Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Като гореща вода за шоколад“ на празника на любовта и виното

3
Снимка: ROH

Днес е втората и последна прожекция на балетния спектакъл “Като гореща вода за шоколад“ от кино сезона на Кралската опера в Лондон “Ковънт Гардън“. Това е прекрасен начин да си доставиш изискана духовна наслада с вълнуваща любовна история и бутилка вино подарък.

“Като гореща вода за шоколад“ е продукция на Кристофър Уилдън, вдъхновена от едноименния роман на Лаура Ескивел. Хореографът е работил в тясно сътрудничество с известната мексиканска писателка, за да претворят по най-добрия начин богатата на пластове история в балетен сюжет.

“Като вода за шоколад“ проследява 30 г. от живота на мексиканска фамилия. Разказва историята на една студена и жестока майка – мама Елена /в ролята Лаура Морера/, която се намесва тиранично в съдбата на трите си дъщери. Тита /в ролята изящната прима балерина Франческа Хейуърд/ и Педро /в ролята атлетичният премиер солист Марселино Самбе/ се обичат от деца. Когато Педро иска ръката на любимата си, мама Елена се съгласява да му даде своята дъщеря, но не най-малката – Тита, а... най-голямата – Росаура. Сърцето на Тита е разбито, но тя трябва да се примири и на всичкото отгоре – да приготви сватбената торта, тъй като е най-умелата кулинарка във фамилията. Тънкостите на кулинарното изкуство са й предадени от възрастната майсторка Нача, която е истинската й духовна майка /Голяма част от действието се развива в кухнята, която е душата на традиционното мексиканско семейство/. Тита не само е станала новата майсторка, но ястията й имат вълшебен ефект върху тези, които ги консумират – чувствата, които е вложила, докато ги е приготвяла, се пренасят в тях /Лаура Ескивел умело използва похватите на магическия реализъм/. След много перипетии, във второ действие всички научаваме, че любовта и сърцето на мама Елена също някога са били разбити от нейните властни родители и историята се е повторила по един или друг начин. Тита прощава на починалата си майка, а след още перипетии трето действие ще достигне до финал, който ще остави добър послевкус на публиката на празника на любовта и виното.

Хореографът Кристофър Уилдън е прочут с умението си да разказва вълнуващо истории на езика на балетното изкуство. Неговите сценични реализации на мюзикълите “Един американец в Париж“ /2014 г./ и “MJ The Musical“ на Бродуей /2022 г./ са удостоени с награди “Тони“ за най-добра хореография. “Като гореща вода за шоколад“ е третата му творба за Кралския балет след “Алиса в страната на чудесата“ /2011 г./ и “Зимна приказка“ /2014 г./. Кристофър Уилдън отново работи в екип с композитора Джоби Талбът, художника на сценографията и костюмите Боб Кроули и дизайнера на осветлението Наташа Кац. “Музиката е оригинален Джоби Талбът, но с мексикански привкус“ казва в духа на творбата мексиканската диригентка Алондра де ла Пара, която е работила с композитора и като музикален консултант, т.е. гид в традицията на традиционната мексиканска музика. Любопитно е, че Лаура Ескивел е споделила, че е почитателка на творчеството на нейната баба, която също е известна мексиканска писателка, така че мексиканската нишка обвързва целия екип при създаването на тази вълнуваща балетна творба.

Ще ви бъде приятно да видите на първия пулт чаровния български цигулар Васко Василев, който е концертмайстор на оркестъра на Кралската опера в Лондон „Ковънт Гардън“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24