Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветан Цветанов: Балканите винаги са били важен акцент в предаването

АЛАРМА отбеляза 15 години от излъчването на първото си предаване

Ася Чанева: Аларма е екип от хора, които са и приятели, и критици

3
Ася Чанева, Добринка Добрева, Ралица Неделчева и Цветан Цветанов (от ляво на дясно)

АЛАРМА - предаване за музика и култура по програма "Христо Ботев" на БНР отбеляза 15 години.  То е прозвучало в ефир за първи път на 7 януари 2008 г.

"АЛАРМА" е вечерно предаване с фокус върху иновативното, експерименталното, алтернативното в съвременната култура и музика.

Предаването е и дискусионно-познавателно - често културните теми са естествено преплетени с образователни, социални или спортни теми.

Ася Чанева и Цветан Цветанов, водещи на предаването, бяха специални гости в "Нощен Хоризонт" по повод рождения ден на АЛАРМА.

Как започна всичко: През 2000 г. Антон Митов реши да възобнови младежката линия в програма "Христо Ботев". Тогава той беше главен редактор на програмата, а от 2013 г. е директор на Дирекция „Архивен фонд“ в БНР. Може би някои от слушателите си спомнят РАДИО ГА ГА, което звучеше в ефира на "Христо Ботев през 80-те и 90-те години на 20 век от 20.00 до 22.00 часа. След нейното спиране, за известно време в програмата нямаше предавания, насочени специално към младежката аудитория.

От 2001 до 2007 г. младежката линия се казваше „Нещо горещо“ и се излъчваше от понеделник до събота от 17.00 до 18.00 часа със специфична тематика и отделен водещ във всеки от дните. Аз се присъединих към екипа в края на 2002 година", разказа  в „Нощен Хорицознт“ Ася Чанева.И допълни:

Предаванията в периода 2003 – 2007 г. бяха: „Филтърнет“ в понеделник с водещ Анелия Димитрова, „Наопаки“ във вторник с водещ Ася Чанева, „Оксиморон“ в сряда с Цветан Цветанов, „Аларма“ в четвъртък, (предаването замени „Вещи в занаята“) с водещ Милена Воденичарова и „Рестарт“ в петък с водещ Калина Станева.

„Аларма“ като заглавие го измислих аз, след като стана ясно, че това ще бъде предаване, посветено на социални и обществени проблеми. Идеята първоначално ми дойде от алармата на автомобил, която се включва ако нещо направиш на колата, но се сетих и за алармата на будилника, която звъни сутрин.

В началото на 2008 г. тогавашното ръководство реши всички предавания да звучат под едно общо заглавие, вечерта и да бъдат 90 минутни. Преценихме, че от всичките ни заглавия АЛАРМА е най-обединяващото.

Първото вечерно предаване АЛАРМА прозвуча от 21.30 ч. в ефира на програма „Христо Ботев“ на 7 януари 2008 г. И оттогава вече 15 години се излъчва в този час.

През 2008 г. към екипа ни се присъединиха Ивайло Стефанов и Радослав Чичев, а Калина Станева впоследствие започна да прави предаването „Семейно радио“, но и досега я смятаме за част от екипа ни.

Ние шестимата освен колеги, сме и добри приятели, които се подкрепят и си помагат, и това е ключът към успеха ни вече 15 години.“ каза още в ефира на „Нощен Хоризонт“ Ася Чанева.

Ася Чанева и Цветан Цветанов
"В АЛАРМА, ако оставим настрана темата за Северна Македония и нашите междусъседски отношения, ние представяме и България, и света, и всичко, което става около нас. Но винаги сме имали един важен Балкански акцент.

Това е така, защото тази тема отсъства от медиите. Тоест нас ни вълнува Балканската тема и ние искаме да акцентираме върху разбирателството и търсенето на общите неща между нас, а не върху това, което ни разделя", каза в "Нощен Хоризонт" Цветан Цветанов.

Още по темата в звуковия файл.

В петък, на 10 февруари от 19 часа в клуб Сингълс ще има среща с водещите на АЛАРМА, с всички любими хора, с които са работили през годините и с които продължават да работят, с някои от най-интересните събеседници, както и с някои от най-верните слушатели. Входът е свободен.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06