Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кутия на доброто 5.3: Никога не изоставяй другар на бойното поле

Рубрика за добри новини и добротворчески проекти

Снимка: ВМА

Към колегите си човек обикновено се обръща за дребни услуги – да му помогнат да пренесе нещо, да му услужат с някакъв инструмент или да му помогнат, ако нещо се е объркало в компютъра. По-рядко молят за пари назаем или да се включат в набиране на средства за лечение, за участие на дете или начинаещ творец или учен в международен конкурс и т.н. Писмото на полицая от специализирано звено в Галилея Алон Леви, адресирано към неговите колеги от цялата страна, обаче, гласяло: “Приятели, умирам. Работя в организацията от 20 години. Всички сме като едно семейство и се обръщам към вас с молитва: спасете ме! Имам нужда от трансплантация на бъбрек. Не знам кой може да ми помогне. За две години и двата ми бъбрека отказват“.

Обикновено такава молба хората отправят към своите близки и роднини. Понякога родители или братя и сестри даряват органи. Има и организации, които доставят бъбреци за трансплантация срещу голяма сума. Продават ги силно нуждаещи се от средства хора. В такива случаи колегите даряват на просителя заплащането, например, за един работен ден. Нещата тук били други. Няколко негови приятели направили тестове, за да проверят дали самите те могат да станат донори на бъбреци, но всички били неподходящи. От болницата съобщили, че изписват полицая като безнадежден.

В деня на заминаването завеждащият отделението го повикал в кабинета си. Съобщил, че е намерен донор. Какво било учудването на полицая, когато в кабинета влязъл вече пенсиониран офицер от същия отряд! Не били близки. Казал, че разбрал за молбата му и също решил да си направи тест. Неговият бъбрек бил подходящ. Операцията минала успешно. Когато полицаят вече бил пред изписване, в болничната стая влязъл офицерът. На благодарностите отговорил, че са ги учили никога да не изоставят другар на бойното поле, затова направил възможното да го спаси.


По публикацията работи: Росица Кавалджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30