Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почитат паметта на жертвите на бомбардировката във Враца през 1944 г.

380 бомби, 124 убити, 250 ранени - горчивата равносметка за града след операция "Прицел от упор"

Снимка: Община Враца

Във Враца ще бъде отбелязана 79-ата годишнина от бомбардировката на града по време на Втората световна война, когато живота си губят 124 души, два пъти повече са ранените и има мащабни разрушения. В памет на жертвите в храм "Св. Възнесение" ще бъде отслужена панихида, след която ще бъдат поднесени цветя пред мемориала на загиналите в центъра на града. Въздушната атака е едно от най-драматичните събития в по-новата история на Враца.

Годината е 1944-та. В разгара на Втората световна война е в ход операция на Съюзническите сили, наречена "Прицел от упор". Денят е 24 януари. Целта за 300 тежки бомбардировача е София, но поради гъстата мъгла те са отклонени. Освобождават товара си над други градове и села. 380 бомби са изсипани над Враца за кратко време. Под прицел са центърът на града и района около жп гарата. Към времето на най-масираната бомбардировка на Враца ни връщат спомените на 94-годишната Цветана Станкова, която посреща въздушната атака на 15-годишна възраст.

"Следобед беше. Изведнъж сирените засвириха, хората започнаха да бягат, почнаха самолети отгоре да ручат, да гърмят, изпопадаха жици. Ужас и безумие... Беше много силно нещо, имаше жертви. Изкопани от бомбите големи трапове."

Равносметката за Враца от операцията "Прицел от упор" е шокираща - убити са 124 души, а 250 са ранени. От всичките близо 3500 сгради в града са разрушени над 240, а над 820 са повредени. Сред сринатите постройки са читалището, военният клуб и занаятчийското училище. Без покрив в януарския ден се оказват близо 2 хиляди души.  След първоначалния ужас и паника от бомбения ад врачани бързо и задружно се преориентират към обичайния делничен ритъм, макар и в необичайни условия.

Цялостното възстановяване на града и живота в него продължава месеци, дори години след това.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29