Отправили сме предложение за създаване на онлайн регистър с информация за изразходването на средства от медийните пакети, отпускани от ЦИК. Това обясни пред БНР Диана Ефтимова, експерт в Института за развитие на публичната среда.
„Ако се публикува по време на кампанията, това ще осигури по-висока степен на прозрачност. Друг вариант е да се следят заседанията на комисията и протоколите от тях. ЦИК обаче следи само по документи да съвпадат нещата и не може да осъществява фактически контрол върху изразходването на тези средства“.
В края на миналата седмица ЦИК определи формациите, които ще могат да се възползват от т-нар. медийни пакети, предвидени в Изборния кодекс. 10 партии ще могат да ползват пълния размер от 40 хиляди лева, 2 коалиции - пакет на стойност 30 хиляди лева, 2 за 40 хиляди, два инициативни комитета ще могат да ползват пакет в размер на 5 хиляди лева. Държавата предоставя тези средства на т.нар. малки партии, които нямат партийни субсидии, но трябва да имат възможност за адекватна предизборна кампания.
550 хиляди са одобрените средства за тази предизборна кампания, обясни Диана Ефтимова.
„През миналата година бяха отпуснати около 715 хиляди лева. Те бяха изразходвани главно за участие в електронни медии. Телевизия „Евроком“, следвана от БНТ са най-предпочитани. Различни онлайн платформи също са предпочитани от тези получатели на медийни пакети. Тези участия обикновено са от 5 до 10 минути“
ЦИК има рефлекс да предлага някаква част от нейните задължения да бъдат прехвърлени на други институции, посочи още Ефтимова.
„В случая нейното предложение беше разпределението и опускането на медийни пакети да се извършва от министерствата на финансите и на правосъдието“.
Това не е нова форма на финансиране на кампанията, налична е от 2014 г, напомни още тя.
„Случвало се е и най-големите сили да получават субсидия, когато са включени в коалиция с по-малък политически субект“.Понякога партии, които са получили медийно субсидиране, имат по-малко гласове на изборите, отколкото подписите, събрани, за да се регистрират за участие, посочи Ефтимова.
„Ние предлагаме да се въведе форма на самоучастие, за да има по-ефективно изразходване на средствата. Да имат собствени средства, а не да финансират кампанията си изцяло с държавни“
Цялото интервю на Силвия Великова с Диана Ефтимова може да чуете в звуковия файл.Лидерите на Германия, Обединеното кралство и Франция, известни още като E3, публикуваха съвместно изявление, в което се казва, че "е дошло времето" войната в Газа да приключи. "Призоваваме всички страни да сложат край на конфликта, като постигнат незабавно прекратяване на огъня. Призоваваме за незабавно и безусловно освобождаване на всички..
Делян Пеевски официално е единственият лидер на ДПС, след като Софийският градски съд (СГС) е вписал решението на Националната конференция на партията в регистъра на политическите партии. Това показа справка на БНР. С решението се заличава поста почетен председател на движението, променя се и адреса, който вече е на столичната ул. "Врабча",..
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп в Шотландия тази неделя, за да обсъдят трансатлантическите търговски връзки. В съобщение, публикувано в социалната медийна платформа "X", тя заяви, че "след добър телефонен разговор с президента на САЩ се разбрахме да се срещнем..
Община Сапарева Баня глоби с по 3 хил. лева две домакинства за поливане с питейна вода, съобщи кметът Калин Гелев. Той добави, че няма да има компромиси и толерантност за подобни нарушения и контролът ще e постоянен. В курорта Сапарева баня никога досега не е въвеждан режим на водата - градът е непосредствено под планината, в благодатна..
Три необитаеми къщи в каварненското село Белгун са изгорели вследствие на разразил се този следобед пожар. Огънят е тръгнал от сухи треви в южната част на населеното място и бързо се е разпространил. Към момента огънят в село Белгун, община Каварна, е овладян, информира кметът Благомир Станев. По думите му на място са шест екипа на..
Черният леопард е бил забелязан до шуменския квартал "Мътница". Минути след 17 часа днес Цветанка Милкова, главен специалист на квартала, е предприела уведомяване на местните жители да бъдат предпазливи. Това обясни тя пред Радио Шумен . Милкова е получила уведомително писмо от кмета на община Шумен днес, в което той се позовава на сигнал, постъпил от..
В дните петък, събота и неделя до края на месец август Пътната полиция организира специализирани полицейски акции, които ще стартират всеки петък в 13.00 часа и ще приключват в неделя. Това съобщи комисар Мария Ботева - заместник началник на отдел Пътна Полиция към ГД Национална полиция. Целта е да се обезпечи трафика по основните..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..