Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврото и цените в Хърватия

Снимка: Freepik.com

В Хърватия вече се плаща единствено в евро. От началото на годината е 20-тият член на еврозоната. В събота в полунощ приключи периодът на обращение на две валути – куна и евро, така че вече хърватите използват единствено единната европейска валута. Още в първия ден от въвеждането й обаче се появиха информации за рязко поскъпване на цените. Вярно ли е?  

В новия епизод на подкаста „На всяка цена“ ръководителят на европейското представителство в Загреб Огнян Златев разказа, че 99,99 % от поскъпването на цените се дължи на инфлационните фактори, а не на самото превалутиране. Инфлацията в Хърватия, както и в останалата част на света, е факт, но за щастие, тенденцията вече е обърната и се наблюдава забавяне.

Спекула с превалутирането?

В първите дни от въвеждането на единната европейска валута „недобросъвестни търговци се опитаха да се възползват от неяснотата“, каза още Златев. По думите му това се е случило основно в сектора на услугите – например във фризьорските и козметичните салони. „Правителството реагира много бързо и търговците бяха принудени да върнат цените на предишните им нива. Глобите бяха сериозни“, допълни той.  

В общия случай – още преди началото на информационната кампания в Хърватия за въвеждането на единната европейска валута, част от търговците започват да обявяват цените в двете валути – куна и евро, с което подпомагат по-лесното привикване на хората към новата валута. Въпреки че еврото е познато на хърватите, по-възрастните от тях все още свикват с новите банкноти и монети, разказа Златев.

Туризмът – в очакване на бум 

За туристическата индустрия въвеждането на еврото е още един стимул за растеж. След като туристите от страните от еврозоната няма да се налага да обменят пари, за да почиват в красивите хърватски курорти, те ще се чувстват още по-добре. Единната валута е още един повод те да посетят Хърватия. „Туристическият сектор очаква много силен сезон заради въвеждането на еврото“, потвърди Огнян Златев. 

Референдум за еврото – без правна стойност

Според Златев в България се чува гласът единствено на евроскептиците. Референдум за въвеждането на еврото изобщо или след много дълъг период от време няма правна стойност. С подписването на договора за членство в Европейския съюз ние сме дали съгласието си да въведем еврото, припомни Златев. По думите му у нас е нужна много по-голяма информационна кампания за ползите от въвеждането на единната европейска валута.  

Твърденията, че България ще изгуби суверенитет и възможност за водене на самостоятелна парична политика, са напълно неоснователни. Заради валутния борд в момента БНБ не може да провежда парична политика, докато с влизането в еврозоната ще участва в решенията за паричната политика на Европейската централна банка, коментира още Огнян Златев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24