Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зеленски приветства новите антируски санкции на ЕС

Снимка: архив

Европейският съюз одобри десети пакет санкции срещу Русия заради войната в Украйна. Те са насочени срещу руската икономика и банков сектор, както и срещу ирански компании, които подкрепят Москва. 

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви в Туитър, че това са „най-суровите санкции до момента - изчерпващи военния арсенал на Русия и нанасящи тежки поражения на икономиката ѝ. Тя подчерта, че блокът засилва натиска върху онези, които се опитват да заобиколят санкциите на ЕС.

Върховният представител на Евросъюза за външната политика и сигурността Жозеп Борел предупреди, че съюзът ще продължи да налага санкции на Москва толкова дълго, колкото е необходимо. Борел отбеляза, че най-новите санкции са насочени срещу банковия сектор, срещу достъпа на Москва до технологии, които могат да се използват за граждански и военни цели, както и до напреднали технологии.

 Налагат се санкции върху физически и юридически лица, които разпространяват пропаганда или доставят дронове, използвани от Русия във войната, както и мерки срещу руската дезинформация. ЕС наложи санкции и на 11 физически и седем юридически лица, свързани с групата "Вагнер", чиито наемници се бият в Украйна, но участват и в конфликти в африкански държави. Първоначално се обсъждаха и санкции срещу руската ядрена енергетика, но няколко страни, сред които и България, заплашиха с вето и тази идея отпадна. 

Украинският президент Володимир Зеленски приветства новите санкции на Европейския съюз:

"В пакета има нови мерки, по-мащабни, срещу отбранителната индустрия, финансовия сектор на терористичната държава, срещу пропагандаторите, които удавиха руската общественост в лъжи и се опитват да разпространяват лъжите си в целия свят. Те категорично няма да успеят в това".

Зеленски отново настоя за наказателни мерки срещу ядрената индустрия на Русия. По-рано той написа в Туитър, че страната му очаква конкретни, "решителни стъпки" срещу руската държавна корпорация "Росатом" и руската ядрена индустрия като цяло. 

Лидерът на руските наемници Евгений Пригожин заяви, че вчера силите на неговата група „Вагнер“ са превзели село Яхидне, северно от Бахмут в Източна Украйна. Според украински военни доклади обаче селата близо до ключовия град остават под контрола на Киев.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МС ще осигури средства за ремонта на яз. "Пясъчник", критично важен за напояването в Южна България

Правителството ще осигури средства за ремонта на язовир "Пясъчник" в Пловдивска област, който е критично важен за напояването  в цяла Южна България. Това е договорено на среща днес на премиера Росен Желязков и министъра на земеделието Георги Тахов с представители на Националната асоциация на зърнопроизводителите.  Срещата е проведена по искане..

публикувано на 24.11.25 в 19:30

Първият нов електрически влак "Шкода" пристига у нас през януари, от април ще обслужва пътници

Първият нов електрически влак „Шкода“ ще пристигне в България през януари 2026 г., а от април ще започне да обслужва пътници. До август 2026 г. страната ще получи всички 25 нови влака. Това заяви вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов на посещение в завода на „Шкода“ в Пилзен, Чехия, съобщиха от пресцентъра на министерството,..

публикувано на 24.11.25 в 19:24

Фиксирани минимални заплати за лекарите и сестрите в болниците, Спешната помощ и КОЦ

Управляващото мнозинство потвърди предложението си за минимални заплати с фиксирани размери за лекарите и медицинските сестри, работещи в болниците за активно лечение, Спешната помощ, психиатриите, онкологичните центрове, домовете за медико-социални грижи за деца. Внесените преди второ четене поправки в законопроекта за бюджета на Здравната каса..

публикувано на 24.11.25 в 19:08

"Антихристът" на Йозеф Рот - гневно и пророческо есе, писано през 1937 г.

Йозеф Рот не вижда никаква разлика между Съветска Русия и Америка в обезчовечаването. Преди бих го намерила за еретична мисъл. Този авторитаризъм навсякъде ражда едни същи чудовища. Това сподели в интервю пред БНР проф. Ана Димова, преводач на книгата "Антихристът". "Антихристът" е литературният вик срещу духовния разпад на Европа и..

публикувано на 24.11.25 в 18:53

Младите медици отново протестират. Планират шествие до Орлов мост в София

Недоволство към разчетите в бюджета за идната година година изразяват и младите лекари тази вечер с протест пред Министерството на здравеопазването.  Те настояват за ясно разпределение на заложените пари в проектобюджета на Националната здравно осигурителна каса, устойчиво развитие и достойно заплащане  Младите медици твърдят, че нищо за..

публикувано на 24.11.25 в 18:48

Председателят на НС Рая Назарян разговаря с председателя на Върховната рада на Украйна Руслан Стефанчук

България приветства всички усилия, насочени към осигуряване на трайно мирно решение за Украйна. Това е заявила председателят на Народното събрание Рая Назарян пред председателя на Върховната рада на Украйна Руслан Стефанчук, съобщава пресцентърът на парламента. Двамата са разговаряли по време на Четвъртата парламентарна среща на върха на Международната..

публикувано на 24.11.25 в 18:22

Песков: Русия не е получила официална информация за преговорите в Женева

Съединените щати, Украйна и водещите им европейски съюзници са изготвили "актуализирана и усъвършенствана рамка за мир" от 19 точки на вчерашните преговори в Женева.  Преди това Великобритания, Германия и Франция излязоха с контрапредложения по 28-те точки от първоначалния американски план, който съдържаше почти всички руски..

публикувано на 24.11.25 в 18:07