Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валдис Домбровскис: Инфлацията е най-главният проблем на България за еврозоната

Валдис Домбровскис бе удостоен с почетното звание "Доктор хонорис кауза" на УНСС
Снимка: БГНЕС

България все още не е изпълнила критерия за инфлацията за присъединяване към  еврозоната, потвърди Валдис Домбровскис, изпълнителен заместник-председател на Европейската комисия, който е на посещение у нас:

"Както съобщи правителството, България все още не е изпълнила критерия за инфлацията за присъединяване към еврозоната от 1 януари следващата година. Това е обединено становище на експертите на правителството и експертите на Европейската комисия.

Разбира се, България не изпълнява този критерий с доста голям марж. Това е един индикатор, който не се променя много бързо и няма да се промени през следващите няколко месеца. От януари виждаме, че инфлацията ще се увеличава и това остава най-главния проблем за мониторинг и за справяне от страна на България, за да бъде готова за влизане в еврозоната с всички критерии", каза Валдис Домбровскис, след като бе удостоен с почетното звание "Доктор хонорис кауза" на Университета за национално и световно стопанство (УНСС).

Званието е за значителния принос на Домбровскис към изграждането и укрепването на Икономическия и паричен съюз на Европейския съюз, засилването на международната роля на еврото, търговската политика на Евросъюза и икономиката в интерес на хората, за което има решение на Академичния съвет на УНСС от декември 2022 г. 


По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп с предупреждение към Нигерия заради отношението към християните

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че е разпоредил Министерството на войната на САЩ да се подготви за евентуална военна намеса в Нигерия, ако нигерийското правителство "продължи да допуска убийства на християни", предаде Ройтерс. Освен това правителството на САЩ ще спре всички помощи и всякакъв вид подкрепа за африканската страна, обяви..

публикувано на 02.11.25 в 02:55

4 жертви на израелски удар в Южен Ливан

При израелски удар в Южен Ливан са били уби четирима души. Ранени са други трима, уточняват от ливанското министерство на здравеопазването, цитирани от АФП. Агенцията коментира, че тези удари пораждат опасения за стабилността на едногодишното примирие между Израел и проиранската групировка. Въпреки прекратяването на огъня през ноември миналата година,..

публикувано на 02.11.25 в 02:50
Украински военни, 15 февруари 2024 г.

Украйна удари руско черноморско пристанище

Украинска атака с дронове е предизвикала пожар в руското пристанище Туапсе на Черно море, съобщават от регионалната администрация на Краснодарския район, цитирани от Ройтерс.  Не е ясно дали украинският въздушен удар е засегнал инфраструктурата за износ на петрол. Градът разполага с голям нефтен терминал, собственост на санкционираната от САЩ..

публикувано на 02.11.25 в 02:48

Френски министър с призив за нормализиране на отношенията с Алжир

Френският вътрешен министър Лоран Нуниез предупреди да не се прилага твърда политика спрямо Алжир. Той направи това няколко дни след като Националното събрание прие резолюция, внесена от крайнодясната партия "Национален сбор“, с която се призовава за отмяна на френско-алжирското споразумение от 1968 г., предаде Франс прес. Париж и Алжир са в..

публикувано на 02.11.25 в 01:43

Русия критикува американската военна акция срещу наркотрафика в Карибския басейн

Министерството на външните работи на Русия осъди употребата на "прекомерна военна сила" от САЩ в Карибския басейн в рамките на действията срещу наркотрафика и потвърди своята подкрепа за държавното ръководство на Венецуела, предаде Ройтерс. В последните месеци в Карибите бе установено значимо американско военно присъствие, включващо изтребители,..

публикувано на 02.11.25 в 01:37

Няколко души са ранени при атака с нож във влак във Великобритания

Във Великобритания двама души бяха арестувани, след като няколко граждани бяха намушкани във влак в английското графство Кеймбриджшър, съобщиха британски медии. Британската транспортна полиция съобщи, че е реагирала на инцидент във влак, пътуващ за Хънтингдън. Гарата на града е затворена. Прекратено е движението по всички жп линии наоколо...

публикувано на 02.11.25 в 01:23
Шествие в подкрепа на палестинския народ се проведе в София на 05.10.2025 г.

Шествия против насилието в Газа ще има в София и Варна

Шествия против насилието срещу палестинците в Газа ще се проведат днес в София и Варна.  Демонстрациите ще започнат от 11:30 ч. В София началото е пред НДК, а в морската столица – на площад "Независимост". Организатори са страницата във "Фейсбук" "Солидарност с Палестина" и политическата организация "Конфликт", базирана във Варна. Те определят..

публикувано на 02.11.25 в 01:10