Въпреки инфлацията, енергийната криза, войната в Украйна и продължаващите проблеми с доставките германската икономика отбеляза растеж през миналата година.
Брутният вътрешен продукт е нараснал с 1,9 %, обяви Федералната статистическа служба въз основа на първа оценка. Заради енергийната криза обаче икономиката не успя да се изравни с тази от 2021 г., когато нарасна с 2,6 % - въпреки проблемите с доставките и пандемията от корона.
"През 2022 г. цялостната икономическа ситуация в Германия беше повлияна от последиците от войната в Украйна и изключително големите увеличения на цените на енергията“, заяви пред пресата д-р Рут Бранд - президент на Федералната статистическа служба.
"Имаше също така сериозен недостиг на материали и затруднения в доставките, масово покачване на цените, например на храните, недостиг на квалифицирана работна ръка и продължаващата, макар и отшумяваща пандемия от Covid-19. Въпреки че тези трудни условия продължават, германската икономика като цяло успя да се представи добре през 2022 г.", посочи още той.
През 2022 г. БВП е бил с 0,7% по-висок, отколкото през 2019 г., годината преди началото на кризата с коронавирусната пандемия.
Графика на годишния БВП

Частното потребление отново беше основният двигател на растежа, повишавайки се през миналата година с 4,6%, докато дълготрайните инвестиции се повишиха с едва 0,2%, а публичните разходи = с 1,1 на сто. В същото време нетното външно търсене се отрази негативно на БВП, тъй като вносът нарасна повече от износа. Дейността в сферата на услугите отбеляза експанзия, докато производственият сектор стагнира, а производството в строителството се сви за втора поредна година.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..