Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС - единен в подкрепата си за Украйна, но твърде разделен как да бъде осъществена

Година след руската инвазия, ЕС е единен в подкрепата си за Украйна, но твърде разделен как да бъде осъществена тя и също толкова трудно стига до компромиси по санкциите срещу Русия. Последното доказателство е непостигнатото съгласие вчера между страните-членки по 10-ия санкционен пакет.

"Ако Путин се стремеше да раздели ЕС, да отслаби НАТО и да пречупи международната общност, то той постигна точно обратното. Ние сме по-единни от когато и да било и ще удържим на тази война, която, ясно е, ще спечелим. Обединени сме и ще останем обединени" - председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен повтаря тези думи непрекъснато под една или друга форма от началото на войната. Същото послание се възпроизвежда като ехо от страните членки след всяко заседание на техните лидери, но зад това ехо ситуацията изглежда по-различно.

Разделението идва, когато се заговори по две теми - санкции срещу Русия и доставка на оръжия за Украйна. Първото избива с всеки нов санкционен пакет, включително и с последния десети, засега все още несъществуващ. Особено в частта енергетика. И особено от страна на Унгария.

"Сега се появи идеята за ембарго и санкции върху нефта, без да се даде отговор на въпросите, свързани със сигурността на енергийните доставки за Унгария. Ситуацията, в която се намираме, е трудна и е създадена от Комисията. Отговорността днес да не се постигне споразумение е изцяло нейна. Енергетиката е сложен въпрос и първо изисква решения, след това санкции. Досега подходът в първите пет пакета беше точно обратният - първо санкциите и после започвахме да мислим за последствията и да търсим решения", гласи критичната позиция на унгарския премиер Виктор Орбан.

Опасенията на унгарския премиер, изречени в края на май обаче са допълнени едва три дни по-късно от нова претенция, която трудно може да бъде обяснена със сериозни последствия за страната му - от санкционния пакет да бъде изваден патриарх Кирил, сочен като един от идеолозите на войната в Украйна. Стъпка, продължаваща като поведение и спрямо последния санкционен пакет, от който Орбан поиска изключването на четирима души. С което ни оставя за домашно да търсим отговора на въпроса с какво присъствието им в него би застрашило сигурността на Унгария.

България се постави в същата орбита и със същите аргументи. Президентът Румен Радев:

"Ние не можем да приемем санкция в ядрената енергетика, защото това ще повлияе пряко върху нашата ядрена енергетика. Няма как да се случи. Ако се наложи, ще наложим вето."

Неохотата за оказване на оръжейна помощ за Украйна също оказа особено влияние върху укрепването на българо-унгарските отношения:

"Това е кръвопролитна война. Все по-рядко чуваме гласове за мир. Чуваме само гласовете на оръжията. Чуваме само призиви за победа, без някой да може да дефинира какво означава победа."

Така двете страни се оказват най-големите миролюбци в ЕС и дори надминават традиционно неутралните Финландия и Швеция, които вместо да размахват гълъба на Пикасо, подадоха молба за членство в НАТО. Нещо повече - Финландия обяви, че ще достави танкове "Леопард" на Украйна още преди де факто да е станала част от Алианса. Ястреб, наистина, на фона на членките от десетилетия България и Унгария.

Геополитическите реалности обаче са далеч по-сложни и излизат от рамките на ЕС. Протоколите за присъединяване към НАТО на Финландия и Швеция не са ратифицирани не само от Унгария. Турция намери повод да поиска своето, преди да пусне двете страни в Пакта, а именно, да й върнат, по думите й, между 100 и 130 терористи, намиращи се на тяхна територия. Алъш-веришът по естествен път взе връх и за пореден път геополитическото решение стана заложник на интересите на друга страна-членка. 

Когато две големи сили, при това на един континент, си разменят удари, никой не остава неуязвим. Но все още нито една от страните не е уцелила ахилесовата пета на противника си. Русия не успя да смаже ЕС чрез спирането на енергийните доставки, а Съюзът все още не я е докарал дотам, че икономиката й да рухне до степен да спре войната. "Санкциите работят", твърдят от Брюксел, но тутакси добавят, че за реалния им резултат трябва време. Колко - засега остава загадка. Но не е загадка това, че краят съвсем не се вижда - нито като дата, нито като резултат. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 50 производители от България и Гърция в конкурса за най-добро вино в Делчево

Над 50 производители от България и Гърция са заявили участие в конкурса за най-добро вино, с който започват двудневните празници в гоцеделчевското село Делчево.  Рекордните 134 проби ще оценяват  експерти-енолози, като тестовете са анонимни. Най- добрите вина и отлежали ракии ще бъдат обявени утре, 2 февруари, на площада в селото, а преди това..

публикувано на 01.02.25 в 11:17

Гръцките фермери засилват протестите, блокират пътища

Гръцките фермери засилват днес протестите си с блокиране на пътища. В Еврос настояват за спешно договаряне с България, за да се осигури вода за напояване. На осем пътни възли от Солун до Лариса има струпани трактори. Днес и утре фермерите съобщават за засилване на протестите за сега с блокиране на пътища за един час. По над 50 машини..

публикувано на 01.02.25 в 11:06

Зловредни кампании и страх от поскъпване на живота създават скептицизъм към еврото

Зловредни кампании, липса на адекватна информация и страх от поскъпването на живота създават обществен скептицизъм към въвеждането на еврото. Това показва независим телефонен сондаж на социологическата агенция "Мяра", проведен между 29 и 31 януари сред 801 пълнолетни български граждани. 25,7% от анкетираните в телефонния сондаж подкрепят..

публикувано на 01.02.25 в 10:57
Премиерът на Сърбия Милош Вучевич подаде оставка след нападение над студенти в Нови Сад

Седмица на оставки в Сърбия, а светът усети ефекта от първите решения на Тръмп

В съседна Сърбия не стихват протестите, които доведоха до оставката на премиера, а в Хърватия нов бойкот на магазините доведе до замразяване на някои цени. Докато Светът следи ефекта от първите решения на Доналд Тръмп, 67 души загинаха след като военен хеликоптер и пътнически самолет се сблъскаха над Вашингтон. Изминаха 80 години от..

публикувано на 01.02.25 в 10:43
Якоб Киркегор - икономист от института

Якоб Киркегор: Не бива да се плашим от търговска война със САЩ, по-вредна ще е за американската икономика

За по-малко от две седмици след завръщането си в Белия дом, Доналд Тръмп създаде хаос и продължи със своите противоречиви послания. С реторика, изпълнена със заплахи и неподкрепени с факти твърдения, новият американски президент се опитва да се позиционира като миротворец и като човека, който "ще направи Америка отново велика ".  Късно снощи..

публикувано на 01.02.25 в 10:40
Констанце Щелценмюлер

Какво да очаква Европа от новата президентска администрация във Вашингтон?

Доналд Тръмп се завърна в Белия дом без напълно да е отсъствал от европейската политика. Първите дни от втория му президентски мандат са чиста проба демонстрация на сила. Не закъсняха обещаните укази, с които извади Съединените щати от Парижкото споразумение за климата и от Световната здравна организация, както и заплахите към "лошата" Европа...

публикувано на 01.02.25 в 10:25

След смъртта на момиче: Започна монтирането на предпазна мрежа на пътя Кюстендил - Ябълково

Започна монтирането на предпазна мрежа на пътя Кюстендил - Ябълково, където заради безстопанствени коне загина 18-годишно момиче, а две други бяха ранени.  Агенция "Пътна инфраструктура" ще постави мрежата в отсечка с дължина близо три километра от двете страни, а Община Кюстендил в участък от около един километър, който е стопанисван от нея...

публикувано на 01.02.25 в 10:23