Тази позиция изрази в интервю за БНР Весела Чернева от Европейския съвет за външна политика, съветник на бившия премиер Кирил Петков по външната политика.
"Не можем да кажем, че няма достатъчно инструменти."
"През последните месеци виждаме, че наистина има увеличаване на напрежението", отчита Чернева. Тя допълни, че когато се стигне до такова покачване на напрежението, това допълнително прави живота на българите в РСМ по-труден.
"Видяхме български евродепутат, който заплашва македонски премиер с атентат. Такъв тип заплахи също не би трябвало да са част от двустранните отношения. Запазване на добрия тон и на приличието много повече биха помогнали на българите, които живеят в Северна Македония, отколкото този доста безотговорен подход."
Привикването на посланика ни от Скопие Чернева оцени като "непремерен жест", защото по думите ѝ "такива жестове се правят в изключителни ситуации".
"Тази ситуация започва да ми изглежда като преднамерена. Траекторията на двустранните отношения, която върви спираловидно надолу, е много лесно. Трудната работа е обратната – да се създаде среда, в която такива неща да не се случват", коментира Весела Чернева в предаването "Преди всички".
След толкова години враждебност, нещата не може да бъдат оставени да се случват от само себе си, заяви тя и уточни, че към този момент няма оплаквания от българи от Северна Македония в Европейския съд по правата на човека.
"Подобен тип ескалация винаги се появява, когато замирише на избори", подчерта Чернева. Според нея има партии и от двете страни на границата, които използват напрежението, за да си вдигат рейтинга.
"И се надяват да се захранват електорално. Нормалните хора се оказват по средата, притиснати от крайности от двете страни, и жертва на този натиск."
Весела Чернева акцентира още върху процеси, "които ни отдалечават от сърцето на европейската интеграция и ни поставят в много маргинална позиция, която може да се замете, когато се занимаваме с двустранни свади".
"Качеството на нашето европейско членство все повече отслабва."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Парламентарната комисия по околна среда и водите прие на първо четене Законопроекта за държавния бюджет. Министър Манол Генов представи параметрите на проекта за бюджет на Министерството на околната среда и водите. Нетното увеличение на планираните приходи през 2026 г. е с 244 млн. евро повече в сравнение с приходите през тази година, каза..
Окръжната прокуратура в Габрово предаде на съд двама обвиняеми за причинено тежко пътнотранспортно произшествие с шестима загинали и трима пострадали. Катастрофата стана преди две години на кръстовище край града. Тежката катастрофа в рисков участък стана между ТИР, управляван от румънски гражданин и микробус. Шофьорът на тежкотоварния..
Според вицепрезидента Илияна Йотова управляващите няма допуснат дискусия по темата за провеждане на референдума за въвеждане на еврото, защото ще проличи, че правителството не може да се справи с растящите цени. Илияна Йотова не вижда основание президентът да внася още веднъж в Народното искането си за провеждане на референдум за въвеждане на..
Протестиращи срещу разширяването на синята и зелената зона в София спряха за кратко движението на кръстовището до Централния военен клуб. Сред блокираните коли се оказа и тази на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов, който продължи пеша към следваща си среща, охраняван от полиция. Няколко пъти той влезе в размяна на..
"Износът на руски суров петрол е на най-ниско ниво от месеци насам, а данъчните приходи на Русия от петрол са най-ниските от началото на войната" - това каза върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас след заседанието на министрите на външните работи в Брюксел. "Натискът трябва да е върху агресора, а не върху..
Великобритания разшири днес санкционното изключение, позволяващо трансакции с българските операции на "Лукойл", за да обхване още две дъщерни дружества - "Лукойл-България Бункер" и "Лукойл Авиейшън България", съобщи британското правителство. Лицензът, първоначално издаден на 14 ноември, за да поддържа работата на рафинерията в Бургас и свързаните с..
В центъра на София се провежда протест в подкрепа на държаните от месеци в ареста кмет на Варна Благомир Коцев и бившия заместник столичен кмет Никола Барбутов. Демонстрацията беше организирана от бившия депутат и премиер Кирил Петков, ден преди Върховният касационен съд да изпрати делото срещу Коцев към Варненския окръжен съд...
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд като победа на правото над произвола на политическата класа. "Призовавам..
Финансовият министър Теменужка Петкова обяви правителствено решение от днес, с което 31 декември (сряда) и 2 януари (петък), са обявени еднократно за..