Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За проф. Ифра Нийман - с обич и преклонение

Навършиха се 100 г. от рождението на видния цигулков педагог

Проф. Ифра Нийман (1923 - 2003)

На 13 февруари 1923 г. е роден Ифра Нийман – прочут цигулар с международна кариера, ученик на Карл Флеш и Жак Тибо, с особен афинитет към музиката на съвременните автори, която представя концертно и записва. Но това е само част от неговото неоценимо наследство. Другата са неговите ученици. 

Дълги години през втората половина на ХХ в. проф. Ифра Нийман преподава в училището за музика и драма „Гилдхол“ в Лондон. Той е откривател на таланти, които подпомага и доразвива с ценни съвети. На много солисти буквално дава крила, а техните успехи ги отвеждат до най-престижните световни сцени. Много от тези цигулари са българи – част от дългия респектиращ списък са Минчо Минчев, Мичо Димитров, Димитър Буров, а по-късно и сестра му - Яна Бурова, Веско Ешкенази, Марио Хосен, Велика Цонкова и още много други.

Преди години проф. Минчо Минчев, който продължи традициите на Лятната академия в рамките на фестивала „Варненско лято“, сподели в интервю специално за програма Хоризонт:
Ифра Нийман е един от най-големите музиканти и педагози на нашето съвремие и аз съм имал щастието да уча при него, както и почти всички успешни цигулари от България минаха през неговата школа. Всъщност това мое отиване в Лондон и работата ми с Ифра Нийман бяха тази ракета носител, за да бъда изстрелян в една друга траектория - на успешни концерти и турнета, на кариера, която тръгна със съвсем другаинтензивност“.

В деня на вековния юбилей на своя учител в социалната мрежа Facebook цигуларката Яна Бурова, която живее и преподава в Лондон, написа:

„Днес отбелязваме 100 години от рождението на нашия любим професор Ифра Нийман. Знам, че говоря от името на много цигулари, които са вечно благодарни за вдъхновението, грижата, честността, помощта и амбицията на професора да просперират. Аз лично съм благодарна, че животът беше достатъчно милостив да позволи пътищата ни да се пресекат. Ифра Нийман е завинаги в мислите ми, все още съветвайки ме за възможно най-добрата фраза, подход и значение на музиката. Все още го сънувам, често преди концерти; думите и учението му продължават да живеят дълго след смъртта му.“ 

Специално за слушателите на предаването "класика.соm" по програма "Хоризонт" концертмайсторът на Кралския Концертгебау оркестър - Амстердам и един от най-обичаните български цигулари - Веско Ешкенази - разказа свои спомени за времето, прекарано в Лондон и уроците на проф. Нийман, които остават в съзнанието му завинаги. Чуйте в зуковия файл.

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..

обновено на 28.04.25 в 16:58

Спектакълът "От другата страна на живота" тази вечер на софийска сцена

Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..

публикувано на 28.04.25 в 12:45

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25