Стратегическият план за българското земеделие ще бъде променен и това ще стане при пълна прозрачност и спазване на закона, заяви в Пловдив служебният министър на земеделието Явор Гечев.
Изявлението му идва на фона на протести на други земеделски организации, чиито членове преди дни възразиха срещу оставането му на поста и във втория служебен кабинет на Гълъб Донев. В Пловдив министърът участва в среща, организирана от Браншовата камара "Плодове и зеленчуци" и от Националната асоциация на картофопроизводителите.
Въпросите, които протестиращите поставят, са основателни и министерството вече е в процедура на правене на новите технологични карти и нова методика за определяне на цени за подпомагане в земеделието. Пълният обем информация ще бъде представен до 10-15 дни, обяви Явор Гечев.
"Нали не очаквате ние по искането на осем организации да пренебрегнем другите 150. Тоест, когато сме готови - всичко е на масата. Трябва да е ясно обаче, че когато не са както трябва ставките, парите няма да станат повече. Те трябва да се вземат от едни ставки на едни продукти и ще трябва да се дадат там, където на практика покажат анализите повече. Така че при всички положения някой недоволен ще има в цялата ситуация. Това, което искаме този път, е пълна публичност. Така че стратегическият план ще бъде променен."
По повод недоволството на производителите на слънчоглед, които се оплакаха, че заради украинското зърно не могат да продадат продукцията си, министърът допълни, че се готви наредба за регистрация на складовете на едро.
"Поне да знаем къде е тази продукция. И не само за зърното, разбира се. Тъй че очаквайте и там развитие, ако се отвори кризисният резерв, ние сме готови с разчети за допълнително подпомагане, стига да има пари за това", каза Явор Гечев.
Тази седмица представители на организации от сектор "Плодове и зеленчуци" настояха за спешни промени в Стратегическия план, който според тях вкарва производителите в капан. Те призоваха президента Румен Радев и премиера Гълъб Донев да настояват пред бъдещия земеделски министър, който и да е той, да преразгледа плана с участието на браншовите организации.
Членове и симпатизанти на тези браншови организации излизат днес на мирен протест при "Дунав мост" в Русе. Според производителите на плодове и зеленчуци политиката на държавата води до унищожаване на българското производство.
Ще дойде време за нови избори – президентски, може и парламентарни, местни се знаят кога, и не може да се избират на високи ръководни постове в спецслужбите и МВР, хора, които поемат ангажимент пред конкретна политическа сила вместо да работят за интересите на държавата според Конституцията, каза в интервю пред БНР проф. Веселин Вучков,..
Държавата в момента функционира в състояние на узурпирана репресивна власт, за да бъде тя използване срещу опозицията и неудобните - най-яркият пример за това е разправата с кмета на Варна Благомир Коцев. Това заяви пред БНР лидерът на "Демократи за силна България" и съпредседател на "Демократична България" Атанас Атанасов от ПГ на ПП-ДБ,..
Пиян шофьор от монтанското село Дългоделци задържаха полицаи посред бял ден в село Расово. Проверката отчела, че той е седнал зад волана с 2,8 промила алкохол. В колата е открит пистолет, за който нямал разрешение. Вчера малко пред 15 часа, екип на полицията от участък Медковец спрял за проверка автомобил управляван от 37-годишен мъж...
Влизането в еврозоната е като първия учебен ден - идва всяка година и носи както голяма доза радост и вълнения, така и голяма доза притеснение. Това каза пред БНР Руслан Стефанов, програмен директор на Центъра за изследване на демокрацията. "Въпреки различните мнения, които съществуват, всички се подготвят за приемането на еврото - и бизнесът, и..
20 страни членки на Европейският съюз през 2024 година са отчели отрицателен прираст на населението, като смъртните случаи превишават ражданията. Най-големите отрицателни нива се наблюдават в Латвия ( -7,4 на 1000 души), следвана от България (-7,3) и Литва (-6,4). Данните са от отчета за изпълнение на Националната стратегия за демографско..
Следващата седмица започва официалното обсъждане със синдикатите и бизнеса на проекта на правителственото постановление за определяне на минималната работна заплата от 1 януари догодина на 1213 лева или 620 евро и 20 евроцента. За 25 септември е насрочено заседание на Комисията по доходи и жизнено равнище към Националния съвет за тристранно..
Крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ) изпреварва консервативния блок Християндемократически/Християнсоциален съюз в публикувано днес социологическо проучване на института ИНСА, предаде ДПА. "Алтернатива за Германия" за първи път начело в национално допитване Обществената подкрепа за АзГ бележи ръст от един процент спрямо..
Изпълнението на съдебните актове не означава, че те не могат да бъдат обсъждани и критикувани . Това е начин за развитие на съдебната практика,..
"Темата за сухия режим и голямата депресия в социалната историята на Съединените щати е много интересна и аз за първи път се сблъсках с част от..
С изключителна тържественост завърши юбилейният 25-и международен майсторски клас на оперната дива Райна Кабаиванска, организиран от Нов български..