Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атанас Даков: Не е разписано законово как български доброволци да помагат в друга държава

Снимка: МВР

Не е разписано законово как български доброволци да помагат на терен в друга държава. Това заяви пред БНР Атанас Даков, член на УС на Националната асоциация на доброволците в Република България и ръководител на Доброволното формирование "Пловдив 112".

Конкретната ситуация и тези два доброволчески екипа, които заминаха за Турция - това е нещо безпрецедентно, което за първи път се случва в България, посочи Даков и обясни: 

"Когато се е писала нормативната уредба, която регламентира доброволните формирования в България, законодателят не е допускал, че след време тези формирования ще имат мотивацията, ще са минали определен набор от обучения, така че да имат амбицията да правят и международни мисии. В наредбата за доброволните формирования и в Закона за защита при бедствия това не е разписано и няма утвърдена практика как да се случи това. Това е нещо безпрецедентно. Занапред има нужда да се допълни нормативната уредба, така че да има яснота и предвиждане как да се случват тези неща. За момента в наредбата за доброволните формирования е, че Законът за защита при бедствия казва, че те се създават от кмета на общината по решение на Общинския съвет".

По думите му оттам нататък Законът за защита при бедствия прехвърля реда за създаването и организирането на тези формирования към наредба на МС, която от своя страна казва, че взаимодействието на тези формирования с общински власти, държавата и структурите на "Пожарна безопасност и защита на населението" са реално разписани в нея.

В предаването "Преди всички" Калоян Атанасов от Доброволното формирование "Пловдив 112" подчерта, че с промяна на наредбата би било възможно да се въведат този тип дейности и да бъде разписано как се осъществява на международно ниво връзката на взаимопомощ между държавите

Според него би било положително финансиране от страна на ЕС за сформиране на такъв модул. Това би било голяма помощ за закупуването на качествена техника и за организирането на цялостната подготовка, отбеляза той. 

"Много хора имат нужда да помагат на другите. Това е голяма отговорност, за която се преминава едно първоначално основно обучение. Но преди да се стигне до него, кандидатите се проверяват от комисия, за да сме сигурни, че всеки доброволец осъзнава отговорността и е безопасен както за себе си, така и за другите доброволци и за тези, които спасяваме", коментира Атанасов. 

Според него бързината и гъвкавостта на реакцията при стиковането между държавни и общински институции от една страна и доброволните формирования от друга може да се подобри. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31