Софийската филхармония посрещна поредните много изявени музиканти. Този четвъртък й гостуват диригентът Дмитрий Юровски, най-младият представител на забележителната музикална фамилия Юровски, и певицата Любов Стучевская. Концертът е в зала "България" от 19:00 ч.
Програмата е по-нетрадиционна и включва музика от Вагнер и Рихард Щраус – увертюрата към операта „Нюрнбергските майстори певци“ и заключителния монолог от „Залезът на боговете“ от Рихард Вагнер, и Симфоничната поема „Тъй рече Заратустра“ от Рихард Щраус.
Дмитрий Юровски е музикант с необикновена биография, четвърто поколение професионален класически музикант. Той е син на едно от величията в диригентското изкуство – Михаил Юровски и е по-малкият брат на Владимир Юровски - главният диригент на Берлинския радиосимфоничен оркестър и генерален музикален директор на Баварската опера в Мюнхен, когото сме посрещали у нас преди години с Лондонската филхармония. Внук е на композитора Владимир Юровски и правнук на диригента Давид Блок. Негов втори братовчед е пианистът Денис Мацуев, с когото често изнасят концерти.
Цялото семейство Юровски емигрира в Германия, когато Дмитрий е едва 10-годишен и той продължава обучението си, започнато в Москва, в реномираната музикална академия „Ханс Айслер“ в Берлин.
През годините има ангажименти както в Западна Европа, така и в Русия. Някои от тях – паралелно. Така например, през 2011 г. става едновременно главен диригент на Кралската фламандска опера в Антверпен и Гент в Белгия и на Симфоничния оркестър на град Москва, наречен „Руска филхармония“. В момента 43-годишният Дмитрий Юровски е главен художествен ръководител на Новосибирския театър за опера и балет. Официално е германски диригент от руски произход.
Това е второто му гостуване в България. През 2013 г. той дойде у нас с един от съставите, които ръководеше тогава – Симфоничния оркестър „Руска филхармония“. Концертите бяха два – в София, също в зала „България“, и в Русе, на фестивала „Мартенски музикални дни“.
Чуйте интервюто на Татяна Иванова с Дмитрий Юровски в звуковия файл.
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..
С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични...