътна техника властите от град Трикала извлекоха български ТИР и неговия шофьор невредими.  По информация на полицаите, шофьорът, който приближава с натоварен камион град Трикала, получава грешна информация за пътната обстановка от пътната навигация на колата. Завива съгласно указанията и навлиза в стара пътна отсечка, която вече не се..

публикувано на 14.11.25 в 22:46
Бойко Борисов

Борисов за дерогацията: Било каквото било - вече ще бъде, както беше

Било каквото било - вече ще бъде, както беше, написа в профила си във Фейсбук лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по повод получените от Великобритания и САЩ дерогации от санкциите за „Лукойл“.  Борисов поздравява и благодари на екипа на Министерския съвет, както и за подкрепата на ГЕРБ-СДС, „ДПС - Ново начало“, „БСП - Обединена левица“ и "Има такъв..

публикувано на 14.11.25 в 22:38

Рекорден брой мигранти са пристигнали на Балеарските острови

Испания регистрира рекорден брой мигранти, пристигнали на Балеарските острови. Само в рамките на 48 часа са акостирали 19 плавателни съда с близо 360 души на борда. При първата операция на Гражданската гвардия са прихванати 13 лодки, превозващи 239 души. Маршрутът от Алжир до Балеарските острови е един от най-бързо развиващите се през тази година...

публикувано на 14.11.25 в 22:37

САЩ и още няколко страни призоваха Съвета за сигурност да приеме резолюцията за Газа

Съединените щати и още няколко страни призоваха Съвета за сигурност на ООН да приеме проекторезолюцията на САЩ, подкрепяща мирния план на президента Доналд Тръмп за Газа.  В съвместно изявление Съединените щати, Катар, Египет, Обединените арабски емирства, Йордания, Индонезия, Пакистан и Турция призовават за бързо приемане на резолюцията, предложена..

публикувано на 14.11.25 в 22:29