Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радина Банова-Стоева: Делата-шамари целят заглушаване на защитата на публичния интерес

Българският център за нестопанско право организира специално обучение, свързано със стратегически дела срещу публичното участие. Обучението ще се проведе на 7 и 8 април и е насочено към журналисти и граждански активисти. 

"С обучението се цели да се повиши капацитета на журналисти и активисти не само да знаят какво е това, но и да могат да го разпознават и да се получи нещо като мрежа за подкрепа, за да може да има стратегия за действие и второ - да се стигне до законодателна инициатива". Това посочи пред БНР Радина Банова-Стоева - адвокат и правен консултант в БЦНП. В предаването "Преди всички" тя обясни какво е дело-шамар:

"Делата-шамари представляват форма на тормоз, изплашване. Характерно при тях е, че има дисбаланс на властта. Винаги има един властимащ, който се опитва чрез лостовете на правото да влияе върху две основни мишени, които защитават публичен интерес - това са журналисти и граждански активисти, дори лица, които непряко са свързани с гражданско общество в защита на публичен интерес, като например изследователи, представители на академичните среди". 

По думите й това, което се цели, е да се получи заглушаване на защитата на публичния интерес

"Обикновено това е свързано със започване на дело. Целта е да бъде натоварено лицето с разноски, да се получи съдебен акт, който да забави публикуването на материал или оповестяването на информация. Получава се не просто цензура, но и автоцензура, защото лицето всъщност се демотивира".

В тези дела едната страна винаги има финансово или политическо надмощие, подчерта Радина Банова-Стоева.

"Когато нямаш уредба на нещо - какво би могло да бъде то, има различни заобиколни начини да се постигне. Например начин за възпроизвеждане на дело-шамар е делото за клевета. Могат да се ползват други способи - някой да сезира съда, защото личните му права са нарушени в смисъла на защита на личните данни. Всъщност се получава една злоупотреба със съдебни процедури и ненужно натоварване на съда". 

До момента да се гласност на това, че има такъв казус, е било спасителната сламка, отбеляза тя. Според нея обаче гражданското общество е много сензитивно на тези теми

По думите й в Европа това е сравнително ново явление, макар че вече е все по-силно застъпено. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кипър провеждат тричасова общонационална стачка

Тричасова национална обща стачка ще парализира Кипър. Тя бе обявена от синдикатите заради неуспешните преговори с работодателските организации за автоматичната индексация на заплатите. Реформата, която правителството прави, е „огромна“ и в „полза на хората“, заяви президентът Никос Христодулидис.  Работата си ще прекъснат служители от..

публикувано на 11.09.25 в 04:40
Киър Стармър и Ицхак Херцог

Стармър и Херцог разговаряха за хуманитарната помощ в Газа

Британският премиер Киър Стармър и израелският президент Ицхак Херцог проведоха "труден" разговор относно хуманитарната помощ в Газа на среща на "Даунинг стрийт",на фона на улични протести с искания Херцог да бъде арестуван като военнопрестъпник.   Херцог, говорейки пред мозъчния тръст "Чатъм Хаус" веднага след срещата, заяви, че е предложил на..

публикувано на 11.09.25 в 04:29

Кметът на Карнобат обяви частично бедствено положение в района заради пожар

Кметът на община Карнобат Георги Димитров обяви частично бедствено положение на територията на общината, поради възникнал пожар в землищата на селата Екзарх Антимово, Добриново, Смолник и Житосвят. Обстановката е усложнена от силния вятър. За момента няма опасност за населените места, каза Димитров: "Фронтът е огромен. аз съм на 20 метра от..

публикувано на 11.09.25 в 00:52
Логото на приложението Трут соушъл.

Тръмп коментира в енигматично послание случая с дроновете в Полша

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отбеляза "нарушението на полското въздушно пространство" от Русия в многозначително съобщение, написано в почти небрежен тон, публикувано в социалната му мрежа "Трут соушъл", предаде АФП. "Какво става с Русия, която нарушава полското въздушно пространство с дронове? Ето, започваме!", написа американският президент в..

публикувано на 10.09.25 в 20:56
Снимка от терена.

Община "Изгрев" започна проверка по сигнал за незаконна сеч, но без да я спре

Общината на район "Изгрев" в столицата е започнала проверка по сигнала за незаконна сеч в терен на нейна територия. Това съобщиха за БНР от местната администрация. Отсичането на дърветата започна миналата седмица и досега реакция от местните власти нямаше въпреки сигнали на граждани, както и запитвания от страна на БНР. Граждани сигнализираха за..

публикувано на 10.09.25 в 20:52

Закъснява полет от София за Бристол на нискотарифна авиокомпания заради проблем със самолета

Пътниците на нискотарифна авиокомпания, които трябваше да излетят от Терминал 2 за Бристол в 12:50 часа днес, останаха на Летище "Васил Левски" в София без ясна ориентация кога ще могат да излетят.  Репортер на БНР се свърза с двама от пътниците. Пътниците  са били качени на самолета без някакви индикации за проблем, разказва Елена Димитрова:..

публикувано на 10.09.25 в 20:21

Протест срещу “Добродетели и религия” в училище

Протест, организиран в социалните мрежи, срещу въвеждането на предмет “Добродетели и религия” в училище се провежда пред сградата на БНБ.  Според участниците училището трябва да запази светския си характер, а своята вяра хората да показват в храмовете:  "Живеем в светска държава и религиозното образование няма място в училище". "Да се дава право на..

публикувано на 10.09.25 в 20:18