Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Русе отбелязват 35 години от най-голямата екологична демонстрация

Екомузей Русе
Снимка: Екомузей Русе

35 години от най-голямата екологична демонстрация отбелязват днес в Русе. На 10 февруари 1988 г. на площада в центъра на града излизат хиляди граждани, които изразяват протеста си срещу обгазяването с хлор и хлорни производни от румънския завод "Верахим".

Преди 35 години на днешната дата в Русе се провежда най-мащабния протест за чист въздух, воден от жени с малките си деца и наречен по-късно "Протестът на майките с количките".

Тогава русенци открито заявават исканията си за демонтаж на завода в румънския град Гюргево, от който почти ежедневно се изхвърлят в атмосферата хлор и хлорни производни.

Хората обвиняват партийното ръководство на града и държавата, че не може да се справи с този екологичен проблем и скандират не само "Демонтаж!" на завода, но и комунистическата система.

"Тази демонстрация е една стъпка, която може да изглежда малка, но всъщност тя е много голяма, към това да се премине към едно гражданско общество, едно общество, което може да изразява мнението си, към това да се премине към демократично управление на държавата. Хората да не са пионки, а да са градители на това, което им се случва".

Това каза ръководителят на Държавен архив-Русе Толя Чорбаджиева, с чието съдействие се подготвя изложба с архивни кадри и документи от демонстрациите, която ще бъде открита на 23 февруари в сградата на Регионалната екоинспекция.  

По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34