Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Нямаме достатъчно качествени услуги по отношение на тийнейджърите"

Проф. Нели Петрова: Домовете за временно настаняване отдавна трябваше да са реформирани

"Дори шокиращите новини не са в състояние да мотивират депутатите да предприемат нещо", смята тя

Снимка: www.fsisc.org

"Не си говорим за смисъла на нещата, които правим заедно с различните институции, по скоро институцията си гледа своя интерес. Има трудност в комуникацията при децата с поведенчески проблеми между различните системи".

Това заяви пред БНР проф. Нели Петрова от Института по социални дейности и практики.

В предаването "Преди всички" тя изказа мнението си, че домовете за временно настаняване на малолетни и непълнолетни лица са структури, които отдавна е трябвало да бъдат реформирани и да бъде преосмислена тяхната роля:

"Това са центрове за противообществени прояви или престъпления. Едно дете да търси родителите си или да избяга от вкъщи - това не е противообществена проява. Кого затсрашава това дете, освен себе си? По каква причина то трябва да бъде настанявано там? Само по себе си бягството е по скоро сигнал за някакви трудности и родителите му не съумяват да се справят или по някаква причина и те са свързани с това, което се е случило. Не мисля, че някой някъде така лесно ще изведе дете от семейство, без съгласието на родителите". 

По думите й много пъти се говори и се готвят проекти за нов закон, но нищо не се случва

"В тази сфера на дейност, свързана с поведенческите трудности на децата, на тийнейджърите, нищо не се случва. Много пъти се говори, готвят се проекти за нов закон, включително и в момента има такава подготовка от страна на НПО-та, от страна на експерти". 



Според нея нямаме достатъчно добри и качествени услуги по отношение на тийнейджърите, които имат много въпроси и трудности. Често страданията на тези деца са гранични и изискват мултиинституционална работа, категорична е проф. Петрова. 

"Много са трудностите и въпросите. По-добре децата да бъдат в кризисни центрове отколкото в тези домове за временно настаняване. Те дори не ходят на училище там". 

Необходимо е този въпрос да започне да се обсъжда от всички, без страхове, смята тя. 

А на хората, които разпространяват лъжи, трябва да им се търси отговорност. Би трябвало да има някаква промяна в политическия живот - хората, които ни представляват, трябва да са почтени, категорична е проф. Петрова и добави: 

"Не може да се насажда омраза. Би трябвало да се коментира всяка лъжа, която се казва, и да се търси отговорност". 

Порастваме и започваме все повече да разбираме, изказа мнението си тя. По думите й веднага се мисли за санкции и наказания - това е нещо, което трябва да преодолеем и в училище, и в семейството. 

Започнахме да говорим за Закон за детско правосъдие още преди 2000 г., припомни проф. Петрова и добави, че първите готови законопроекти са около 2013 г. Един от последните закони, който стигна до обсъждане, беше доста модерен като мислене, каза тя и добави, че като философия той е различен. Тя обаче няма големи очаквания, че нещо ще се случи: 

"Дори шокиращите новини не са в състояние да мотивират депутатите да предприемат нещо. Повечето си остават на ниво - "децата са виновни, децата са лоши". Включително социалното министерство не иска да се ангажира и да партнира с правосъдието и с МВР достатъчно и категорично, за да се промени тази философия. До такава степен имаме култура на неуважение и незачитане на другия човек, а когато той е още по-малък, още по-малко..." 

"Дано младите хора постигнат повече успехи. Ние се провалихме, моето поколение, за съжаление", каза в заключение проф. Нели Петрова. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20