Селото носи героичното име Индже войвода. В него няма вода, канализация, няма улици, инфраструктура, няма и жители. Годината е 2009-а. Тогава млад ветеринарен лекар, току-що завърнал се от чужбина, избира да вложи силите и енергията си в този замиращ и изчезващ от картата район.

Димитър Станчев няма да го видите облечен с всекидневни дрехи, той има едно облекло и то е работният гащеризон. Започнал е от няколко кошера с пчели, за да направи една от най-големите пчелни ферми в страната. Възродил е селото. Всеки, който е ходил през последните години в Индже войвода, знае какъв модерен облик е придобило малкото странджанско селце. Димитър отворил магазин, после направил битов ресторант, продължил да лети напред – направил и винарна, в която произвежда уникалната си медовина. Отворил е модерна фабрика за мед и пчелни продукти.
През 2021-ва година пчеларят и съпругата му получиха европейската награда за млади фермери. И така до 21-ви октомври миналата година, когато във фермата влизат контролните институции.
"В 9 часа вечерта дойдоха, да ни връчат заповедите за проверката. На следващата сутрин проверката трябваше да продължи. Дойдоха три камиона с жандармерия, някъде към 15 коли. Различни институции. Ние нямаме претенции, че ни правят проверка. Имаме претенции за начина на правене на проверка, на правене на репресия", заяви Димитър Станчев пред БНР. По думите му първата проверка е отнела 7 дни.
"Всичко ни беше проверено, кошер по кошер, рамка по рамка, капак по капак, декар по декар, култура по култура. Всичко."

От общо 6 констативни протокола, в 4 са описани нарушения. Фермерите са подали възражения.
"Не може цял пчелин да бъде премахнат за това, че GPSкоординатите му, които са заявени на животновъден обект, са на 20 или на 30 метра от същинския пчелин. Ние не ги подаваме. Идва официален ветеринарен лекар, той си взема координатите и си ги подава. И – бум, целият пчелин изчезва", коментира Станчев.
Вчера излезе информация, че при проверките контролните органи са констатирали липсата на пчелни кошери. Така ли е?
"Дойдоха да проверят 1850 кошера. Физически не намериха един-единствен кошер. 1849 кошера намериха."

Едва съвзели се от първата проверка и възобновили работата във фермата и на 10-и януари последвала нова проверка.
"По писмо, някаква си, седем човека ни направиха проверка на фабриката. Точно тогава беше кулминацията – подготвяме стока, която заминава за Германия, за да се представим на Зелената седмица на Берлин. Всичката стока, която беше подготвена, е иззета, защото на етикета пише съдържание, а е трябвало да пише съставки", пояснява фермерът.
Стока за 20 хиляди евро е замразена заради формална грешка в етикета. Установено е също, че за меда има издаден сертификат за биопродукт, но такъв сертификат липсва за предприятието.
"Оказа се, че ние имаме сертификати за произведения мед като биологичен, сертифицирани сме, но нямаме право да го продаваме като такъв, защото предприятието не било регистрирано като такова. Добре, съгласен съм."
Станчев сподели и своите съмнения, че "нещата са нагласени", защото досега контролните органи е трябвало да се произнесат за несъответствието и при годишните одити.
"Всички ми пишат по Фейсбук и навсякъде – бори се. С кой да се боря? Дайте ми някой да се сборя, да се сборя с него."
Обидени, унижени и отчаяни фермерите решават, че е абсолютно безсмислено за работят по 16 часа на ден и да получават подобно отношение.
"Обявяваме цялата ферма за продаване, за да може ние да си продадем бизнеса, да си съберем багажа и четирите деца – "багажа на суджук и чорбаджията друг". Аз така не мога да продължавам", категоричен е Димитър Станчев.
"Всички тези констатации, които направиха, особено последната проверка миналата седмица, много бързо можем да ги поправим, защото са елементарни пропуски от наша страна. Който не работи, той не греши. Този път ни спряха износ на половин тон стока за Германия. Следващия път, ако направим сделка за чужбина и пак ни спрат стоката? Ние докога ще продължаваме да живеем в страх, че нещо може да се случи", попита съпругата на Димитър Станчев – Ралица. И допълни: "Може би пречим на някого."
Вчера директорът и участвалия в проверката ръководител на отдел "Контрол на храните" в БАБХ в Бургас бяха в болнични и с изключени телефони. От централата на агенцията казаха, че няма да коментират случая, защото е част от разследване. От прокуратурата в Бургас заявиха, че при тях няма образувана проверка. Дейността пчеларската ферма ще се проверява от европейската прокуратура.
Така едно семейство мечтатели, опитали да съживят пустеещата Странджа планина и оставили там сърцето си, сега трябва да се погрижат за оцеляването си.
Чуйте повече в звуковия файл.
В публикацията са използвани снимки от архива на семейство Станчеви

28 точки, сред които лишаване от територии, недопускане на чужди войски в страната, обявяването на руския за втори официален език - това са част от условията, с които Украйна трябва да се съгласи, според нов американски план за мир. В момента той се обсъжда в Киев. САЩ и Русия са съгласували помежду си мирен план за Украйна Има ли..
Пореден случай на насилие над животно - прегазването на кучето Мая от специализант във ВМА, доведе до обществено недоволство и до протести в София и Варна. Какво означава обществената реакция и как ще бъдат приложени новите разпоредби на Наказателния кодекс, който вече предвижда завишени наказания? Мнения по темата дават адвокат Мариета..
България е успяла да намали употребата на антибиотици в резултат на въвеждането на електронните рецепти, но проблемът с микробите, които са резистентни на лечение, продължава да се увеличава. Това заяви в интервю за предаването "Преди всички" доцент Иван Иванов от Националната Референтна Лаборатория "Контрол и мониториране на антибиотичната..
Около 15 сигнала за поява на мечки в населените места са постъпили в Държавното горско стопанство в Карлово. Последният случай от тези дни е от вилната зона на Карлово, където мечка свободно се е разходила по улиците. Там вече има денонощен патрул от горски служители, които да помогнат мечката да бъде прогонвана към планината. Денонощни патрули..
Необходимо е осъвременяване на Закона за меценатството. Това заяви пред БНР Теодора Бакърджиева - изпълнителен директор на Българския дарителски форум. "Най-малкото по-модерно звучене на използваните термини, дефиниции - такива, които да са синхронизирани и с останалите нормативни документи, които са в сферата на културата и изкуството...
Продължава проверката в завода за преработка на дървесина "Кроношпан - България" след над 400 сигнала, подадени от жители на Велико Търново, за неприятни миризми. Очаква се и заключението на МОСВ. Регионалната екоинспекция във Велико Търново вече глоби завода със 70 хил. лева. РИОСВ глоби "Кроношпан" със 70 000 лева Кметът на Велико..
В образователната ни система има голяма нужда от по-интересни и интерактивни инструменти за работа с децата. Това мнение изказа пред БНР Александра Стоименова от организаторите на кампанията "Сила за новото поколение", която стартира през 2024 г. Продължението ѝ е опит да се вдъхновят учениците да опознаят света на емоциите чрез нова..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд като победа на правото над произвола на политическата класа. "Призовавам..
Финансовият министър Теменужка Петкова обяви правителствено решение от днес, с което 31 декември (сряда) и 2 януари (петък), са обявени еднократно за..