Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Опозицията в Турция през последните години се учи от грешките си, но остава разнородна"

Мариян Карагьозов: Ердоган все още има карти, които ще изиграе по време на кампанията

Калъчдароолу не е особено харизматичен. Неговата кандидатура има и плюсове, и минуси, каза журналистът относно опонента на турския президент за предстоящия вот

Мариян Карагьозов
Снимка: Личен архив

Целият политически път на Ердоган е свързан с кураж. Никой не го е обвинявал в липса на решителност и борбеност.

Това каза пред БНР Мариян Карагьозов от Института по балканистика при БАН. Карагьозов е бивш кореспондент на БНР в Турция.

През 90-те години Турция е управлявана от поредица коалиционни правителства, шарени, често идеологически несъвместими и те докарват страната няколко пъти до икономическа криза. Тогава хората са уморени от раздробените партии, които не могат да придвижат страната в позитивна насока на развитие. Сега имаме дълготрайно управление, което успя да изгради свои медии, политически институции. Партията на справедливостта и развитието има огромна членска база от 10-11 милиона души, докато водещата опозиционна сила има милион – милион и половина, разликата е в пъти, отбеляза Карагьозов, запитан може ли да се прави аналогия с времената, в които изгря политическата звезда на Ердоган и изпитанието за него на предстоящите президентски избори. По думите му, аналогиите имат основание, но настоящата икономическа криза е "по-мека при всички случаи".

Опозицията в Турция през последните години се учи от грешките си, но същевременно остава разнородна, посочи Мариян Карагьозов. Според него турската опозиция в момента се опитва да привлече консервативните избиратели, извинявайки се за грешки, които е допуснала спрямо тях в миналото.

Виден турски социолог е изразил мнение, че в момента става въпрос за обединение на опозицията "Всички срещу Едроган". Въпросът е дали това обединение ще успее да се съхрани и как тези различни визии за турското общество ще могат да бъдат съчетани, поясни Карагьозов.

Говори се за 7 вицепрезидента, как точно ще работят заедно – остава открит въпрос, изтъкна журналистът.

Кемал Калъчдароолу  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кемал Калъчдароолу претърпя доста загуби срещу Ердоган – на местни, на президентски избори, както и на референдум, но през 2017 г. организира и забележителния Марш за справедливост от Анкара към Истанбул, припомни Карагьозов.

През 2019 г. той става и архитектът на обединяването на опозиционните сили и опозицията спечели 11 от 30-те най-големи общини в страната, сред които Истанбул, Анкара и Измир.

Калъчдароолу не е особено харизматичен, като оратор отстъпва на Ердоган, който успява с реториката си да наелектризира аудиторията, каза още в коментара си Мариян Карагьозов.

"Остава и проблемът, че е алевит – представител на религиозното малцинство в Турция. Мнозинството турци, знаем, са мюсюлмани сунити. Има и плюсове, и минуси неговата кандидатура."

Реджеп Ердоган  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Опозицията като че ли изглежда, че има повече шансове, отколкото преди няколко месеца. Сега изглежда малко е увеличила шансовете си, обобщи картината журналистът. Той изказа мнение, че при паритет между управленския и опозиционния блок, кюрдите биха имали решаваща роля на втори тур.

"За да се стигне до втори тур обаче не е ясно дали на първия тур президентът Ердоган няма да изиграе козове, които да му позволят да спечели дори на първи тур. Предстои обявяване на турския национален електромобил, произвеждат се първи прототипи на боен самолет, предстои откриване на редица инфраструктурни обекти. По време на кампанията, която тепърва започва, Ердоган все още има карти, които ще изиграе."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46

Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“

Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..

публикувано на 16.07.25 в 12:41
Владимир Тодоров

Владимир Тодоров: Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции

" Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции  - предвижда много висока имуществена  глоба от 1000 лева , отнемане на книжката за три месеца, отнемане на контролни точки". Това каза пред БНР Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи: "Това превъзбудено обяснение, че започват да получават глоби, не е така, защото..

публикувано на 16.07.25 в 11:57
Христо Панчугов

Христо Панчугов: Опозицията няма подходящи инструменти адекватно да обоснове вот на недоверие

"Разговорът за инфлацията не трябва да остане на нивото на "Възраждане" и разговорът за приемането ни в еврозоната не трябва да се изчерпва с това, че ние сме получили дата, на която да се присъединим към еврозоната , тоест въпросите за икономическата ни политика, за това как ще се ползва държавния бюджет за правене на политики, за инвестиции и..

публикувано на 16.07.25 в 10:17
Сградата на Община Пазарджик

Паметна плоча на Съветската армия провокира напрежение в Пазарджик

Паметна плоча на Съветската армия , монтирана върху фасадата на фитнес клуб в Пазарджик , провокира напрежение в общината . След проверка кметът Петър Кулински издаде заповед за премахването ѝ, тъй като е поставена без необходимото разрешение. От партия "Русофили за възраждане на отечеството“ оспориха това. Казусът ще се решава в съда . До..

публикувано на 15.07.25 в 16:51
Спас Спасов, кореспондент на

Спас Спасов: Протестът във Варна е на хора, които не искат вотът им да бъде подменен

"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" от Варна: "Само че аз отдавна твърдя, че тези протести бяха абсолютно оркестрирани, за да може ГЕРБ, след като овладя Общинския съвет година по-рано, да овладее и..

публикувано на 15.07.25 в 15:42