Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мащабен протест срещу състоянието на здравната система в Мадрид

Протестът в Мадрид, 12 февруари 2023 г.
Снимка: Ройтерс

Испанската консервативна опозиция определи като политически вчерашните демонстрации в Мадрид и други градове срещу състоянието на здравната система. Демонстрацията в столицата събра стотици хиляди души.

Демонстранти от Мадрид обвиниха за състоянието на системата консервативното регионално правителство.

То е обект на критики през последните години, особено от 2020 година, когато започна пандемията от Covid-19, заради проблеми с кадрите в болниците и центровете за първична здравна помощ. Протестиращите твърдят, че се ликвидират обществените здравни услуги и се дава предимство на частни доставчици.

Регионалните власти в Испания управляват голяма част от бюджета за здравеопазване като част от децентрализираната политическа система на страната.

От правителството на столичната автономна област определиха броя на протестиралите в Мадрид на 250 000 души, докато организаторите смятат, са се събрали около милион. Хиляди здравни работници демонстрираха и в Сантяго де Компостела и Бургос.

От опозиционната Народна партия окачествиха демонстрациите като политически и подчертаха, че отговорността за състоянието на здравната система е на социалистическото правителство на Педро Санчес. Тази година в Испания предстоят първо местни, а после и регионални избори. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Тауър бридж" в Лондон отново беше отворен за коли и пешеходци

"Тауър бридж" в Лондон отново беше отворен за коли и пешеходци, след като за по-малко от два часа полицията го затвори, заради покачил се на металните перила мъж. Лондонската полиция затвори "Тауър бридж" Лондонската полиция съобщи, че мъжът е слязъл "безопасно". На мястото на инцидента пристигнаха пожарникари, които издигнаха платформа, за..

публикувано на 10.03.25 в 17:30

Още 100 млн. лева нов дълг бяха поети на вътрешния пазар

Още 100 милиона лева нов  дълг бяха поети на вътрешния пазар, става ясно от резултатите от обявения аукцион на сайта на БНБ . Аукционът е за продажба на част от емисия тригодишни лихвоносни съкровищни облигации) с падеж 22.01.2028 г. Постигната е среднопретеглена доходност от 2,85%, което е по-висока стойност спрямо предишното отваряне на..

публикувано на 10.03.25 в 17:03

80 години от Дравската епопея и битките на Силистренския полк

Силистра посреща годишнината от Дравската епопея без живи ветерани, участвали във Втората световна война. На 10 март 1945 г. при с. Кишбайом 31-ви пехотен полк удържа своята най-голяма победа. Заради проявения висок боен дух и себеотрицание на силистренските бойци вместо с името "Варненски“, с което полкът съществува от формирането си през 1904..

публикувано на 10.03.25 в 16:52
Николай Свинаров

Николай Свинаров: Невъзможно е връщането на наборната военна служба

НАТО не е панацея, изключително важно е България да се включи в превъоръжаването на ЕС. Това каза пред БНР Николай Свинаров, министър на отбраната в правителството на Симеон Сакскобургготски (2001 - 2005 г.). "Всички говорим за националния ни интерес, но не го знаем кой е . Това продължава вече 25 години, а вероятно и преди това, аз говоря за..

публикувано на 10.03.25 в 16:48

Служители на Гранична полиция бяха отличени за приноса си за членството на България в Шенген

Служители на Граничната полиция, сред които и директорът на службата Антон Златанов, са отличени заради усилията им България да стане пълноправен член на Шенген.  На церемонията премиерът Росен Желязков обяви, че страната ни е надхвърлила очакванията на партньорите по отношение на охраната на европейските граници: "Днес България гордо стои, доказала не..

публикувано на 10.03.25 в 16:44

Глоби за родителите на непълнолетни в Лом

Родителите на четирима непълнолетни от Лом ще бъдат глобени заради това, че децата им са били навън след 22.00 часа без придружител. Децата са били спрени за проверка от полицаи. Глобата е между 300 и 500 лева. Санкцията се налага по Закона за закрила на детето, уточниха от пресслужбата на полицията в Монтана.  При повторно нарушение..

публикувано на 10.03.25 в 16:31

Предложение: Хората с пенсии до линията на бедност да получат добавки от 100 лв. за април

Всички с пенсии до линията на бедност от 638 лева да получат добавки от 100 лева за април. Това предвижда внесено от депутати от "Възраждане" предложение за промени в гласувания на първо четене бюджет на държавното обществено осигуряване за 2025 година. Вносителите посочват, че за Великденските добавки ще са нужни 60 милиона лева, и предлагат..

публикувано на 10.03.25 в 16:29