Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Помощи от цяла Европа за Турция

Илюстративна снимка: В Съюза на българските спасители (СБС) в Благоевград приемат помощи за пострадалите от земетресението в Турция - 8 февруари 2023 г.
Снимка: БГНЕС


Одрин се превърна в разпределителна точка за международните помощи след земетресението в Турция и Сирия. Десетки доброволци, сред които и ученици, помагат в разпределителните пунктове, които са отворени денонощно.

В предаването "Преди всички" специалният пратеник на БНР в Одрин Даниела Костадинова, разказа, че организацията в помощ на пострадалите е била сериозна. 

В Одрин се събират храни и стоки от първа необходимост, посочи тя и добави, че всички съпреживяват трагедията

"Хората имат жилищни нужди. На първо време са им необходими палатки, контейнери. От Турската държава и от целия свят се осигуряват", разказва Хасан от Одрин, който има роднини в опустошената от земетресението област Хатай. 

В официалните медии не се говори за мародери, в социалните мрежи има такива информации, но те са с цел пропаганда, изказа мнението си той. Според него няма такова нещо. Хасан предполага, че ако има мародери, те по скоро са бежанци, които правят това от нужда. 
6 тира с помощи за пострадалите от бедствието в Турция тръгнаха от Хасково
Помощи от цяла Европа

Потокът от товарни камиони, микробуси и лични автомобили с помощи е непрекъснат. Те носят дрехи, обувки, памперси, одеяла, отоплителни уреди, храна и всякакви неща от първа необходимост. 

Шофьори споделиха пред БНР, че на границите не е имало проблеми, освен в Унгария. Там ТИР-овете са ги държали 12-13 часа, посочи един от шофьорите. 

"Тираджиите не могат да пътуват, спряха ги, казват - ще изчакате. Колоната беше спряла, не минаваше нищо. В момента дори най-бедните помагат за Турция".

В най-големия разпределителен център в Одрин работят и ученици от града. Децата са ангажирани към осигуряването на логистична помощ. Едно от децата сподели, че дори когато отворят училишата на 20-ти февруари, той пак ще идва да помага, когато има възможност. 

Първите помощи в Одрин са дошли от България. Сега там потокът от ТИР-ове с помощи не спира, каза заместник валията. 

"От Германия имаме много голяма помощ. Благодарим на всички съседи - България, Македония, Гърция. Продължават да идват помощи. 1 година ще продължава събирането на помощи за хората".

Всички хотели и студентски общежития в Одрин са готови да настанят хора от пострадалите райони. 

Седмица след най-тежкото природно бедствие в Турция, хората са сплотени, мотивирани и изключително добре организирани, сподели впечатленията си Даниела Костадинова.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
"Четири нощи бяхме в района, пет дена. Три от тях прекарахме почти на крак. Една вечер спахме на стол. Хората, които са пострадали, от шока, който изживяват и от добро възпитание, някои изобщо не посмяват да кажат, че имат нужда от нещо. Или казват само "одеяло", "суха храна", разказа пред БНР Сервет Дениз, която е доброволец и преводач, помагала е в Елбистан и Кахраманмараш.

В Елбистан са се постарали да се свържат с възможно най-много хора по селата, за да им занесат от каквото се нуждаят.

"Температурата през деня беше около минус 6, през нощта около минус 15-16 градуса. Пътищата бяха заледени. Имаше много помощи, доброволци много. Въпросът беше как ще бъдат разпределени, особено за тези хора, които бяха по селата. В първите два дена нямаше каквато и да било връзка с тях", каза тя.

Проблемът с палатките лека-полека започна да се разрешава, обясни Сервет Дениз, като описа как е преминала евакуацията на жители от пострадалите градове.

По селата хората опъват палатките в дворовете си. Там сградите не са толкова разрушени. Много хора от градовете също се насочват към селата и в една палатка живеят по 20-30 души, посочи тя.

"Палатките са нужни най-вече за селата. В градовете имаше райони с палатки, но хората много не ги предпочитат. Спи се направо на земята."

Тези хора се нуждаят от професионална психологическа помощ, сподели още Сервет Дениз.

"Това е, което виждам. Сгради, храна, вещи – по някакъв начин се изпращат, но това как ще бъде преодоляно психически, хората как ще свикнат с това, че децата, семействата им ги няма, е труден въпрос, който изисква професионална помощ."

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работиха: Анастасия Крушева, Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първи кръг на руско-украинските преговори на 16 май 2025 г. в Инстанбул

Украйна обяви състава на делегацията за насрочените за утре преговори с Русия

Украйна обяви състава на делегацията за насрочените за утре преговори с Русия. От Кремъл предупредиха, че няма основания да се очакват чудеса от разговорите в Турция. Зеленски: Следващите преговори с Русия са насрочени за сряда Секретарят на украинския Съвет за национална сигурност и отбрана Рустем Умеров ще оглави украинската делегация..

публикувано на 22.07.25 в 14:49
Доц. Любомир Кенедеров

В Созопол се намира единствената подводна каменна гора на нашата планета: Какви тайни крие тя?

През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена.  Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...

публикувано на 22.07.25 в 14:40

Разраства се скандалът с откраднатите евросубсидии в Гърция

В Гърция се разраства скандалът с откраднатите евросубсидии. Съдът в област Фтиотида издаде наказателни присъди на 13 гърци, които с фалшиви документи са получили европейски субсидии в рамките на две години. Присъдите са от 6 до 40 месеца затвор и връщане на неправомерно получените европейски средства. Разследването започва след анонимен..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
д-р Александър Симидчиев

Доц. д-р Александър Симидчиев: Преразходът е в болничната помощ и за 4 месеца е над 150 млн. лв.

Преразходът е в болничната помощ и за 4 месеца е над 150 млн. лева. От НЗОК знаят къде и в кои болници е преразходът, затова ми се струва, че тези проверки на Касата и ДАНС са малко показни, коментира депутатът от ПП-ДБ и зам.-председател на здравната комисия в парламента доц. д-р Александър Симидчиев в интервю пред БНР. "Питах колеги за..

публикувано на 22.07.25 в 14:32

БНБ предупреди за ало измами с предложения за кредити

Българската народна банка предупреди за новопоявили се телефонни измами, при които обаждащите се твърдят, че са служители на БНБ. От името на банката измамниците твърдят, че отпускат кредити и дават инструкции за извършване на различни действия - включително внасяне на парични суми или нареждане на преводи. "Подобни обаждания са измамни и не..

публикувано на 22.07.25 в 14:23
Мартин Димитров

Бюджетната комисия в НС одобри промени в капиталовата програма за общините

Бюджетната комисия в парламента одобри на второ четене измененията в капиталовата програма за общините, записана в Бюджет 2025. Промените засягат единствено проектите на местната власт, а не са по параметрите на самата финансова рамка.  Отхвърлено бе предложението на депутати от "Демократична България"  поредността на плащанията да е по реда на..

публикувано на 22.07.25 в 14:14

САЩ ще напуснат и ЮНЕСКО

Съединените щати ще напуснат Организацията на ООН за образование, наука и култура ЮНЕСКО, твърди "Ню Йорк пост", като се позовава на заместник-говорителя на Белия дом Анна Кели. "Президентът Тръмп реши да изтегли Съединените щати от ЮНЕСКО, която подкрепя провокативни, разделящи културни и социални каузи, които са напълно несъвместими със..

публикувано на 22.07.25 в 14:08