Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Газът в Европа поевтиня под 50 евро за мегаватчас за пръв път от септември 2021 г.

Автор:
Снимка: Ройтерс

Европейските фючърси на природния газ поевтиняха в петък под 50 евро за мегават час за пръв път от 17 месеца насам с оглед на отшумяващата най-сериозна енергийна криза в региона от десетилетия насам, но се появяват сигнали, че по-нататъшни спадове на цените са малко вероятни.

Продължаващото поевтиняване на синьото гориво е в резултат на по-мекото от обичайното за този период на годината време, все още значителните запаси в европейските газови хранилища към края на зимата и рекордния внос на втечнен природен газ (LNG).

Към 15.00 часа българско време краткосрочните фючърси на нидерландския газов хъб TTF поевтиняват с 5% към 49,40 евро за мегаватчас, достигайки най-ниски ценови нива от септември 2021 г. 

Цените вече бележат спад с над 80% от рекордния връх в края на август 2022 г. малко под 350 евро за мегаватчас, когато намаляващите доставки на руско синьо гориво засегнаха Европа, навреждайки на икономиката в региона и тласкайки инфлацията до най-високите нива от десетилетия. Сега обаче старият континент е свидетел на рязък обрат с оглед на сравнително мекото зимно време, усилията за намаляване на енергийното потреблението и силните притоци на втечнен природен газ от САЩ до Катар.

Графика на газовите TTF фючъри (в евро за мегаватчас)


В същото време, с приближаването на Европа към края на зимния сезон газохранилищата са пълни на около 65% - доста над 10-годишната осреднена стойност от 54% за този период на  годината. Има и нарастване на производството на електроенергия от алтернативни енергийни източници, включително вятърна и ядрена енергия. Освен това усилията за пестене на енергия от домакинствата и предприятията помогна да се избегне енергиен дефицит. Нови данни показват, че търсенето на газ в Германия е било с около 8% по-ниско в началото на февруари от четиригодишната средна стойност, докато през 2022 г. Междувременно Европа продължава да търси алтернативи на доставките на руски газ, включително от Катар и Оман, докато вторият по големина износител от САЩ на втечнен газ Freeport възобнови доставките след няколко месеца на прекъсване заради пожар.

Анализаторите обаче се съмняват дали спадът в цените ще продължи още дълго. С наближаването на края на зимата и намаляването на търсенето на отопление, по-ниските цени могат да направят газа по-икономичен за производството на електроенергия в Европа от алтернативи като въглища.

'Цените на газа паднаха до диапазон, който предполага, че сега е по-изгодно да се управляват газови инсталации с най-висока ефективност в сравнение с най-нискоефективните въглищни инсталации“, отбеляза Щефан Улрих, анализатор в агенция Блумбърг.

Също така се повишава търсенето на газ от Индия до Китай. Цените могат да се повишат, ако има и продължително студено време преди края на зимата или ако има прекъсвания на доставките.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Янка Такева

Учители заплашиха с национален протест, искат по-високи заплати

Учители са в готовност за национален протест, ако не бъде предвидено увеличение на заплатите им в новия бюджет за тази година. Пред "Хоризонт" Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители към КНСБ, обясни: "Причината за националния протест е това, че ни обещаха 125% да бъде учителската заплата над средната работна заплата за..

публикувано на 04.02.25 в 12:36
Станислав Балабанов, ИТН

Станислав Балабанов: Огромна е дупката в бюджета

Заместник-председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Станислав Балабанов очаква днешната среща да е финална, преди окончателното изготвяне на бюджета на страната. По думите му всички от управляващото мнозинство са наясно, че финансовото състояние на държавата е тревожно. "Огромна е дупката в бюджета и тука някакви хора, които сринаха..

публикувано на 04.02.25 в 12:22
Чърчил, Рузвелт и Сталин в Ялта, 1945 г.

80 години след Ялта - по-сигурен ли е светът?

Вече се намираме в мултиполярен свят , но няма баланс и няма правила, отчита Росен Плевнелиев, президент на България в периода 2012 – 2017 г.  Той определя ситуацията днес в света като "много опасна", визирайки ревизионистки амбиции на лидерите на САЩ, Русия и Китай, и предупреждава, че н енаучените уроци от историята водят до тежки..

публикувано на 04.02.25 в 12:04

Напрегната и динамична е била 2024 г. за екипите на пожарната в Кюстендилско

Напрегната и динамична е била 2024 г. за екипите на пожарната в Кюстендилско, става ясно от анализа на Регионалната служба "Пожарна безопасност и защита на населението". В 7-8 от случаите се наложило въвеждане на извънредно положение. В оперативния център през годината са получени 18 искания от областния управител за включване на техника за..

публикувано на 04.02.25 в 11:47

Директорът на СДВР: Нападателката на бул. "Витоша" – с тежка диагноза

"22-годишна, с явни психически отклонения и поставена тежка диагноза" – така директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов описа нападателката, която рано тази сутрин намушка няколко души с нож на столичния булевард "Витоша". Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) "След бърза адекватна реакция на..

публикувано на 04.02.25 в 11:45
Д-р Миглена Дикова

Миглена Дикова: Студентите в Гент в специалност "Славистика" не се плашат от българския език

Вече повече от 20 години в Университета в Гент, Белгия има едно малко кътче България - това е секцията по български език в катедрата по славистика . Там от 11 години д-р Миглена Дикова преподава и нещо повече, предава любовта си към българския език на своите студенти.  " Българският език се преподава в рамката на образованието по..

публикувано на 04.02.25 в 11:25
DIA

За смелостта да обичаш в "Късно е" на DIA

Певицата DIA , която комбинира звученето на съвременната музика с фолклорни мотиви, представи нова песен в предаването "Понеделник вечер". Тя носи името "Късно е" и е най-баладичната ѝ композиция до момента.  Посветена на смелостта на българките, историята в песента ѝ разказва за забранената любов на лирическата героиня...

публикувано на 04.02.25 в 11:12