Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

NEXO съобщи за постигнато споразумение с властите в САЩ

Снимка: БГНЕС

В съобщение до медиите от NEXO посочиха, че са постигнали окончателно споразумение с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), Асоциацията на администраторите на ценни книжа в Северна Америка (NASAA), Главния прокурор на Ню Йорк (NYAG), и още институции.

От компанията посочват като детайли по споразуменията, че не са налице твърдения или обвинения, че NEXO е участвала в измама или подвеждащи търговски практики, или че клиенти на NEXO са били ощетени или подведени относно финансовото състояние на компанията. Това слага край и на всички производства по отношение на компанията в осем американски щата, които са изцяло от административен характер.

Единствената констатация на щатските регулатори относно несъответствия със законови изисквания от страна на компанията е по отношение на липса на необходимата регистрация за предлагане в САЩ на лихвоносещия продукт на NEXO, приет за ценни книжа.

С това американските регулатори приключиха своите всеобхватни проверки на дейността на NEXO, касаещи бизнеса на компанията, се посочва в съобщението.

Комисията за ценни книжа и борси на САЩ отбеляза, че обвиненията са били свързани с продукта на Nexo - Earn Interest Product, който позволява на американските инвеститори да заемат криптовалута на компанията в замяна на обещани лихвени плащания.

Nexo се съгласи да плати два транша от по 22,5 милиона долара за уреждане на такси по повдиганите обвинения от SEC и от държавните регулаторни органи на САЩ, посочва Комисията за ценни книжа и борси. Компанията също така се съгласи да прекрати продажбата на своя продукт на американски инвеститори.

"Спазването на нашите изпитани във времето обществени политики не е право на избор", се посочва в изявление на Гари Генслер, председател на SEC. "Когато крипто компаниите не се съобразяват, ние ще продължим да следваме фактите и закона, за да ги държим отговорни", добави той.

SEC отбелязва, че Nexo доброволно е спряла да предлага своя кредитен продукт на нови американски инвеститори, след като Комисията повдигна обвинения по подобни въпроси през февруари миналата година и на BlockFi, отбелязва "Файненшъл таймс". Nexo обяви през декември, че ще спре предлагането на продукта си в определени американски щати и постепенно ще прекрати всички свои услуги в страната, добави SEC.

"Доволни сме от тази обща резолюция, която недвусмислено слага край на всички спекулации около отношенията на Nexo със Съединените щати“, каза Антони Тренчев, съосновател на Nexo, предаде "Файненшъл таймс". "Сега можем да се съсредоточим върху това, което правим най-добре – да изграждаме безпроблемни финансови решения за нашата световна аудитория", посочи още той.

По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на Плевен д-р Валентин Христов (вторият отляво надясно) и Хидеаки Мачида – временно управляващ посолството на Япония у нас

В Плевен започнаха Дните на японската култура

В Плевен започнаха Дните на японската култура. С богата програма за всички възрасти Общината се присъединява към традиционната инициатива в България, чиито организатор е посолството на Япония у нас. В двата дни се включват ученици от ОУ "Валери Петров“, които имат занимания по японистика, във зала “Катя Попова“ са организирани различни..

публикувано на 14.11.25 в 16:45
Красимир Вълчев

Министър Вълчев: В началото на първи клас да има тестове за нивото на владеене на български език

В началото на първи клас да има тестове за нивото на владеене на български език - това предвиждат промени в закона предучилищната и училищната подготовка, заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който се срещна с образователни медиатори от Пловдивска област.  Подобен изпит ще има и за децата, които се връщат в България, но не..

публикувано на 14.11.25 в 16:44

Как да кандидатстваме за лечение в чужбина и при какви условия то се покрива от НЗОК?

При лечение на дете в чужбина, заплатено от Здравната каса, могат да се покрият също разходите за транспорт и престой на детето и един негов придружител.  Това разясни пред БНР Нели Бадалова, главен експерт в НЗОК. Здравната каса заплаща лечение в чужбина, когато то не може да се осъществи у нас. Не се заплащат експериментални..

публикувано на 14.11.25 в 16:40

В Габрово ще бъде внедрена система за мониторинг на водните нива

В Габрово ще бъде внедрена система за мониторинг на водните нива, която да служи за намаляване на риска от наводнения. Идентифицирани са най-подходящите локации за монтиране на сензорните устройства, чрез които ще се следят нивата.  Сензорите, чрез които ще се проследяват водните нива, ще бъдат монтирани на 8 точки по течението на..

публикувано на 14.11.25 в 16:32

Вицепрезидентът Илияна Йотова разговаря с новия френски посланик в България Мари Дюмулен

Вицепрезидентът Илияна Йотова и новата посланичка на Франция у нас Мари Дюмулен са обсъдили предизвикателствата пред Европейския съюз и необходимостта от общи действия между страните членки за тяхното преодоляване. Йотова е подчертала нуждата от по-голяма автономност в политиката за сигурност и отбрана. Войната в Украйна е била сред темите на разговор...

публикувано на 14.11.25 в 16:31
Йордан Тодоров, партия

"Възраждане": Назначаването на особен управител на "Лукойл" отваря пътя за дела срещу България

От партия "Възраждане" коментираха решението на правителството да определи за особен управител на "Лукойл" настоящия ръководител на приходната агенция Румен Спецов. Според депутата Йордан Тодоров решението отваря път за водене на дела срещу България: "На практика се потвърждава, че кражбата на активите на "Лукойл" в България е в ход...

публикувано на 14.11.25 в 16:14
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов

Държавата ще бъде безкомпромисна при нарушения в домове за социални услуги

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов увери, че държавата ще бъде безкомпромисна в случаите, при които бъдат установени нарушения в домове за социални услуги без лиценз:  "Не сме наивници. Това не е от един месец, не е от една година. От много години е, но досега никой не се решаваше да направи тази стъпка. Ще стигнем докрай и..

публикувано на 14.11.25 в 16:10