Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Започват центробежни процеси, които изцяло ще променят системата на международните отношения"

Доц. Искрен Иванов: Конфликтът в Украйна не може да се разреши без позицията на Китай

"Ако този конфликт се проточи, не само Русия, но и НАТО ще изчерпи стратегическите си ресурси"

доц. Искрен Иванов
Снимка: Иван Русланов, БНР

Най-важното в речта на Путин беше изтеглянето на Русия от нов договор СТАРТ. На езика на международната сигурност това би трябвало да означава нова надпревара във въоръжаването.

Това каза пред БНР доц. Искрен Иванов, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", доктор по политология с научни интереси в американската политика, международната сигурност и управлението на конфликти.

По думите му изтеглянето на Русия от новия договор СТАРТ е най-ключовият момент в речта на руския президент от вчера, а останалото е "политически пълнеж".

Русия обаче няма технологиите, средствата и ресурсите да започне нова надпревара във въоръжаването, което означава, че Путин си оставя вратичка за нови ядрени опити, поясни Иванов.

Според него живеем в свят, познат ни от 60-те години на 20-и век, когато човечеството беше на прага на ядрена война с кубинската ракетна криза. С прекратяването на нов СТАРТ започват центробежни процеси, които изцяло ще променят системата на международните отношения.

Посещението на Байдън в украинската столица отправи ясно послание – че Америка твърда застава зад Украйна, но и че Байдън оставя отворени каналите за комуникация с Русия, а не ги затръшва, така че да не се стигне до нещо по-лошо, допълни преподавателят.

"Този ред, който познаваме след края на Студената война, вече приключи."

Зад думите на американския президент можем да разчетем подготовка на света за навлизане в един съвсем различен модел, смята Искрен Иванов.

Ако до 5 години този конфликт не свърши, това означава, че той ще се замрази, отбеляза още той.

"Това означава в перспектива или да преминем в един свят, в който отново ще станем свидетели на Студена война между САЩ и вероятно Китай, който е най-категоричният заявител за това на този етап да бъде другият полюс в международната система. Един такъв свят би бил съпроводен с технологична надпревара. Другият вариант е светът да бъде многополюсен, ако се появят актьори, които да имат възможността и капацитета да достигнат паритет със САЩ, а такива на този етап няма."

"Ако този конфликт се проточи, не само Русия, но и НАТО ще изчерпи стратегическите си ресурси. Това ще наложи не просто промяна на цялостните стратегии на НАТО. То ще наложи необходимостта от глобално превъоръжаване, в това число и в Европа. Това означава да отделяме много повече пари за оръжия, за сигурност, за военна промишленост", коментира доц. Иванов в предаването "Преди всички".

Асимилацията на Беларус е напълно в духа на неоевразийската доктрина на Русия. Ако Русия асимирила Беларус, тогава тя ще опре в границите на НАТО изцяло. Сега има линия с Прибалтика, но фронтът се разширява в посока Полша, посочи преподавателят.

Китайската гледна точка ще е решаваща, защото този конфликт не може да бъде разрешен без позицията на Пекин, подчерта Искрен Иванов.

"Технологично Китай вече е изпреварил САЩ, което означава, че лека-полека започва да достига паритет с Вашингтон. На този етап Китай е напълно неутрален в този конфликт. Едно посредничество, една намеса на Китай в този конфликт сериозно ще наклони везната в полза на едната или другата страна. За мен Китай ще избере неутралната позиция."

"Никоя държава не е самодостатъчна. Няма как една държава да претендира за самодостатъчност само на базата на това, че разполага с толкова много ресурси. Русия не може да се затвори в себе си и да функционира сама в системата на международните отношения. Никоя сила не е самодостатъчна. Русия не прави изключение от това правило", изтъкна доц. Искрен Иванов. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бизнес и образование заедно в подготовката на кадри и заетост за хора от уязвими групи

Асоциацията на индустриалния капитал в България и Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" подписаха споразумение за сътрудничество по програмата "Път към успех", с което обединяват усилията и капацитета си за подготовка на квалифицирани кадри и осигуряване на заетост за хора от уязвими групи на пазара на труда. По думите на..

публикувано на 28.07.25 в 11:53

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30