Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За един софийски бар

Какви места са определящи за атмосферата на София? "НДК, Ректората и Народния театър", ще каже някой.  "Парковете и междублоковите градинки", ще допълни друг. "Панелните квартали" или "Боклуците", също са  възможни отговори. Естествено, всичко вече изброено допринася за облика на столицата. Също както и дупките по улиците, графитите по стените, боршът от старо и ново строителство и всичките видове столичани. И още нещо много важно - баровете!

Особено като говорим за центъра на града, трябва да отбележим същестуването на автентичния софийски бар. "Непретенциозен" е думата, която най-добре го описва и тя важи за цените, избора на напитки, интериора и самите клиенти. От всичко това следва уют, както и малко смешния факт, че чисто нови заведения, направени с и за много пари, се опитват да изглеждат "оръфани", за да вземат и те от магията. Това, разбира се, се получава трудно. Автентичните барове са захранени с години паметни и безпаметни преживявания на своите посетители, ангажираща музика, някоя много специална вестникарска изрезка до вратата и надписите в тоалетните.  

За да сме честни, този бар не е уникална черта само на София - споделят я всички големи европейски градове. На Запад заради споменатата непретенциозност за тях се е наложил термина "dive bar".  Горди негови представители тук са места като "Билкова", "Long John", "Хамбара", "Лорка", "Gabba Bar", "Maze", "Barfly" и още доста барове и барчета.

В "Изотопия" отдаваме почит към всички тях и тяхните съдържатели като разказваме за един специален екземпляр от тяхната порода. Въпросното заведение можете да го знаете като "Тулово", "Стария вход", "Английския двор" и като "кафето зад Телевизията". Но името му е "Наклона" - намира се на наклонената улица "Тулово" до БНТ. През есента стана на 30 години. Ако сте го посетили през 1996, през 2006 и вчера, няма да имате усещането, че сте били на различно място в някой от трите пъти. От 3 години насам, през и отвъд пандемия, за поддържането на този специален софийски бар, известен със своя работещ телефон с шайба и вярното улично куче Киара, се грижат четири приятелки.

Успяхме да говорим с три от тях - Калина, Александра и Марина - и разбрахме: как един бар се предава през поколенията, какви посетители го правят специален, как се справят с досадниците и кои питиета да не им поръчвате. Измежду много други неща.

Нашият разказ за  бар "Наклона" можете да чуете след 3-тата минута на този епизод от подкаста ни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мюмюне Мехмедова: Автентичният български вкус е на почит в Брюксел

Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година , когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата.  Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за..

публикувано на 17.01.25 в 14:54

100% ръст на децата със специални потребности в ЦСОП в Силистра

За последните три години над 100% се е увеличил броят на възпитаниците в Центъра за специална образователна подкрепа в Силистра . Причините – подобрените условия за работа и професионализмът на експертите, но и нарастващият брой деца с дефицити. Извършен е основен ремонт на фасадата на сградата за 400 хил. лв. По европейски проект са..

публикувано на 17.01.25 в 09:25
Васко Кръпката

Васко Кръпката: За мен младите хора са в час

На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..

публикувано на 14.01.25 в 14:17

„Любов и мир“ са думите, които Радка Рубилина пише на Стената на Джон Ленън в Прага като дете

Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година.   „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..

публикувано на 14.01.25 в 14:04

Силистренският театър може да прекъсне работа. Чакат МК да одобри средства

За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален.  Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни .  Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..

публикувано на 14.01.25 в 09:20

Не лукс, а необходимост: Още 3 солни стаи във врачанските детски градини

През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа . Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи. Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно..

публикувано на 14.01.25 в 06:55
Димитър Събев (л)

Мечта в инвалидна количка

Желанието да пътува по света и да се докосне до природата и културата на различни държави е все още несбъдната мечта на 33-годишния Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище. Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка...

публикувано на 14.01.25 в 06:35