Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 60 на сто от пълнолетните българи страдат от наднормено тегло

Около 7-годишна възраст децата започват да имат проблем с теглото

Малчуганите у нас са най-обездвижени в сравнение с децата в други европейски държави

Снимка: Ани Петрова

Проблемът с наднорменото тегло при децата се появява най-често около седемгодишна възраст. Родителите не трябва да пристъпват към диета, а да потърсят консултация с педиатър. Това обявиха от Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания в навечерието на Световния ден за борба със затлъстяването, 4 март.

По данни на сдружението над 60 процента от пълнолетните българи страдат от наднормено тегло и затлъстяване.

Българчетата хапват достатъчно плодове и зеленчуци, показва проучване сред деца между 6 и 9 години в европейските държави. Но са най-обездвижени, обясни доц. Светослав Ханджиев, почетен председател на сдружението.

"26 часа на седмица те са пред някакъв екран. По този показател ние бяхме на последно място. Техните връстници от Белгия, от Холандия, от Франция двойно по-малко стоят пред екран".

По думите на Ханджиев най-голямата вреда у нас нанася прекомерната консумация на сол. Колкото до проблема с наднорменото тегло при децата, от сдружението не препоръчват диета, веганство и суровоядство, а лекарска консултация и насочване към здравословно хранене.

За бременните жени е важно да не наддават повече от 15 килограма. Припомнят също, че затлъстяването води до диабет, сърдечни заболявания и някои видове рак.   

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров обвини Европа, че е провалила шанса си да участва в преговорите за Украйна

Русия е получила плана на Тръмп за Украйна от 28 точки по неофициални канали, заяви на пресконференция руският министър на външните работи Сергей Лавров. Той допълни, че  Москва все още не разполага с редактираната по време на украинско-американските преговори в Женева версия.  Лавров обвини Европа, че е провалила шанса си да участва в мирните преговори:..

публикувано на 25.11.25 в 18:22

Русия отново удари Киев, а Украйна - пристанища, от които Кремъл изнася суров петрол

Най-малко 9 мирни жители загинаха при снощните руски бомбардировки над Киев и околностите му. Ранените са повече от 20. Цивилни жертви даде и Русия при украинските въздушни удари в югозападните ѝ предели. За трети път този месец Украйна удари черноморските пристанища, по които Русия изнася суров петрол. Руснаците атакуваха Киев на 2 пъти,..

публикувано на 25.11.25 в 18:12
Томаш Здеховски

Евродепутат от ЕНП: Бабиш би могъл да формира съюз с Фицо и Орбан, но той няма да продължи дълго

Чешкият евродепутат от Европейската народна партия Томаш Здеховски смята, че новият премиер на Чехия Андрей Бабиш би могъл да формира в Съвета на ЕС съюз колегите си евроскептици от Словакия Роберт Фицо и от Унгария Виктор Орбан, но този съюз няма да продължи дълго.  Пред БНР той заяви: " Не са много хората, които знаят, че Бабиш не е в много..

публикувано на 25.11.25 в 17:52
Британският премиер Киър Стармър.

Стармър подчерта, че суверенитетът на Украйна "трябва да бъде запазен"

Великобритания все още разработва планове за разполагане на многонационални сили в Украйна след постигане на споразумение за прекратяване на огъня, заяви днес говорител на премиера Киър Стармър. Самият премиер информира депутатите в Камарата на общините за хода на преговорите в Женева и последвалите дипломатически усилия, като изтъкна, че "на..

публикувано на 25.11.25 в 17:38
Тихомир Безлов

Тихомир Безлов: Винаги има подозрения, когато се тръгне към концесия на приходни фирми като БСТ

Данните на Българския спортен тотализатор (БСТ) хич не са лоши. Ако погледнем 2023 и 2024 година, те са доста успешни години. 2024  г. има 420 млн. продажби и към 20 млн. печалба, като имате предвид, че печалбата е след отчисленията към спорта, каза в интервю пред БНР Тихомир Безлов от ЦИД. В предаването "Нещо повече" той коментира..

публикувано на 25.11.25 в 17:24
Ивайло Мирчев

Ивайло Мирчев: С пари на хората ГЕРБ и ДПС-НН искат да купят "Лукойл-Нефтохим"

Това управление може да отдели около 7 млрд. лева, за да купи рафинерията "Лукойл-Нефтохим" в Бургас - 2 млрд. евро са допълнителните гаранции и с наличното в ББР стават около 7 млрд. лева. Това заяви пред БНР депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев, съпредседател на "Да, България", като подчерта, че идеята за функционирането на ББР се е изродила и..

публикувано на 25.11.25 в 17:09
Министърът на регионалното развитие и благоустройството (вдясно) днес беше на посещение в Нови пазар.

Министър Иванов: При проверките на речните корита са установени много нарушения

Над 600 млн. лв. са разплатени през тази година по Инвестиционната програма за общините. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, цитиран от пресцентъра на ведомството. Предвидените в бюджета средства за годината по тази програма са 750 млн. лв., а предстои и разплащане на аванси по проектите през Българската..

публикувано на 25.11.25 в 17:04