Социалното предприемачество е много вдъхновяващо, но и много трудно. Това обясни пред БНР Александра Мирчева, която е координатор „Предприемачество за НПО“ в Центъра за нестопанско право. Днес организацията провежда уебинар, озаглавен „Как да стартираме стопанска дейност с мисия и кауза?“.
„Гражданските организации са на първа линия там, където има нужда-опазване на природата, образователни и културни теми. Често социалните предприемачи работят с и за най-уязвимите. Търсят решения на социални проблеми с устойчиви бизнес модели“.
Стопанската дейност помага на гражданските организации да са по-устойчиви и независими от проектното финансиране и подкрепа от различни донор, посочи тя.
„Началото често е трудно, защото става въпрос за хора, които са активисти. Чрез програмата на Центъра за нестопанско право те натрупват знания и умения за развитието на бизнес. Средата в България все още не е развита към подкрепа на социалното предприемачество. Има закон, който го регламентира и регистър, в който организациите се вписват, но липсват мерки и облекчения за този тип бизнес, който е различен от конвенционалния“
От 12 години Центърът за нестопанско право подкрепя социални организации.
„Слогънът е „Това не е просто бизнес“. Тази година програмата ще бъде 3-месечна и ще има практически упражнения, ще се обучават как да изготвят бизнес план. В края ще имат възможност да представят своите идеи пред жури. Три организации ще получат по 10 хиляди лева стартов капитал“.
Социалните предприемачи са силно мотивирани и много малък процент-едва около 10%, приключват своята дейност, обясни още Мирчева.
Кандидатстването Де отворено до 19 февруари. Днес от 16 ч се провежда информационен уебинар за желаещи да се включат.
Цялото интервю на Веселина Миланова с Александра Мирчева може да чуете в звуковия файл.
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..