Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

10 сигнала за щети от кафява мечка в Смолянско от началото на годината

Топлата зима е един от факторите за зачестилите инциденти с мечки в Родопите

Снимка: wwf.bg

10 сигнала за щети от кафява мечка е проверила Регионалната инспекция по околна среда и води в Смолян от началото на тази година. При 7 от случаите са установени щети върху селскостопанско имущество (селскостопански животни).

За недопускане на нападения от мечки над селскостопанско имущество РИОСВ – Смолян отново призовава стопаните да засилят превантивните мерки по опазване на животни и пчелини. Пашата трябва да се извършва с пастир и кучета, нощуването на животните да е в масивни стопански сгради, да има ограждане с електрически огради, шумови и светлинни отблъскващи средства. 

Първите за 2023 година щети от мечки са регистрирани още през месец януари. През този период на годината, нападенията на мечки над селскостопански животни се дължат на липсата на хранителна база и загуба на тегло на екземплярите през зимните месеци.

Директорът на Регионалната инспекция по околна среда и води в Смолян Екатерина Гаджева каза: "Това е прецедент като брой сигнали за началото на годината. Голяма част от сигналите са за районите на Триград и Смилян".

По думите й за собствениците, за които е установено, че наистина се касае за щета от мечка, е подготвено и изпратено до МОСВ предложение за обезщетение.

Няколко са основните причини за ранните щетите, нанесени от мечки, обясни д-р Владимир Тодоров от Института по биоразнообразие и екосистеми и изследвания при Българска академия на науките

"Първата причина е топлото време. Зимата беше къса, снежната покривка беше за малко, дори в Родопите - това е факторът за мечките, за да могат да заспят зимен сън. Когато те не заспят навреме, съответно падне сняг, започват да търсят относително достъпни източници на храна. Другата много важна причина е точно поради същата тази предишно изложена - топлото време - голяма част от животновъдите не са сваляли животните си по оборите, а са оставени на паша в планината, което е достъпна храна за мечката".

Подхранването на дивеча от горските служители по начина, по който се прави, не е полезна мярка за мечката, смята експертът. Според него това дори може да има обратния ефект

"Ако мечката свикне, че човекът е източник на храна, лесно може да се доближи до човешки местообитания и да продължава да прави щети. Мярката е доста противоречива. Ловците масово подхранват относително близо до населените места. Тази мярка не е задължително полезна и препоръчителна. Падне ли дълбок сняг и хората не могат да се качат и да подхранват, това води до привикване на мечката и тя започва да си търси храната".

Експертът припомни основните правила за поведение на човека при евентуална среща с мечка:

"Най-ефективното нещо е да се вдига шум, ако сте в гората. Ако се случи в рамките на населено място, полезните ходове са да се държите колкото се може спокойно, да не бягате в никакъв случай и да се оттегляте бавно от животното. Мечката е миролюбиво животно, което не държи да наранява човек. Просто търсейки си храна, може да попадне на такъв. Ако има достатъчно дистанция и има накъде да избяга мечката, шансът да се случи злополука е много малък."

Противоречиви са данните за броя на мечките, тъй като в България се извършва два вида преброявания, уточни още д-р Владимир Тодоров.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работиха: Анастасия Крушева, Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03