Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Галев: Фактите сочат, че е разпъван чадър над фалшифицирането на данни за парникови емисии от хора на високи постове

Снимка: csd.bg

Фактите говорят, че определени хора на високи постове в държавата са разпъвали чадър над фалшифицирането на данни за парникови емисии или най-малкото не са проверили съмнителни сделки. Това заяви пред БНР Тодор Галев от Центъра за изследване на демокрацията. 

"Опираме до това, което наричаме "завладяване на държавата от частни интереси". 

150 служители на ДАНС и ГДБОП влязоха в ТЕЦ-ове в 10 области у нас заради разследване на европрокуратурата. Съмненията са за щети за милиони евро чрез укриване и фалшифициране на данните за парниковите емисии. 

Борислав Сандов, бивш екоминистър, заяви пред „Хоризонт“, че има определени протекции и хора, които са на средно и високо ниво в държавната власт и контрол, а имат смесени функции с тези предприятия.

„В 45-тото НС имаше анкетна комисия, която трябваше да проверява определени сигнали. Имахме такъв за пряка свързаност между лабораторията, която обследва  ТЕЦ „Бобов дол“ и собствеността на ТЕЦ-а. ТЕЦ-овете около Ковачки декларират емисии, които са значително по-ниски. Става въпрос за много пари. Силно се надявам, че европейската прокуратура ще свърши това, което не свърши българската. Възможно е част от средите да бъдат заметени“. 

Тодор Галев обаче смята ,че една голяма част от информацията няма как да се прикрие. 

„Това са официални документи, които са публикувани. Ясно е, че през 2018 г. доста от предприятията, свързани с Ковачки, въпреки че той не се води техен собственик, започват да подават занижени данни за парниковите емисии и да плащат по-малко“. 

Сигнал за това е подаден за първи път от международен консорциум на разследващи журналисти през юли 2021 г. към анкетна комисия,  оглавявана от Мая Манолова, посочи той.

„Този сигнал се разследва, но не се стига до реални действия. Скоро след подаването му парламента е разпуснат и следват предсрочни избори“.

Не може ключови за енергетиката предприятия да имат неизяснен собственик, смята още той.

„Става дума за проверка в над 10 предприятия. Сред тях са топлофикациите в няколко града. От тях зависи отоплението на стотици хиляди хора“. 

Последното НС задължи с решение правителството да предоговори Плана за възстановяване в тази част, свързана със затваряне на въглищните централи. Всички експерти обаче казваха, че трябва да се затворят първо онези, които са най-замърсяващи - именно централите, свързани с Ковачки, посочи Галев.

Според него се използват  различни правни хватки за завладяване на институциите. 

Цялото интервю на Лора Търколева с Тодор Галев може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34