Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

10 сигнала за щети от кафява мечка в Смолянско от началото на годината

Топлата зима е един от факторите за зачестилите инциденти с мечки в Родопите

Снимка: wwf.bg

10 сигнала за щети от кафява мечка е проверила Регионалната инспекция по околна среда и води в Смолян от началото на тази година. При 7 от случаите са установени щети върху селскостопанско имущество (селскостопански животни).

За недопускане на нападения от мечки над селскостопанско имущество РИОСВ – Смолян отново призовава стопаните да засилят превантивните мерки по опазване на животни и пчелини. Пашата трябва да се извършва с пастир и кучета, нощуването на животните да е в масивни стопански сгради, да има ограждане с електрически огради, шумови и светлинни отблъскващи средства. 

Първите за 2023 година щети от мечки са регистрирани още през месец януари. През този период на годината, нападенията на мечки над селскостопански животни се дължат на липсата на хранителна база и загуба на тегло на екземплярите през зимните месеци.

Директорът на Регионалната инспекция по околна среда и води в Смолян Екатерина Гаджева каза: "Това е прецедент като брой сигнали за началото на годината. Голяма част от сигналите са за районите на Триград и Смилян".

По думите й за собствениците, за които е установено, че наистина се касае за щета от мечка, е подготвено и изпратено до МОСВ предложение за обезщетение.

Няколко са основните причини за ранните щетите, нанесени от мечки, обясни д-р Владимир Тодоров от Института по биоразнообразие и екосистеми и изследвания при Българска академия на науките

"Първата причина е топлото време. Зимата беше къса, снежната покривка беше за малко, дори в Родопите - това е факторът за мечките, за да могат да заспят зимен сън. Когато те не заспят навреме, съответно падне сняг, започват да търсят относително достъпни източници на храна. Другата много важна причина е точно поради същата тази предишно изложена - топлото време - голяма част от животновъдите не са сваляли животните си по оборите, а са оставени на паша в планината, което е достъпна храна за мечката".

Подхранването на дивеча от горските служители по начина, по който се прави, не е полезна мярка за мечката, смята експертът. Според него това дори може да има обратния ефект

"Ако мечката свикне, че човекът е източник на храна, лесно може да се доближи до човешки местообитания и да продължава да прави щети. Мярката е доста противоречива. Ловците масово подхранват относително близо до населените места. Тази мярка не е задължително полезна и препоръчителна. Падне ли дълбок сняг и хората не могат да се качат и да подхранват, това води до привикване на мечката и тя започва да си търси храната".

Експертът припомни основните правила за поведение на човека при евентуална среща с мечка:

"Най-ефективното нещо е да се вдига шум, ако сте в гората. Ако се случи в рамките на населено място, полезните ходове са да се държите колкото се може спокойно, да не бягате в никакъв случай и да се оттегляте бавно от животното. Мечката е миролюбиво животно, което не държи да наранява човек. Просто търсейки си храна, може да попадне на такъв. Ако има достатъчно дистанция и има накъде да избяга мечката, шансът да се случи злополука е много малък."

Противоречиви са данните за броя на мечките, тъй като в България се извършва два вида преброявания, уточни още д-р Владимир Тодоров.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работиха: Анастасия Крушева, Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Заседание на Народното събрание на 23.07.2025 г.

Мария Илиева беше избрана за член на Сметната палата

Попълнен беше съставът на Сметната палата. Избраната за 7 години Мария Илиева беше издигната от Института на вътрешните одитори в България. Подкрепиха я депутати от ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, ИТН и 1 независим.  "Възраждане" гласува против, а останалите четири парламентарни групи не участваха в гласуването.  Илиева е също така бивш..

публикувано на 24.07.25 в 01:14

Ройтерс: ЕС и САЩ вървят съм споразумение за мито от 15% върху европейски стоки, внасяни в САЩ

Европейският съюз и Съединените щати вървят постигането на търговско споразумение, което би довело до прилагането на широкообхватно мито от 15% върху европейски стоки, внасяни в Съединените щати. Това са заявили двама неназовани дипломати пред агенция Ройтерс.  Ставката, която може да обхване и автомобилите, ще отразява рамковото споразумение, което..

публикувано на 23.07.25 в 21:12

С два големи пожара се борят десетки огнеборци, горски служители и доброволци в Ямболско

С два големи пожара продължават да се борят десетки огнеборци, горски служители и доброволци в Ямболско. Към момента няма опасност пожарите да навлязат в населени места, но овладяването на огъня е изключително трудно заради силния вятър и пресечения терен.  Продължава борбата с огъня в селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница Пожарът между..

публикувано на 23.07.25 в 21:05

Ремонтът на водопровод край местността Омуртагов мост в Шумен трябва да приключи до часове

Очаква се в късните часове днес да приключи ремонтът на магистралния водопровод край местността Омуртагов мост в Шумен. Аварията остави без вода жителите на Шумен, квартал „Макак“, и селата Панайот Волов и Белокопитово. Девет месеца след като новото съоръжение беше пуснато в експлоатация, една от заварките е дефектирала. Магистралният водопровод..

публикувано на 23.07.25 в 20:35

Голям пожар до ямболското село Окоп

Голям пожар в пламнал в следобедните часове до Ямболското село Окоп. Огънят е достигнал до първите къщи на селото, но вятърът е обърнал посоката и сега гори в гората край населеното място, няма пряка опасност за населението.  На място са три противопожарни екипа, земеделска техника и огнеборци. Според местните огънят е тръгнал от..

публикувано на 23.07.25 в 20:19

Окончателно: Общинските камери също ще следят за нарушения по пътищата

Камерите на тол-системата ще отчитат средна скорост и ще засичат движението в аварийните ленти на автомагистралите, приеха окончателно народните представители с гласуваните промени в Закона за движение по пътищата. Увеличават се и глобите при превишаване на скоростта на движение и се въвежда регулация за електрическите тротинетки...

публикувано на 23.07.25 в 20:13

Гръцкият първи дипломат припомни на колегата си в Скопие задължението да използва името РСМ

Министърът на външните работи на Република Северна Македония Тимчо Муцунски се срещна с гръцкия си колега в Атина. Двамата обсъдиха бъдещето на двустранните отношения с акцент стабилността и сигурността на Балканите. Гърция изцяло подкрепя стремежа на Скопие за членство в Евросъюза, подчерта министър Йоргос Герапетридис. Двамата дипломати..

публикувано на 23.07.25 в 19:09