Докато не бъде приет бюджет за новата година, България няма да поема нов дълг от международните пазари, обяви министърът на финансите Росица Велкова.
Вчера страната ни изненадващо излезе с емисия 10-годишни еврооблигации и набра от пазарите 1,500 млрд. евро с доходност от 4,78 %. Интерес към емисията са проявили 208 инвеститори, подали са заявки за 7,3 млрд. евро, каза Велкова. Сетълментът на книжата ще е на 27 януари.
Помолена за коментар защо Гърция, която в същия ден излезе с 10-годишни облигации, но постигна по-ниска доходност, Велкова отговори:
"Доходността на Гърция както на първичния пазар, така и на вторичния пазар, е горе-долу с 50 базисни точки по-ниска, отколкото е на България, но зад Гърция стои ЕЦБ. Не трябва да забравяме, че Гърция е в еврозоната, докато България е извън еврозоната".
Набраният финансов ресурс основно ще бъде използван за рефинансиране на стари задължения, като около три милиарда лева трябва да бъдат платени на 26 март тази година.
Според Велкова е имало много голям интерес към българските облигации, което се дължи на факта, че емисията е отворена и за инвеститори от Северна Америка.
Първия щъркел се появи в дупнишкото село Червен брег - това станало още в началото на седмицата, каза кметът Славчо Димкин. Местните коментират, че предвестникът на пролетта е подранил доста - това досега не се е било случвало и дано да е добър знак за хубаво време. В Червен брег има няколко щъркелови гнезда. Така е и по съседните села..
Българският трибагреник се развя на 21-метров пилон над Етрополе. Инициативата за поставянето му е на общината. В церемонията по издигане на националното знаме участва президентът Румен Радев. В словото си той посочи: "Днес ние не просто отдаваме почит към символите на българската държавност, към предците ни, които посветиха живота си..
Гръцкият външен министър Йоргос Герапетридис се срещна и разговаря във Вашингтон с американския държавен секретар Марко Рубио, по въпросите за войната в Украйна и двустранните отношения в отбраната. Гърция подкрепя прекратяване на военните действия в Украйна с акцент върху сигурността на страната, заяви министър Герапетридис след разговорите..
На утрешната среща за Украйна на европейски лидери, която ще бъде в Лондон, турският външен министър Хакан Фидан отново ще постави на дневен ред предложението на Анкара да стане домакин на преговори за мир между Украйна и Русия, съобщи турски дипломатически източник, цитиран от Ройтерс. Именно в Турция се проведоха първите опити за диалог..
Германският канцлер Олаф Шолц е разговарял по телефона със своя вероятен наследник Фридрих Мерц, веднага след разрива между Зеленски и Тръмп в Белия дом. Двамата са обсъдили ситуацията и как трябва да реагира Германия. Срещата между украинския президент Володимир Зеленски и американския президент Доналд Тръмп има преки последствия и за..
Докато повечето европейски лидери застанаха на страната на украинския президент Володимир Зеленски веднага след срещата му с Доналд Тръмп и се обявиха в подкрепа на Киев, България излъчи противоречиви послания по темата. Редица европейски лидери подкрепиха Зеленски след спора му с Тръмп Премиерът Росен Желязков публикува кратко послание..
Средното училище "Алеко Константинов" в Луковит беше домакин на шестото областно състезание ресторантьорство и готварство. В надпреварата участваха осем отбора от осемте паралелки от училища от всички общини в областта с такъв професионален профил. Как се представиха младите готвачи и сервитьори, каква е оценката на..
На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за..
Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел. Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил..
Откакто сме в Шенген, няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган какви разрешителни се използват, от кого, кои..