Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китай отменя и последната Covid мярка за граничен контрол - възобновява издаването на визи за чужденци

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Китай възобновява от утре издаването на всички видове визи за чужденци, предаде Ройтерс.

По този начин китайските власти отменят последната мярка за граничен контрол, въведена преди три години с цел ограничаване на разпространението на Covid-19. 

За районите в Китай, за които не е била необходима виза преди пандемията, отново ще важи безвизовият режим, заяви вчера китайското външно министерство. Такъв район например е южният туристически остров Хайнан. Освен това ще бъде възобновен безвизовият режим по отношение на круизните кораби, които преминават през пристанището на Шанхай, както и безвизовият вход в южната провинция Гуандун за чужденци, които влизат в нея от Хонконг и Макао, отбелязва БТА.

През декември Пекин се отказа от политиката си за "нулев ковид", а през януари отмени карантинните изисквания за пристигащите пътници.

Вчера новият китайски премиер Ли Цян заяви, че на Китай са му били необходими по-малко от два месеца, за да постигне "плавен преход" в борбата си с Covid-19, че стратегиите и мерките на държавата са били напълно правилни.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Статистиците в Габрово настояват за повишение на възнагражденията си

Служителите на Териториалното статистическо бюро в Габрово излязоха на протест в обедната си почивка, за да настояват за увеличение на възнагражденията с 20%. Те изразиха огорчението си от отношението на обществото към тях. Нели Пенева е главен експерт, един от четиринадесетте служители на териториалното статистическо бюро в Габрово. Нейната..

публикувано на 20.11.25 в 15:34

По 120 лв. коледни добавки за хората с пенсии под линията на бедност

Управляващите решиха да бъдат отпуснати по 120 лв. коледни добавки на всички пенсионери под линията на бедност. Това обяви Деница Сачева от ГЕРБ-СДС на съвместен брифинг с партньорите си от коалиционния Съвет за съвместно управление: "По време на почивката на Народното събрание днес се проведе заседание на Съвета за съвместно управление. Решението,..

публикувано на 20.11.25 в 15:28
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков

Кремъл: Всеки мирен план трябва да елиминира причините за конфликта

В момента няма консултации между САЩ и Русия относно постигане на мир в Украйна, а единствено контакти. Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, попитан относно планът от 28 точки за прекратяване на войната, който представители на Съединените щати са съгласували с Русия. Песков отклони въпрос дали Владимир Путин е запознат с плана,..

публикувано на 20.11.25 в 15:15

Милена Ангелова, АИКБ: До 700 000 лв. ще са загубите на работодателите за почивните два дни

До 700 000 лв. ще достигнат загубите на бизнеса заради двата почивни дни – 31 декември и 2 януари 2026 г. защото трябва да плащат извънреден труд. Това каза в интервю пред БНР Милена Ангелова,  главен секретар на АИКБ. "Бизнесът не е доволен, че ще плати извънреден труд, особено за предприятия с непрекъсваем процес на работа. За някои..

публикувано на 20.11.25 в 14:37

Статистиците от Пловдив поискаха увеличение на заплатите

"Статистиката не е чиновничество, тя е науката, която движи развитието. Заслужаваме уважение и достойни заплати". Плакат с този текст издигнаха протестиращите в Пловдив и настояха възнагражденията им да бъдат по-високи през 2026 г. - с 15-20%. "Всеки подценява информацията, която произвеждаме, а с нея се взимат много важни решения от..

публикувано на 20.11.25 в 14:35
Д-р Снежина Лазова, пулмолог

Пулмолог: Сахарските бури пренасят и различни вируси и бактерии

Най-уязвими при високо запрашаване на въздуха са малките деца, възрастните хора , хората с хронични белодробни или сърдечносъдови заболявания, бременните жени. Това каза пред БНР д-р Снежина Лазова, пулмолог, във връзка с очаквания облак от прах от Сахара над България, за който предупредиха синоптиците от НИМХ . "Явленията с прахови частици, които..

публикувано на 20.11.25 в 14:17

Депутатите обсъждат бюджета на НЗОК

НС започна да обсъжда на първо четене проектобюджета на Здравната каса за догодина. Предвидено е той да бъде увеличен и да възлезе на 5,5 милиарда евро.  Министърът на здравеопазването Силви Кирилов акцентира върху допълнителните средства за повишаването на заплатите на медицинския персонал:  "Нов момент в проекта за бюджет на НЗОК за 2026 година са..

публикувано на 20.11.25 в 14:12