Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лидерът на лейбъристите покани държавната служителка, разследваща партигейт, за шеф на кабинета си

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Държавният служител Сю Грей, която разследва събиранията на Даунинг стрийт по време на локдауна заради Covid-19, е получила предложение от лидера на Лейбъристката партия Киър Стармър да стане началник на неговия кабинет.

Говорител на лейбъристите заяви, че Киър Стармър се надява Сю Грей да приема ролята.

Сю Грей бе в центъра на вниманието миналата година, когато бе назначена да разследва купоните на Даунинг стрийт и излезе с критичен доклад за нарушаване на правилата на локдауна.

Съюзниците на Борис Джонсън обаче реагираха гневно на новината. Бившият министър Джейкъб Рийс-Мог каза, че заключенията на Сю Грей от разследването на "Партигейт" сега изглеждат като "левичарска манипулация". „Толкова за безпристрастната държавна служба, докладът на Грей сега изглежда като съшит с левичарски конци срещу премиер на торите“, написа в Туитър бившият министър на бизнеса и възможностите от Брекзит.

Приятел на Борис Джонсън заяви, че това предложение за работа на Сю Грей подрива валидността на разследването ѝ за партитата, правени на Даунинг стрийт, когато ограниченията за Covid-19 бяха в сила.

Сю Грей до момента не е коментирала по темата.

Говорител на кабинета на правителството заяви, че може да потвърди, че Сю Грей е подала оставка от поста втори постоянен секретар в Министерството за изравняване на стандартите, жилищното настаняване и общностите. Той допълни, че няма да бъдат коментирани отделни кадрови въпроси, само ще бъдат преразгледани обстоятелствата, при които тя е подала оставка.

Съгласно Кодекса на труда за държавните служители хората от ранга на Сю Грей трябва да изчакат минимум три месеца преди да започнат работа извън досегашната си служба.

По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Транспортни проблеми заради наводнения в Каталуния

Един човек загина, а спътникът му се издирва, след като автомобилът им е бил отнесен от река в Каталуния.  Силни дъждове предизвикаха евакуации и отменени полети на летището в Барселона. Пожарникари са открили тялото на загиналия след сигнал, че водата е отнесла превозно средство с двама души вътре в община Сант Кинти де Медиона, в..

публикувано на 22.09.25 в 01:06
Киър Стармър

Критики към британския премиер заради признаването на Палестина

Британският премиер Киър Стармър беше обвинен от семействата на израелските заложници, че е връчил на “Хамас” „най-голямата награда“, след като официално е признал палестинска държава, макар той изрично да подчерта в изявлението си, че терористичната организация няма да бъде допусната да има каквата и да било роля в управлението на Палестина...

публикувано на 22.09.25 в 00:45

Премиерът: Опитите да се вбие клин между мен и Борисов са обречени на неуспех

"Колкото и да се опитват някои политически играчи да вбиват клин между мен и лидера на ГЕРБ, това е напразно и обречено на неуспех. Аз съм диалогичен човек, моят ангажимент е да намирам разбиране в мнозинството в парламента по важните решения и аз мисля, че го постигам, а ролята на лидерите е да правят основните политически послания и да..

публикувано на 21.09.25 в 21:02

Движението по главния път София – Варна е възстановено

Нормализирано е движението по главния път София – Варна в района на пътен възел Абланица. Протестиращите плевенчани блокираха главни пътища То беше блокирано от протестиращи плевенчани заради безводието в района, а някои от пътуващите в блокираните автомобили дори се включиха в протеста, защото по думите им той става национален. От..

публикувано на 21.09.25 в 20:51
Дък Фук (в средата) спечели конкурса

Виетнамец спечели организирания от Русия конкурс "Интервизия"

Виетнамският певец Дък Фук стана първият победител в новия песенен конкурс "Интервизия“ – руският отговор на "Евровизия“, за който някои казват, че е толкова свързан с политиката и властта, колкото и с музиката, пише "Асошиейтед прес".  След изпълнение, преливащо от гръмки вокали и пиротехника, песента на Дък Фук Phu Dong Thien Vuong, която..

публикувано на 21.09.25 в 20:36

Двата пожара в Суворово са овладени

Двата пожара, които избухнаха по-рано днес в Суворово и село Баново, са овладяни, съобщи кметът на община Суворово Данаил Йорданов. Той обясни, че по първоначални данни и при двата пожара става дума за човешка грешка. През нощта ще има дежурни в района на двата инцидента. При пожара в село Баново изгоряха две къщи, а огънят в общинския център..

публикувано на 21.09.25 в 20:28

Показателите на въздуха в Плевен вече се нормализират

Показателите за качеството на атмосферния въздух след пожара в рафинерия "Плама“ край Плевен вече се нормализират. Пикови стойности са установени тази сутрин, но след това намаляват и към момента са в допустимите норми. Измерването на въздуха с мобилна станция на РИОСВ ще продължи и през следващите дни. Овладян е пожарът край бившата..

публикувано на 21.09.25 в 20:10