Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десислава Танева: Половината парламентарни групите не желаят да има редовно правителство по различни причини, включително местните избори

Десислава Танева
Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев връчи третия мандат за съставяне на правителство на БСП. ГЕРБ-СДС ще отиде на разговори с червените, въпреки че не заяви подкрепа към кабинет, предложен от тях.

„Ще си говорим за политики, които бихме подкрепили. В рамките на това НС ГЕРБ-СДС събра най-много гласове, когато получи  първия мандат и показа готовност за всички отстъпки, които се желаеха от други политически сили. Кабинетът, който предложихме беше изключително експертен. Имаше лица, свързани с различни политически групи, дори опозиционни на ГЕРБ-СДС. Положихме всички усилия“, обясни Десислава Танева, която е представител на най-голямата парламентарна група в този парламент, в предаването „Преди всички“.

Видно е, че поради различни мотиви, включително местните избори през есента, поне половината от групите в НС не желаят да има редовно правителство, заяви тя.

Танева, която е заместник-председател на Комисията по земеделие, коментира пред БНР и темата за трудностите при снабдяването с дървата за огрев. Тя е сред вносителите на законопроект, свързан с този недостиг.

„Временната комисия за установяването на проблемите при снабдяването с дърва за огрев има изготвен доклад, който трябва да бъде включен в дневния ред.  Той пълен с фактология по отношение на дърводобива, преработката и горенето в някои предприятия. Отговорът е ясен- това беше пазарен дефицит. Отражение даде и войната в Украйна. Преди нея страната даваше достъп до по-евтин такъв ресурс“.

От ГЕРБ–СДС  предлага промени, основаващи се на този доклад. 

"Цели се да има по-ясен ред и публичност в процеса по изготвянето на списъци за снабдяване на населението с дърва за огрев, както и планирането на тази дейност от общински горски предприятия като добив. Те пак ще се изготвят от кметовете и ще бъдат публични"

Списъците ще бъдат представяни първо в общинските, а след това и в държавните горски предприятия. 

"В процеса по осигуряване на предимство на населението при снабдяване с дърва за огрев се включват и общините, които имат горски територии. Те ще бъдат задължени първо да снабдят гражданите, а след това могат да продават на фирми".

Ако не спазят това изискване, законопроектът предвижда глоба за кметовете в резмер на 2000 лева. 

Танева посочи, че политизирането на един проблем води до нерешаването му. 

Тя обясни още, че е отговорник на ГЕРБ за провеждането на избори в район Сливен, а там дървата никога не са били политическа стока.

Много хора избарха да се върнат към този начин на отопление, посочи тя.

Следващият сезон при отоплението с дърва ще зависи от това, което направим като промяна в това НС, отбеляза Танева. 

„В момента има 4 законопроекта, свързани с дървата за огрев. Убедена съм, че в Комисията по земеделие всички партии ще намерим общото, за приключим тази важна за домакинствата тема“. 

Цялото интервю на Веселина Миланова с Десислава Танева може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Министрите от ОПЕК+ ще проведат заседание за петролната политика на организацията

Във Виена се очаква Съвместната комисия на министрите от мониторинговия комитет на ОПЕК+ да проведе заседание, съобщи Ройтерс. Възможно е министрите да препоръчат промени в политиката на организацията по добивите на петрол, но е малко вероятно да спрат взетото по-рано решение за увеличение на производството, допълва БТА. В началото на..

публикувано на 28.07.25 в 08:49

Британският премиер Киър Стармър ще се срещне с Доналд Тръмп

Британският премиер Киър Стармър ще се срещне днес с американския президент Доналд Тръмп, който е на посещение в Обединеното кралство, предадоха Пи Ей Медия и ДПА. Очаква се двамата лидери да обсъдят конфликта в ивицата Газа и бъдещето на американските мита върху британската стомана, допълва БТА. Двамата лидери изградиха добри..

публикувано на 28.07.25 в 08:39

Осем души са ранени при руска атака срещу Киев

Осем души бяха ранени тази нощ при нова руска атака с дронове и ракети срещу Киев. Ударен е жилищен блок. Четирима от ранените са в болница, съобщи в "Телеграм" началникът на военната администрация на столицата Тимур Ткаченко. Въздушна тревога беше обявена за няколко часа и на други места, в по-голямата част от Украйна, предаде Ройтерс...

публикувано на 28.07.25 в 08:25
Боец на хутите по време на антиамерикански протест в Сана, Йемен, 12 юли 2024 г.

Хутите отново заплашиха с атаки над кораби

Йеменските хути заявиха вчера, че ще атакуват всички кораби, принадлежащи на компании, които работят с израелски пристанища, независимо от националността им, предаде Ройтерс. Хутите поясниха, че това е четвъртият етап от военните им операции срещу Израел, отбелязва БТА. Израел спира военните операции в части от Газа за 10 часа на ден Говорител..

публикувано на 28.07.25 в 08:13

Ваня Нушева: Може би КПК трябва да бъде изцяло закрита

Със сигурност КПК трябва да бъде реформирана - това е най-малкото, което можем да изискваме. Въпрос на политическа воля е дали тази институция да бъде закрита.  Това заяви пред БНР Ваня Нушева - преподавател по политическо поведение, избирателни системи и изборна администрация в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Ще трябва да..

публикувано на 28.07.25 в 08:08

Продължава борбата с голям брой пожари на Балканите

Усилията по гасене на пожари на множество фронтове в Гърция доведоха до подобрение в обстановката, съобщи гръцкият вестник "Катимерини". Властите съобщиха за стабилен напредък, но и предупредиха, че няколко фронта остават предизвикателство, на островите Евия и Китира. Италианската Гражданска защита изпрати два самолета "Канадер", които да помогнат..

публикувано на 28.07.25 в 08:06

Трима души загинаха, след като пътнически влак дерайлира в Германия

Трима души загинаха след като пътнически влак дерайлира в югозападната част на Германия, предаде ДПА. В композицията, която се е движела по трасето от Зигмаринген за Улм, са пътували около 100 души. Поне два от вагоните са излели от релсите, допълва БТА. Причината за инцидента се разследва. Според германската жп компания Дойче Бан има и..

публикувано на 28.07.25 в 07:55