Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МС одобрява председател на Съвета за икономически анализи

Министерски съвет
Снимка: Ани Петрова

Очаква се кабинетът да одобри председател на новосъздадения Съвет за икономически анализи. Самото създаване на съвета бе одобрено от служебния кабинет в средата на миналия месец.

Създаването на Съвета за икономически анализи е предвидено в Националния план за възстановяване и устойчивост на България, заявиха от кабинета при решението за учредяването на съвета. Тогава това бе определено като „един от ключовите етапи, включени в графика на плащанията, които страната може да получи по Механизма за възстановяване и устойчивост при пълно изпълнение на предварително поетите ангажименти, съгласно оперативните договорености между правителството и Европейската комисия“. Основната задача на съвета е да подпомага българското правителство със задълбочена академична икономическа експертиза, която да бъде отправна точка при вземането на стратегически решения за промяна в политиката.

Анонсът за създаването на икономически съвет бе направен още лятото на миналата година, а към края ѝ вицепремиерът Атанас Пеканов даде нарочна пресконференция, в която представи част от участниците в инициативата – изявени български и чуждестранни учени, като тогава бе анонсирано, че той ще се председателства от Пламен Ненов, преподавател по макроикономика в Норвегия.

От предварително известните проекторешения обаче името му не фигурира, но са оповестени престижни икономически издания, в които се очаква членовете на съвета да имат публикации.


По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сградата, в която се помещаваше централата на ДПС, архив.

ВСС получи управлението на бившата централа на ДПС на столичния бул. "Стамболийски"

С решение на правителството имотът в София, в който се помещаваше бившата партийна централа на ДПС на булевард "Александър Стамболийски" - 45 А, се трансформира от частна държавна собственост в публична държавна собственост и преминава в управление на Висшия съдебен съвет. Административната сграда ще се ползва за дейността на европейските..

публикувано на 30.07.25 в 20:26

Германското правителство одобри бюджет с рекордни инвестиции, но и с рекордно задлъжняване

Германското правителство прие проектобюджета за следващата година, който предвижда разходи от над 520 милиарда евро и нов дълг в размер на над 174 милиарда евро. Финансовият министър и лидер на германските социалдемократи защити плана с мотива, че Германия инвестира в бъдещето с цел защита на работни места и икономическо възстановяване...

публикувано на 30.07.25 в 20:07
Първа копка за рехабилитацията на водопроводната мрежа в с. Недан.

Рехабилитация на 10 км водопроводна мрежа в павликенското село Недан

Започна рехабилитацията на над 10 километра водопроводна мрежа в павликенското село Недан. То е едно от най-засегнатите от безводието в региона.  30 на сто от населените места в община Павликени са на воден режим. За няколко от селата частично спасение са каналите на държавното дружество "Напоителни системи", по които се подава вода от язовир..

публикувано на 30.07.25 в 19:57
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон за митата на САЩ: Тази история не е приключила, няма да спрем дотук

Преговорите със САЩ са едва в началото си, каза френският министър на икономиката Ерик Ломбар след извънредната среща с представителите на индустрията. Според министъра макар и разочароващо, митническото споразумение е внесло облекчение, че е избегната търговска ескалация и не се е стигнало до по-високи мита, както и че са определени сектори, които..

публикувано на 30.07.25 в 19:56
Комисията по здравеопазването провежда заседание в сградата на Народното събрание - 30 юли 2025 г.

Здравната комисия отхвърли ветото на президента, свързано с лимитите за болниците

Депутатите от Комисията по здравеопазване в парламента отхвърлиха ветото на президента върху финансовите лимити на болниците, като прегласува промените в Закона за здравното осигуряване.  НС: Болниците отново ще имат лимити за дейностите, плащани от НЗОК Д-р Николай Болтаджиев: Лимитите ограничават избора и достъпа на пациента С тези..

публикувано на 30.07.25 в 19:40

Поставят още контейнери за смет заради туристите на Седемте езера

Общината в Сапарева баня поставя два допълнителни - или общо четири 4-кубикови контейнери за смет заради увеличаващия се през август брой туристи по Седемте езера - особено при откриването на лагера на Бялото братство, което става на 1 август, каза кметът на курортния град Калин Гелев.  Създадени са правила и система по събирането на отпадъците..

публикувано на 30.07.25 в 19:35

ЕК разреши по-големи предварителни плащания за фермерите в ЕС

Фермерите ще могат да получат до 70% от директните си плащания предварително, считано от 16 октомври, в сравнение с 50% в момента, ако страните-членки се възползват от разрешението, дадено по линия на Общата селскостопанска политика, съобщават от Комисията. Авансовите плащания за основани на площ и животни интервенции в рамките на развитието на..

публикувано на 30.07.25 в 19:24